Lieksassa on niin huono työllisyystilanne ja taloudellinen lama, että ihmiset purkavat vihaansa johonkin kohteeseen. Tällä kertaa kohteena ovat mamut.
Lieksan rasismin syyt
Huolestunut
33250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Jos ihmiset menisivät töihin, niin tilanne varmaan rauhoittuisi. Normaalissa porvarillisessa oravanpyörässä harvemmin on mielenkiintoa käyttää vapaata aikaa rasismiin.
Niin, siis normaalissa.
Jos mamut menisi töihin, niin ihmiset rauhoittuisivat.
Monillakaan ei ole työhaluja. Miellummin otetaan sossusta mitä saadaan ja kurataan sen viinan kanssa.
Ehdotetun minareetin rakentaminen voisi aktivoida kantaväestön mielekkäämpään puuhaan, kuin mainituttuun viinanjuontiin sossun rahoilla.
Miten niin vain kantaväestön? Tottahan afrikkalaislähtöisetkin osallistuisivat! Yhdessä kantisten kannassa rintarinnan rakentamaan ja alkaa tulosta syntymään. Siitä se yhteishenki kasvaisi ja rasistiset ajatukset häipyisivät molemmilta! Työjohdon hoitaisi esimerkiksi rakennusinsinööri/koneinsinööri -kaksikko.
Tämä on nyt näytön paikka. Koko Suomi seuraa asiaa.
Sossunrahoilla juopottelu on tähänkin ketjuun keksitty. Peräkammarin poika ja sisäsiittoisuus puuttuu vielä.
Ja homot
Ei sitä tarvii keksiä :) KIPPIS!
Minareetin ja rukoushuoneen voisi hyvinkin rakentaa yhteisvoimin talkoilla. Työttömistä löytyy niin kirvesmiehiä, muurareita, sähkötekniikan asiantuntijoita, äänitekniikan osaajia ja paljon muuta.
Onko heissä myös rakennusalan insinöörejä,ei ole aiemmin tullu tälläista esille,puhuttu pelkistä koneinsinööri tutkinnoista.
Ei tarvitse olla insinööri osallistuakseen yhteisiin talkootöihin.Voisi käyttää myös konsulttiapua vapaaehtoisilta. Esim. paikallinen elektroniikkamyyjä voisi käydä asentamassa kaiuttimet ja äänentoistolaitteiston jne.
Huono työllisyystilanne ja talouslama koskettaa koko Suomea, sillä on täysin hyödytöntä yrittää selittää lieksalaista rasismia.
Se vaan tuntuu pahalta pienen mökin omistavalta pitkän työ uran tehneenä mummona joka saa eläketta vajaat 700e kuussa jolla kituuttaa vuodesta toiseen kaikkine lääke kuluineen niin somalit tulevat valmiiseen pöytään tekemättä yhtikäs mitään niin niille kyllä rahaa löytyy ajokorteista alkaen uudet asunnot ilmiset ruuat vaatteet kikki polkupyörästä alkaen,,niin se pistää ajattelemaan onko tämä meno oikein ja vihaksi ennenkaikkea.
Niinhän se on nyky Suomessa. Mummot kituuttaa pienen eläkkeensä kanssa. Lastensairaalankaan ei valtiolta saa rahaa.
Hämmästyttävää, että jopa mummelitkin ovat Lieksassa sotajalalla!
Lieksassa jo vanha mummu on asiaton.
Miten rasismi on ratkaisu ongelmaan?
Kateellisuus on vahvempi voima, kuin kiima.
Kyllä kateellisuus häviää mamukiimalle tässä kaupungissa.
Paikallinen kalatkin järvestä vievä kateus ja mamujen yhdenvertainen kohtelu muiden kanssa nostaa painetta paikallisten pöntössä. Ei se paineen noistattaminen auta, vaan yhteistyö kaikkien asukkaiden kanssa.
Mistä on peräsin semmonen käyttäytymismalli jotta joka paekkaan pitää päästä ensimmäesenä,jonon ohi jonottamatta,palvelu suatava nyt eikä viijestoestapäevä.Joka hommassa menttaaliteetilla jotta äkkiä, heti minulle nyt.Kotoutukseen käytetää aikaa,varoja ja vaivaa,eikö siellä neuvota jotta ette ole joka paikassa etusijalla ja etuoikeutettuja palveluun tahikka muuhun tarvittavaan.Vai sieltäkö se on peräsin tämä edellä mainittu käytös....vietynä vaen liian pitkälle.
Lieksalaiset itse osaavat itsensä esiin työntämisen ja tyrkyrimäisyyden. Monet Onttolassa palvelleet varusmiehet ovat kertoneet lieksalaisten palveluskavereiden häikäilemättömästä kyynärpäätaktiikasta ja toisten alaspainamisesta.
On kyllä kuva viimeaikoina mennyt uusiksi Lieksan suhteen. Emme taida enää lomailla siellä paikassanne.
Lieksa boikotti alkoi lomailussa ja jatkuu siihen saakka kunnes tulee järki touhuihin.
Eihän tuommonen hyppiminen käy päinsä.
On väärin yleistää kaikkia lieksalaisia rasisteiksi, sellainen itsessään olisi rasismia, joten kannattaa tarkistaa omia näkökantojaan.
Kannattaa perehtyä rasismiin ja huomata, että rasismiongelma on kaikkien lieksalaisten ongelma: http://mediaseuranta.blogspot.fi/2011/10/karjalainen-lieksan-rasismi-aimistyttaa.html
Siispä myös demari/viher/vasurit ovat rasisteja.
Siltä vaikuttaa Lieksassa.
Sosiaalidemokraatit eivät antaneet omaa kokoustilaansa somalien käyttöön, ainut ryhmä joka antoi tai joutui antamaan, oli rasistinen Persu puolue.
Ovatko muut poliittiset ryhmät vielä enemmän rasistisia?
Luulisi ettei ne jotka ovat positiivisesti suhtautuvia tuottaisi ongelmia maahanmuuttajille omilla päätöksillään kuten nyt on tapahtunut.
Somalit voisivat kokoustaa sosiaalidemokraattien tiloissa, parempi olla samanhenkisten seurassa tutustuen läheisesti toisiinsa.
Hello my brother tyyliin.
Mutta kun ei.
Innokas postailija tämä "en lomaile enää Lieksassa". Liekö koskaan käynytkään, tai sitten on kantalieksalainen, kenties demari.
Normaali ihminen ei lomapaikkakuntaansa vaihda näitten jupinoiden takia.
Kyllä vaihtaa.