Tiedebarometri 2013, kirkko parka!

a.matsoni

Kansalaisen arvostavat ja luottavat tieteeseen ja tutkimukseen yhä enemmän. Sen sijaan uskontoon, horoskoopeihin, ufoihin ja reikihoitoihin, enkeli- ja kiviterapiaan, homeopatiaan ja muuhun huuhaahan yhä vähemmän.

Tutkittiin myös mistä ihmiset saavat tietoa tieteestä ja tutkimuksesta ja miten eri lähteiden painoarvo on muuttunut ajan kanssa. Kirkon saarnastuolista ei saada tietoa tieteestä ja tutkimuksesta, sieltä posotetaan vain uskomuksista.

Tutkimuksen tulokset ovat kirkon kannalta täysin lohduttomia. 20 tutkitun instituution joukossa kirkko onpanhan pohjimmaisia. Jopa EU:n saama luottamus suomalaisilat on noususuunnassa, vaikka sitä on lyöty viime vuosina mediassa kuin vierasta sikaa, monesti syystäkin.

Mainittakoon vain esimerkkinä että sarakkeessa "hyvin vähän luottavat" kirkko oli ykkönen 21%:n osuudella. Onneksi olkoon kultamitalista! Vuodesta 2001,13%:n osuus vastanneista silloin, se oli noussut enemmän, peräti yli 60%:lla, kuin millään muulla tutkituilla instituutiolla, ja esim vaikkapa EU:lla hyvin vähän siihen luottavien osuus oli laskenut.

Kun tutkittiin neri instituutioiden luottamusindeksiä niin kirkko oli sijalla 16/20. KIrkon indeksi oli -18 (29-47). 29% luottaa joko paljon, 5%, tai melko paljon, 24%, kirkoon. 47% luottaa kirkkoon joko melko vähän, 26%, tai hyvin vähän, 21%.

Kun tutkittiin minkä instituutioiden nauttima kansalaisluottamus oli laskenut eniten, kirkko oli sijalla kolme, onnea pronssimitskusta!, heti Nokian, syyn kaikki tiedämme, ja suuryritysten jälkeen.

Tutkimuksia on tehty kolmen vuoden välein 2001 alkaen.

Eduskuntaankin luotetaan enemmän kuin kirkkoon vaikka eduskunnan tekemisiä seurataan ja tutkitaan mediassa suurennuslasilla, Jos kirkko olisi yhtä tiukassa seurannassa ja ihmisett tietäis mitä se puuhastelee niin kirkko olis pahnan pohjimmisena tutkimuksessa.

Kirkkoministeri Räsänen kommentoi tänään poliisi Aarnioon kohdistuvia rikosepäilyjä. Räsänen totesi että poliisiin luotetaan kaikkein eniten kansalaisten keskuudessa. Liekö Räsänen jo tutustunut uutukaiseen barometriin, kun poliisin saamaa luottamusta kehu, hehkutti. Räsänen sanoi, että eduskunta ja poliittiset puolueet eivät voi uneksiakaan poliisin tasoisista luottamusluvuista.

Kas kummaa, että pääsikin unohtumaan Päiviltä sen kertominen että eduskuntaan kuitenkin luotetaan enemmän kuin kirkoon. Eduskunta sijalla 12/20, kirkko sijalla13/20.

http://www.tieteentiedotus.fi/tiedebarometri.html

Kirkon kannalta järkyttävä osuus taulukkoineen ja kuvaajineen alkaa sivulta 40.

15

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • atte34343

      kirkkolaivan uppoamista ei voi estää =)

    • Sivistystä, kiitos

      Hyvin mielenkiintoista luettavaa. Toisaalta en voi kyllä sanoa, että jokin asia olisi erityisesti minut yllättänyt. Hienoa kuitenkin, että tästäkin asiasta saatiin ihan tutkittua tietoa joka tukee omia näkemyksiäni asiasta.

      Paluuta siihen pimeään keskiaikaan jolloin kirkolla ja sen näkemyksillä oli merkitystä ei onneksi enää ole :)

    • Toivottavasti uppoaisi nopeammin ja voitaisiin tehdä ensimmäinen oikea tilintarkastus kirkkoon ja sen tytäryritysten tileihin. Loppuisi se kristittyjen taloudelliset väärinkäytökset.

    • *Faith*

      Joku taas kuvittelee, että uskonto ja tiede olisivat toisilleen vastakohtaisia asioita ja unohtaa, että suomessa tehdään kansainvälisestikin korkeatasoista teologista tutkimusta.

      • atte3434

        Mitä teologinen tutkimus on tarjonnut ihmiskunnalle?


      • fgsrgh

        Mitä iloa on utkia älyvapaiden kristillisten uskomusten historiaa. Jos tehtäis oikea johtopäätös ja kerrottais että sellasissa uskomuksissa ei ole päätä ei häntää, ei järjen hiventä ja kuinka paljon pahaa ne on saaneet aikaa, ja kuinka monta miljoonaa ihmistä kristityt ovat surmanneen niin sitten siitä teologisesta tutkimuksesta olis hyötyä.

        Mutta kun teologian tutkijoista suurin osa on itse uskovaisia niin se rajaa tutkimustulokset ja johtopäätökset vain positiivisiksi, vaikka totuus on ihan toisenlainen.

        Niin kuin E.Tuomioja mm. sanoi teologia ulos yliopistosta, kirkko tutkikoot uskomuksiaan ihan omalla rahoituksella omissa yliopistoissaan ja kouluttakoot omat pappinsa.

        Ja jos siellä on joku jolla edes jotain järkee päässä, vaikkapa eksegetiikan tuntija Heikki Räisänen niin heti käy krisselit kimpuun. Negatiivisia, kirkon kannalta, tuloksia ei saa kertoa julkisuuteen. Kirkkokansa on pidettävä tyhmänä, että uskovat valheisiin.


      • fgjs
        atte3434 kirjoitti:

        Mitä teologinen tutkimus on tarjonnut ihmiskunnalle?

        Valheita typeristä uskomuksista.


      • niinpä tehdään

        Jonka ns. oikeat uskovat kiroavat alimpaan helvettiin.


    • agnostikko

      Jahas, taas yksi tutkimus, josta huomaamme kuinka kauniisti oikeus seuraa voittajan propagandaa. Hienoa että olemme pelastuksen tiellä, vaikka oikeamielistä työtä onkin vielä paljon tekemättä.

      Jos pelastusta haluaa, niin enemmin uskon kirkkoon kuin EU:hun. Tai oikeastaan en usko, vaan tiedän.

    • Nasse.

      Nasse luottaa valtionkirkon kykyyn tehdä pahaa kaikkein heikoimpien, kuten lasten parissa, ihan 100%

    • näin on
      • atte343443

        Jos haluaa uskoa johonkin satumaahan ja siitä tulee hyvä olo, kuten tuossa videossa, niin eläkää vaan harhoissanne uskikset =D =D


      • outoa?
        atte343443 kirjoitti:

        Jos haluaa uskoa johonkin satumaahan ja siitä tulee hyvä olo, kuten tuossa videossa, niin eläkää vaan harhoissanne uskikset =D =D

        oon muuten aina pohtinut miks romanit on uskonnollisia..johtuisiko koulutuksen puutteesta? En tiedä yhtään romania, joka olisi päässyt edes korkeakouluun vai tietääkö joku?


    • sdfh

      Kirkko voisi todeta Dave Lindholmin sanoilla laulussa "Kuinka yö meni pois", loistava 10 min. kappale:" ...virhe on tehty jo, teen kai lisää, tie on selvä ja hirvee.

      Tai Ismo Alangon sanoin: Syksylaskijoita kaikki tyynni.

      Ei oo kirkon tulevaisuus ruusuinen - kannettava risti, varsinkin taloudellinen- ja epäuskottavuusristi, vain kasvaa yhä painavammaksi.

    • lopun alkua?

      Tutkimuksen tulos on kyllä kirkon kannalta noloakin nolompi. No ei ne tunne noloutta, mutta huolen, paniikin, ne tuntee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      209
      14410
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      17
      2148
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1783
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      94
      1176
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      117
      1133
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1080
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      862
    8. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      688
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      683
    10. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      64
      663
    Aihe