Olen koittanut nukkua vaikka minkä näkösellä patjalla ja tyynyllä. Joka aamu herään paikat jumissa yms. Mietin voisiko lattialla nukkumista kokeilla. Jos täällä on muita jotka sitä tekevät/ovat kokeilleet :)
Missä asennossa nukutte?
Tyynyllä vai ilman tyynyä?
Tyyny polvien alla/jalkojen välissä?
Lattialla nukkuminen
20
8165
Vastaukset
- ................
No kokeile.
Itse nukun hyvin futonilla.- Hetekaattori
Helsingin Teräskalusteen valmistamassa HeTeKassa. On muuten leppoisa peli.
- 123456789
ei oikeestaa väliä missä nukkuu aina nukkuu sikeesti ja hyvin..
- Anonyymi
Olen intin käynyt mies. Jos nukuttaa, nukkuu vaikka missä. Eläkeläisenä vaatii vähän suhtautumista, nuku jos nukut.
- Niinpä niin.
Uniongelmat eivät johdu sängystä, jos se on normaali ja normaalin pehmeä.
Sängyillä kilpailu johtuu liikemiehistä, ei sängyn vaikutuksesta uneen.- joopajou
Älä puhu paskaa!! Itsellä välilevyt pullistuneet alaselästä nikamatulehduksia ollut monta kertaa ynnä muuta johon fysioterapia auttanut , käyppä nörtti 15 vuotta punttisalilla niin tulen sitten kysymään vaikuttaako sänky unen laatuun KYLLÄ KYLLÄ se vaikuttaa joskus kannattaa olla omaakin kokemusta muuta kun mitä internetissä kerrotaan. itsellä myös tuo lattialla nukkuminen auttanut kyllä suuresti ihme kyllä.... ja pillerit;)
- Vinkki.
Mene tänään sänkyyn nukkumaan klo.02.00 ja kello herättämään klo. 06.00. Seuraavana yönä klo.01.00 ja herätys klo.06.00. Näin etenet lisäämällä alkupäähän tunnin uniaikaa, esim.klo.22.00 asti.mutta herätys on aina klo.06.00. Eikä tietenkään päikkäreitä. Näin opetat itsesi uudestaan nukkumaan. Toimii taatusti.
- rappe3
Minä olen tämän vuoden ajan aika paljon nukkunut erään rouvan vesisängyssä maanantai-torstai väliset yöt ja "päivätorkutkin"otettu,hänen miehensä on matka töissä.Kyllä tosi hyvä nukkua ja rouvakin kertoi samaa minulle.Ensi vuonna nukutaan edelleen mikäli matkatöitä hänen puolisolla riittää!!
- unikaas
Ja tila jossa nukut,pitää olla viileä ja mahdollisimman raikas.
Jos ei nukuta,nouse ylös ja yritä tunnin päästä uudestaan.
Viimeistään tunti ennen nukkumaan menoa ala jo rauhoittamaan tilannetta eli lue tai kuuntele rauhallista musaa. Eikä mitään vauhtileffoja.Rentoutusharjoitukset muuten auttavat saamaan pyörivät ajatukset kuriin.
Raskasta syömistä on syytä välttää.
Minulla ei ole muuta ongelmaa kuin että hartiat ja selkä kipeytyvät nukkuessa.
Patjan vaihtoon ei ole varaa joten yöni sujuvat niin,että 4-6 tuntia saan kunnon unta,sitten alkaa asennon haku kun selkään sattuu.
Oletan että patjan pitäisi olla itselläni puolikova.
Lattialla en pystyisi nukkumaan.
Kova teltanpohjakin on pahasta vaikka rakastan teltassa nukkumista!
Siihen hommaan on sitten pitänyt hankkia kunnon ilmapatja,mutten alasillä kotona nukkumaan kun se pitää ääntä...- Vinkkejä....
Lihasten tai kropan kipeytymiseen auttavat ainakin seuraavat luonnontuotteet;
- magnesium, saatavana myös geelinä, joka ei sotke
- MSM
- ja tietysti nuo "rauhoittavat" tuotteet, joskin ne auttavat hermoston kautta;
-- teaniini
-- tryptofaani
Itseäni auttaa parhaiten magnesium. Luonnontuotteissa näkyy olevan se puoli, että toiselle auttaa toinen, toiselle toinen. Itsellä meni ainakin vuosi-kaksi ennenkuin löysin itselleni sopivat tuotteet. Elimistö kertoo, mikä on hyvä, mikä on turhaa.
Synteettisistä tuotteista Voltaren tai Voltaren Forte on auttanut ainakin minua lihaskipeytymissä, voiteena tai geelinä...
- renlund
Sängyssä!
- lattialla nukkuja
Mun selkänikamilla on voimakas taipumus mennä lukkoon ja siihen vaivaan lattialla patjalla nukkuminen on auttanut. Oikealla pehmeällä sängyllä nukkuminen takaa sen, että nikamat on ja pysyy lukossa. Olen oppinut selän muljauttelulla rusauttelemaan noita lukkoja auki niin, ettei tarvitse millään manipuloijalla käydä. Niin monta vuotta ehti kuitenkin nikamat (3kpl) olla jatkuvassa 100% lukkotilassa, että niitä saa päivittäin rusautella uudestaan auki. Varmaan selkä rustottunut siihen malliin, että ne tulee loppuelämänkin menemään helposti lukkoon. Eikä siihen vaivaan auta ainakaan toimistotyö tietokoneen ääressä :) Joka tapauksessa, lattialla nukkuessa aamuyön tunteina, kun sitä on alkamassa hiljalleen jo heräämään, monesti kuulee kuinka nikamat poksahtelee asentoa kääntäessä auki. Eli lattialla nukkuessa selkä avaa koko yön itseään. Sängyssä nukkuessa selkä on koko yön lukossa ja menee tiukasti lukkoon, että niitä on huomattavasti vaikeampi hereillä ollessa avata selkää muljattelemalla, ja lukot saattaa jäädä viikoksikin päälle ennen kuin ne saa taas auki. Ja tyynynä on ohut kovahko sohvatyyny.
- kyllä se syy selviää
Voi ongelma olla muuallakin, kuin nukkumisessa. Pitää liikkua riittävästi ja rauhoittua hyvissä ajoin ennen nukkumaanmenoa. Ei kahvia illalla ja netti kiinni tuntia ennen.
- urts
Sängyssä on paras nukkua.
- ...-...
Itselle sopiva patja auttaa. Jos kova patja tuntuu hyvältä, silloin oltava sellainen. Meillä on Tempur sänky, ja sen ostettuamme molemmat olemme nukkuneet paremmin, se kun mukautuu nukkujan mukaan.
- tempur on
pelkkää rahastusta ja huijausta.
- treeovir
isotissisen naisen alla.
- Oyutta
Oletko kokeillut ihan peruslaadukasta patjaa peruslaadukkaalla petarilla.
Suosittelen esim. Askon Aurora patjaa ja siihen 9cm Aurora petaria.
Noissa on palautusoikeus, jos ei niilläkään ala nukkuminen sujumaan. - Anonyymi
Itse nukun ilman peittoa tyynyjen varassa.
- Anonyymi
Jos tarkenee ilman peittoa niin mikäs siinä.Itse tartten peiton koska kämppä on niin viileä ja kyllä pukeutua pitää lämpimästi vaikka on peitto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 334328
Arki on paljon tylsempää
kun en voi enää ihaillen seurata työntekoasi. Hyvä puoli on se että saan nukuttua ja syötyä, ei ollut kivaa olla jatkuva383744Kylämme taas kartalla
Kuka se tappaja on Suomussalmelta? Onkohan taas eroperheen vesa? Turvaton lapsuus jne? Näitä huonot kortit saaneita on n132394Sen pienen ohimenevän hetken tänään sain ihailla sua
ehkä taas joskus. Taitaa aina vuosi mennä, kun eteen ilmaannut. Mieheltä naiselle.182280Mikä tarve Kontulalla on paljastaa seksityötaustansa
Anna Kontula on koettu totiseksi kansanedustajaksi. Joka tosin on puolustanut aina seksityöläisiä. Mutta nyt Kontula ava4792245Kansanedustaja Anna Kontulan historia seksityöläisenä
Siis mitä, mitä, mitä. Jo pitkään vasurissa istunut Anna Kontula on toiminut seksityöläisenä. Kenen äänillä tämä muija o1841570- 201336
- 1041237
Miten Pohjois-Savossa??
Miten Pohjois-Savossa sanotaan minä? Koneman kun arvioi kommentoijia tai haukkuu heitä uudella videollaan niin itsestään301174Rajuja paljastuksia Anna Kotulasta
Hesarissa: https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000011410909.html711089