Kuka korvaa Lehtosen Liikenteen?

Lehtosen liikenne lopettaa toimintansa. Kuka tulee tilalle? Ei kai vuoroja lakkauteta?!
17696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

tuskin möttö ja onni bussi tai mistä sen tietää heiltä puuttuu vain rahat ja autot ainiin ja tarviihan ne ilmaset kuskit tulisko amiskan. Harjoittelijoita ja eläkeläisiä ja ja ja .....

Äänestä

Joensuun paikallisbussit Savo-Karjalan Linjalle

lehteen oli just tullu hyvä valinta toivotaan ettei kaupunki kiristä linjoista eikä hinnoista aillä kaupunkihan sen määrää ei bussiyhtiöt

Äänestä
  • Voittanut tarjous oli n. 30% kalliimpi seuraavia, vuodessa lähes miljoona euroa!!
    Ei pysty maksamaan oikeita palkkoja, eikä ostamaan laillista dieseliä tuolla hinnoittelulla. Onneksi olkoon, Joensuu.

    Äänestä

  • khfihfh kirjoitti:

    Voittanut tarjous oli n. 30% kalliimpi seuraavia, vuodessa lähes miljoona euroa!!
    Ei pysty maksamaan oikeita palkkoja, eikä ostamaan laillista dieseliä tuolla hinnoittelulla. Onneksi olkoon, Joensuu.

    siis halvempi tietenkin eikä kalliimpi......

    Äänestä

Entä jos ei tulekkaan mitään tilalle. Kauhea asia monelle, joutuisi liikkumaan ja sekös järkyttäisi niitä jotka ei viitsi yhtään kävellä tai pyöräillä. Itse ajan pyörällä työmatkat säällä kuin säällä, kesät talvet, yhteen suuntaan matka on 6 km. Pyörät esille ja liikkumaan.

Äänestä
  • Osin totta mutta muistettakoon etteivät kaikki kulkijat ole terveitä. Siis eivät pysty polkupyörällä ajelemaan tai pitkiä matkoja kävelemään.
    Ja osalla ikäkin painaa joten helpompi bussilla kulkea ja edullisempi kuin taksilla hurautella.

    Äänestä

Tämän aamun Karjalaisen mukaan nykyisellään ajettavaa Rantakylän reittiä ei ole uusissa??? Pääsekö Rantakylästä tulevaisuudessa vain Utran linjalla?? Hyvä Joensuu.. Miks toimivaa järjestelmää heikennetään??? Taitaa lisääntyä entisestään omalla autolla liikkujat!!

Äänestä

korvaa Pjietarin Pjussit?

Äänestä

Kuinkahan hyvä palkanmaksaja tämä Lehtosen tilalle tuleva liikennöitsijä on?

Äänestä

Mites hyvä on/oli Lehtosen Liikenne?

Äänestä

Hyvin on palkat maksanut :)

Äänestä

oottepa hölömöjä taas.Joensuun kaupunki ostaa joukkoliikenne palvelut mutta tietysti mahdollisimman halvalla.

Ennemmin maksaisin savo-karjalan linjalle tai mille bussiyhtiölle tahansa kohtuuhintaisen 40-45e bussikortin jos pääsen kulkemaan linja-autolla paikasta paikkan vaivatta.Kuin että maksan bussikortin joensuun kaupungille josta se ei maksa bussiyhtiölle kuin olemattoman siivun mikä ei kata menoja ja kaupungin herrat vielä karsii vuoroja ja reittejä sen takia ettei noilla summilla joilla ne ostavat palvelun tehdä taikoja ja ajeta normaaleja reittejä tai kattavia reittejä.


Kohtuuhintaisilla maksuilla myös käyttäjiä on enemmän.Täytyy muistaa että joensuussa käyttää bussia työttömät,pätkätyöläiset, lapsiperheet sekä eläkeläiset.Ei ole tarkoituksenmukaista kohdella heitä varakkaina ihmisinä tai kaupungin kassatulojen täyttäjinä.He ovat kaikki pienituloisia.
Herätkää ei bussi yhtiöissä ole vikaa vaan siinä joka määrittää hinnan eli joensuun kaupungin logistiikka suunnittelussa ja kaupungin johdossa jossa nämä päätökset tehdään.

Bussiyhtiö on vain viaton renki joka tekee työn josta kaupunki maksaa olemattoman osan.

Äänestä

Joensuussa bussiliikenne on ollut päin persettä jo vuosikaudet. Bussit kulkevat aina lähestulkoon tyhjillään, opiskelijat välttävät bussia Suomen kalleimman bussikortin takia, yh-mammat päästetään ilmatteeks, kuskit ajelevat ilman hands-freetä, jne nyt vaikka ensin mainitakseni. Miten tällainen joukkoliikenne voi edes toimia? Kenellä opiskelijalla on vara maksaa 60e / kk kuukausikortista? Ostat rupuauton ja tankkaat Venäjällä niin pääset halvemmalla vuodessa. Ja paljonkohan taisi viimeksi olla kertamaksu, kun menin bussilla sen kolmisen kilometriä, olisikohan ollut 3,40e?!?! AIVAN NAURETTAVAA. Mitä helvettiä oikeesti täällä tapahtuu.

Äänestä
  • Ootko laskenut siihen vakuutukset, viisumin, renkaat, huollot yms... Alkaa kolmen kilometrin matkalle tulla hintaa. Aatellan että ostat 400€ auton , ostat sillä jo kuudeksi kuukaudeksi kortin ja vielä jää 40€ taskuun.. tuolla toisella 400€ et ehkä maksa vakuutuksia, viisumia, renkaita ja niin ees päin..

    Nykyisessä joukkoliikenteessä olisi kyllä parantamisen varaa, ja ensi kesän muutos näyttää tapahtuuko niin. Kuuleman mukaan kertamaksu nousisi 3,30 3,50 euroon!!!

    Äänestä

Kun ne muutokset tulee , ilmoittakoon kaupunki tarpeeksi hyvin aikataulut ja linjat, että minä mummo, bussinkäyttäjäkin ne ymmärrän ja näen lukea pysäkin seinästä. - ja sen viimeisen vuoron ,jolla keskustan humusta illalla pääsen. Taksi ,pyörä, kävely ei sovi enää vartalolleni.

Äänestä

Ai Joensuun keskustassa on viikonloppuisin oikein "humuakin", eiköhän se ole vaan huonolla tuurilla jonkun luonnevikaisen uhittelua jos satut esim. hymyilemään "minulleko naurat?"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bussilla kulkija kirjoitti:

Lehtosen liikenne lopettaa toimintansa. Kuka tulee tilalle? Ei kai vuoroja lakkauteta?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu