Kolme kovaa... ei pääse porvari vieläkään niskan päälle. Täysi tuki Juhani Haapasaarelle ja Thelma Åkersille. Hienoa, että vanhan kunnon AKT:n rinnalle on tullut uudenpana toiminnan liittona myös Juhani Haapasaaren johdolla taisteleva IAU.
IAU AKT ja SAK
herrojen bonukset
23294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Toimimattomuuden liitot. Laiskojen paskojen liitot.
Ilkka,Ilkka....sulle peukut alaspäin,yli 50...oot yksin mielipiteinesi.
He, he... rupeeko Vantaan lentokentällä oleen etelänmatkaajilta turvat jo rullalla...?
Jo 6000 mutrunaamaa porvarin jääräpäisyyden takia.
Kenkää kommareille!
Aika hyvin porvarit vetivät taas Finnairin lokaan toiminnallasa, häpeä porvareille, porvarit ovat suomen pettureita!
Hyvä IUA ja AKT... nyt vaan puristatte porvarista loputkin mehut pihalle. Teillä on vielä nykyäänkin TODELLISTA voimaa!
Heti vaan tukilakkoihin LSG:n puolesta, mikäli sopimuksia ei ala syntymään. Onneksi on vielä IUA ja AKT.
Vielä kun saadaan veturimiehet, ahtaajat ja Merimiesunioni IUA:n ja AKT:n kanssa samaan ruotuun, niin alkaa porvarin kone yskiä jo melko pahasti.
Mikä siinä on että duunareitten liittoja pidetään ahneita.
Katsokaa PRO:n, SLJY:n ja FPA:n sopimuksia niin muut liitot on kuin lasinen kenkä lapsen jalassa. PAM:it ja PAU:t on niitä mitkä riistää työläistä ja kiittää isoja yrityksiä.
Onnee ja pitkää ikää TEILLE IUA:n väki hienosta voitosta . PAMi olisi ollut tosi huono juttu. Kokemusta on yli kolmelta vuosikymmeneltä. Ja saksalainen sai pitkän nenän.
Solidaarisuus toimii nyt Suomessa esimerkillisellä tavalla, kun laitetaan LSG:n sakemannia ruotuun. IAU ja Juhani Haapasaari tekevät tehokasta ja hienoa työtä. Tulevaisuudessa, kun SAK:n puheenjohtaja Lauri Lyly jää aikanaan eläkkeelle, on Juhani Haapasaari todella varteenotettava vaihtoehto SAK:n uudeksi puheenjohtajaksi.
No ei olisi SAK:ssa vaatimukset kummoisia
Haapasaaresta tulisi parempi työttömyysministeri kuin Ihalaisesta.
Ensi viikolla lähtee LSG:n sakemanni häntä koipien välissä Suomesta pihalle.
Finnairin konekalusto vaihdettava pikaisesti luotettaviin Tupolev-koneisiin ja Haapasaaresta Suomen seuraava presidentti. Sauli voi painua pikkutyttönsä kanssa hevon v*ttuun... Kyllähän Finnair hyvän päälle ymmärtää, kun lentojen tunnuksissakin mainostetaan AY-liikettä.
Ensi viikolla nauretaan, kun leveäharteinen LSG:n sakemanni lentää Suomesta pihalle kuin leppäkeihäs. Kyllä LAKKO on sentään poikaa ja toimii tehokkaasti aina. Lakko-oikeudesta ei tulla Suomessa luopumaan ikinä. LSG:llä ei ole mitään mahdollisuuksia voittaa tuota tulossa olevaa kunnon vääntöä.
Saksa on "paskansa". Seppo Räty on oikeassa edelleen.
Ei ole mikään hyvä juttu AKT menee tukilakkoon saksalaisen yhtiön takia
Lakko-oikeutta ei saada suomalaisilta duunareilta ikinä pois. Peukut ylös IAU:lle.
Onnea sopimuksen johdosta....nyt vaan odotellaan irtisanomisia.... noin 20% pihalle...
Ei pidä paikkaansa. Kaikki tullaan irtisanomaan. Finnairin paskapöperöt tehdään tulevaisuudessa Tallinnassa ja tuodaan sieltä Suomeen.
Niistä paskapöperöistä voitte kiittää Finnairin johtoa, samantien kun catering siirrettiin LSGlle niin laatu vedettiin alas työjohdon puolesta.
Scheiße fressen sanoi saksalainen ja nauroi räikeästi päälle.
Finnairin johto hymyilee vaan kun bisnesmatkustajalta menee vatsa sekaisin.