surkeutta

yksinainen4

Hei.

Minulla on kaikki hyvin periaatteessa, mutta silti on paha olla. Tuntuu naurettavalta tuntea pahaa oloa, kun ajattelee että monet naiset hoitaa suurperhettä ja itselläni on vain yksi 2v lapsi.

Olen työtön. Mitään toiveita työnsaannista en enää jaksa elätellä, enkä edes yrittää. Haukkukaa pois, itseänikin hävettää. Tässäkö tämä elämäni sitten oli... olen päivät lapseni kanssa, mies käy työssä. Hoidan kodin ja lapsen lähes kokonaan yksin ja kannan vastuun. Nukun huonosti kun lapsi valvottaa ja aamuisin nuokun sohvalla lapsen katsellessa piirrettyä ja en jaksa mitään. Päivittäin saan onneksi edes pakotettua itseni lapsen kanssa ulos, (tosin aivan liian myöhään ja en jaksa olla siellä tarpeeksi kauaa) mutta kauheaa pakkopullaa se usein on. Ja se nolottaa. Miten sitä voi olla näin laiska?? Vaikka rakastan lastani yli kaiken niin en vain aina jaksaisi tätä yhtä ja samaa. Ystäviä minulla ei ole ainuttakaan eikä sukulaisia lähellä. Päivät toistuu samanlaisina. Mies juo liikaa alkoholia ja on mieluumin omissa oloissaan. Välillä kyllä leikkii lapsen kanssa mutta minä hoidan kaikki syömiset ja pukemiset. Toki kohtuullista kun olen työtön ja lojun vain kotona.

Lapsi katsoo liikaa piirrettyjä koska itse en vain jaksa koko ajan viihdyttää. Luoja miten paska olen! Tänään näin kaupassa äidin jolla oli 3 alle 3-vuotiasta lasta. Että häpesin itseäni siinä rinnalla! Kodin pidän kyllä aina siistinä mutta siihen nyt ei hurjasti vaadita...

Joka paikassa vain niitä täydellisiä äitejä... miten te jaksatte olla aina niin hyviä? Reippaita ja jaksavia ja aktiivisia ja tehokkaita. Aamulla lasten kanssa ulkona jo klo 9 ja sitten touhutaan vaikka ja mitä.... meillä taas tänäänkään ei harjoiteltu potalla käyntiä, kun se vaan taas jäi.. tuntuu että tätä kaikkea on liikaa, vissiin pitäisi vain sohvalla saada nuokkua :( olisihan niitä kerhoja sun muita, mutta en sovi yhtään joukkoon... ihmiset kyselee, koska aion palata töihin jne ja ahdistun siitä.
Tulevaisuus näyttää aika karulta.. tuskin sitä voi pelkästään lapselle elää koko loppuelämää.

Kohtalotovereita tuskin on, mutta sainpa purkaa tunteitani.

2

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti itsekin

      Hae itsellesi ammattiapua!

      Voimia...

    • tsemppiä vain arkees

      Terkeää työtä teet hoitamalla ja kasvattamalla omaa lasta. Ja lapsi on vähän aikaa pieni: pian menee tulee kouluikään ja ei tarvitse niin paljon käytännöllistä hoitoa. Sitten voit etsiä aktiivisemmin töitä tai lisäkouluttautua jos ei ole tarpeeksi ammattipätevyyttä.
      Vaikuttaa että kaipaisit aikuisten seuraa. Etkö jaksaisi katsella onko missään äiti- ja lapsipiiriä tai piristäiskä jokun harrastus.
      Voit olla myön hieman masentunut. Yritä päästä lenkille ja vaikka jumppaamaan kun mies on lapsen kanssa. Voisitteko perheenä alkkaa tekemään jotain yhdessä.
      Mikähän miehelläs on kun alkon tuotteet niin maistuvat.
      Älä vaadi itseltäsi liikaa. Ihan hyvä äiti olet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      174
      8483
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      453
      7657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3890
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3726
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3074
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2865
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2081
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2076
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1903
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1841
    Aihe