Primera -97 Vaihteistoöljy?

Niin olisin kyselly paljon menee vaihteistoöljyä, kyseisen primeran laatikkoon, ja tietysti voi suositella, mitä öljyä, laatikkoon ja moottoriin kannattaa käyttää?
61225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

en muista, mutta manuaali kertoo sen kyllä - kai sinulla on sellainen?

Äänestä
  • mulla meni 3-litraa. ohjekirjassa saattaa lukea että esim: 2.6 mutta kannattaa laittaa enemmän jotta voitelee myös vitos rattaan hyvin ettei tule niitä potkimisia! tää on sitten ihan nissan huollosta kuultu eikä mikään tuulesta temmattu juttu!

    Äänestä

  • 2.0-93 kirjoitti:

    mulla meni 3-litraa. ohjekirjassa saattaa lukea että esim: 2.6 mutta kannattaa laittaa enemmän jotta voitelee myös vitos rattaan hyvin ettei tule niitä potkimisia! tää on sitten ihan nissan huollosta kuultu eikä mikään tuulesta temmattu juttu!

    Niin manuaali löytyy, mut ei kerro muutakuin moottoriöljy tilavuuden, eikä laatikon osalta mitään, muuta kuin laatuluokitukset, eipä taida moni olla vaihtanut öljyjä. Olisi vaan ollut hyvä tietää, ennen kuin rupee vaihtaan. Tähän autoon, kun ei oo ennen tullut vaihdettua.

    Äänestä

  • Sharky kirjoitti:

    Niin manuaali löytyy, mut ei kerro muutakuin moottoriöljy tilavuuden, eikä laatikon osalta mitään, muuta kuin laatuluokitukset, eipä taida moni olla vaihtanut öljyjä. Olisi vaan ollut hyvä tietää, ennen kuin rupee vaihtaan. Tähän autoon, kun ei oo ennen tullut vaihdettua.

    eikö se laatuluokitus lue myös öljypurkeissa? Suurilla valmistajilla kuten Mobililla ja Shellillä on valikoimassaan varmaan sellainen öljy kuin manuaalissa mainittu laatuluokka edellyttää, ja jos on epävarma voi kysyä kaupan myyjältä.

    Äänestä

Vaihdoin vaihteistoöljyt ensimmäisenkerran, öljyä meni 3 litraa, avasin jo neljännen purkin mutta tulivat yli. Kannattaa siis vaihtaa täyttöreiän yläreunaan asti. Ne taisivat olla Mobilin öljyt, en muista varmasti. Vaihdoin öljyt noin kuukausi sitten, ja olen ajellut muutama tuhat kilometriä sen jälkee, ainakin vielä vaihteisto on pelittänyt. Auto on Primera 1,6 vm -96, malli P11.

Äänestä

automaattiöljyt laatikkoon. On Kuulemma (ja itsekin) testattu hyväksi. Jollet usko niin soita jollekin mekaanikolle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sharky kirjoitti:

Niin olisin kyselly paljon menee vaihteistoöljyä, kyseisen primeran laatikkoon, ja tietysti voi suositella, mitä öljyä, laatikkoon ja moottoriin kannattaa käyttää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu