Niin olisin kyselly paljon menee vaihteistoöljyä, kyseisen primeran laatikkoon, ja tietysti voi suositella, mitä öljyä, laatikkoon ja moottoriin kannattaa käyttää?
Primera -97 Vaihteistoöljy?
Sharky
61225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
en muista, mutta manuaali kertoo sen kyllä - kai sinulla on sellainen?
mulla meni 3-litraa. ohjekirjassa saattaa lukea että esim: 2.6 mutta kannattaa laittaa enemmän jotta voitelee myös vitos rattaan hyvin ettei tule niitä potkimisia! tää on sitten ihan nissan huollosta kuultu eikä mikään tuulesta temmattu juttu!
Niin manuaali löytyy, mut ei kerro muutakuin moottoriöljy tilavuuden, eikä laatikon osalta mitään, muuta kuin laatuluokitukset, eipä taida moni olla vaihtanut öljyjä. Olisi vaan ollut hyvä tietää, ennen kuin rupee vaihtaan. Tähän autoon, kun ei oo ennen tullut vaihdettua.
eikö se laatuluokitus lue myös öljypurkeissa? Suurilla valmistajilla kuten Mobililla ja Shellillä on valikoimassaan varmaan sellainen öljy kuin manuaalissa mainittu laatuluokka edellyttää, ja jos on epävarma voi kysyä kaupan myyjältä.
Vaihdoin vaihteistoöljyt ensimmäisenkerran, öljyä meni 3 litraa, avasin jo neljännen purkin mutta tulivat yli. Kannattaa siis vaihtaa täyttöreiän yläreunaan asti. Ne taisivat olla Mobilin öljyt, en muista varmasti. Vaihdoin öljyt noin kuukausi sitten, ja olen ajellut muutama tuhat kilometriä sen jälkee, ainakin vielä vaihteisto on pelittänyt. Auto on Primera 1,6 vm -96, malli P11.
automaattiöljyt laatikkoon. On Kuulemma (ja itsekin) testattu hyväksi. Jollet usko niin soita jollekin mekaanikolle.