Kakluunin tulitiilet irtoavat

Puulämmittäjä

Muurari korjasi vanhan kakluunimme pahasti rapautuneen tulisijan. Pohjaan levitettiin tulenkestävä valumassa ja sivuille ja taakse tulitiilet tulilaastilla. Tulisija kuivui koko kesän pelti auki, ja lämmitys aloitettiin ohjeen mukaan todella varovasti puita kerta kerralta vähän lisäten. Nyt vain kuukauden käytön jälkeen taaimmaiset tulitiilet irtosivat ja sivulla olevat heiluvat. Tulitiilien väli on 2-3 mm, ja niiden takana on 1-2 cm tulilaastia. Tulilaasti murenee sormien välissä kuin hiekka. Voisiko se olla väärää laatua? Missä on tehty perustavaa laatua oleva virhe?

9

959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+18

      Yleensä uunin lämmittäjä tekee sen virheen ja kunhan siitä huomauttaa niin todistetaan silmät pullollaan, että en minä.

      Virhe on puiden asttamisessa uuniin, niitä ei saa nakata sinne vaan ne asetetaan nätisti arinan päälle.

      Ei se tulitiili sieltä irtoa kuumuuden vaikutuksesta, kyllä sitä pitää kolhaista ja kuumana on oikein herkkä irtoamaan.

      Korjaus on paras tehdä tulenkestävällä valumassalla sellaisen käyttäjän uuniin josta ne tiilet irtoaa. Harvoin se käyttäjä muuttaa toimintatapoja.




      .

    • Puulämmittäjän emänt

      Hyvä 20 18. Kakluuniimme puut asetellaan arinan päälle ja sysytetään ylhäältä käsin. Yhden pesän polttaminen riittää. Puita ei nakella lisää kuumaan pesään. Yleistyksesi ei siten päde tässä tapauksessa.

    • minä

      Olihan laasti varmasti oikeat?

    • Pura koko höskä

      Ei pesää voi noin korjata. Kukahan tumpelo siellä on touhunnut.

      • hikikin

        Jaaha, muurarikurssille hyväksytty fantasioi.

        Lue poju niitä laastin sekoitusohjeita, että osaat keväällä tehdä aputöitä mestarille.


    • Valumassaa

      pohjaan,arinalle,siis mihin ja miten?

      • juusoo2

        Tuo tarkoittaa ilmeisesti, että tuet faneerilevynpalan tulipesän takaseinään niin että jää n. 3 cm väli ja uitat yläkautta välin täyteen tulenkestävää valumassaa.

        Näin saat kestävän elementin rikkoutuneen kohdan päälle ja tulipesä kestää vielä pitkiä aikoja kunhan puiden latomisen suorittaa varovasti.


      • Kiitos,
        juusoo2 kirjoitti:

        Tuo tarkoittaa ilmeisesti, että tuet faneerilevynpalan tulipesän takaseinään niin että jää n. 3 cm väli ja uitat yläkautta välin täyteen tulenkestävää valumassaa.

        Näin saat kestävän elementin rikkoutuneen kohdan päälle ja tulipesä kestää vielä pitkiä aikoja kunhan puiden latomisen suorittaa varovasti.

        mutta tarkoitin kysymyksen aloittajalle.


      • Puulämmittäjän emänt
        Kiitos, kirjoitti:

        mutta tarkoitin kysymyksen aloittajalle.

        Kiitos juusoo2 , tuollaista ratkaisua ollaan pohdittu. Kysyjälle, kakluuni on vanhan mallinen, ns. sokea uuni. Siinä on pohja, ei arinaa, jonka alle tuhkat putoavat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      191
      8672
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4688
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3730
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3096
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2742
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2498
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1758
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1485
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      64
      1308
    10. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1279
    Aihe