Kakluunin tulitiilet irtoavat

Puulämmittäjä

Muurari korjasi vanhan kakluunimme pahasti rapautuneen tulisijan. Pohjaan levitettiin tulenkestävä valumassa ja sivuille ja taakse tulitiilet tulilaastilla. Tulisija kuivui koko kesän pelti auki, ja lämmitys aloitettiin ohjeen mukaan todella varovasti puita kerta kerralta vähän lisäten. Nyt vain kuukauden käytön jälkeen taaimmaiset tulitiilet irtosivat ja sivulla olevat heiluvat. Tulitiilien väli on 2-3 mm, ja niiden takana on 1-2 cm tulilaastia. Tulilaasti murenee sormien välissä kuin hiekka. Voisiko se olla väärää laatua? Missä on tehty perustavaa laatua oleva virhe?

9

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+18

      Yleensä uunin lämmittäjä tekee sen virheen ja kunhan siitä huomauttaa niin todistetaan silmät pullollaan, että en minä.

      Virhe on puiden asttamisessa uuniin, niitä ei saa nakata sinne vaan ne asetetaan nätisti arinan päälle.

      Ei se tulitiili sieltä irtoa kuumuuden vaikutuksesta, kyllä sitä pitää kolhaista ja kuumana on oikein herkkä irtoamaan.

      Korjaus on paras tehdä tulenkestävällä valumassalla sellaisen käyttäjän uuniin josta ne tiilet irtoaa. Harvoin se käyttäjä muuttaa toimintatapoja.




      .

    • Puulämmittäjän emänt

      Hyvä 20 18. Kakluuniimme puut asetellaan arinan päälle ja sysytetään ylhäältä käsin. Yhden pesän polttaminen riittää. Puita ei nakella lisää kuumaan pesään. Yleistyksesi ei siten päde tässä tapauksessa.

    • minä

      Olihan laasti varmasti oikeat?

    • Pura koko höskä

      Ei pesää voi noin korjata. Kukahan tumpelo siellä on touhunnut.

      • hikikin

        Jaaha, muurarikurssille hyväksytty fantasioi.

        Lue poju niitä laastin sekoitusohjeita, että osaat keväällä tehdä aputöitä mestarille.


    • Valumassaa

      pohjaan,arinalle,siis mihin ja miten?

      • juusoo2

        Tuo tarkoittaa ilmeisesti, että tuet faneerilevynpalan tulipesän takaseinään niin että jää n. 3 cm väli ja uitat yläkautta välin täyteen tulenkestävää valumassaa.

        Näin saat kestävän elementin rikkoutuneen kohdan päälle ja tulipesä kestää vielä pitkiä aikoja kunhan puiden latomisen suorittaa varovasti.


      • Kiitos,
        juusoo2 kirjoitti:

        Tuo tarkoittaa ilmeisesti, että tuet faneerilevynpalan tulipesän takaseinään niin että jää n. 3 cm väli ja uitat yläkautta välin täyteen tulenkestävää valumassaa.

        Näin saat kestävän elementin rikkoutuneen kohdan päälle ja tulipesä kestää vielä pitkiä aikoja kunhan puiden latomisen suorittaa varovasti.

        mutta tarkoitin kysymyksen aloittajalle.


      • Puulämmittäjän emänt
        Kiitos, kirjoitti:

        mutta tarkoitin kysymyksen aloittajalle.

        Kiitos juusoo2 , tuollaista ratkaisua ollaan pohdittu. Kysyjälle, kakluuni on vanhan mallinen, ns. sokea uuni. Siinä on pohja, ei arinaa, jonka alle tuhkat putoavat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3693
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3065
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      53
      2271
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      13
      1433
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1259
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1136
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      961
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      935
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      932
    Aihe