Kakluunin tulitiilet irtoavat

Puulämmittäjä

Muurari korjasi vanhan kakluunimme pahasti rapautuneen tulisijan. Pohjaan levitettiin tulenkestävä valumassa ja sivuille ja taakse tulitiilet tulilaastilla. Tulisija kuivui koko kesän pelti auki, ja lämmitys aloitettiin ohjeen mukaan todella varovasti puita kerta kerralta vähän lisäten. Nyt vain kuukauden käytön jälkeen taaimmaiset tulitiilet irtosivat ja sivulla olevat heiluvat. Tulitiilien väli on 2-3 mm, ja niiden takana on 1-2 cm tulilaastia. Tulilaasti murenee sormien välissä kuin hiekka. Voisiko se olla väärää laatua? Missä on tehty perustavaa laatua oleva virhe?

9

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+18

      Yleensä uunin lämmittäjä tekee sen virheen ja kunhan siitä huomauttaa niin todistetaan silmät pullollaan, että en minä.

      Virhe on puiden asttamisessa uuniin, niitä ei saa nakata sinne vaan ne asetetaan nätisti arinan päälle.

      Ei se tulitiili sieltä irtoa kuumuuden vaikutuksesta, kyllä sitä pitää kolhaista ja kuumana on oikein herkkä irtoamaan.

      Korjaus on paras tehdä tulenkestävällä valumassalla sellaisen käyttäjän uuniin josta ne tiilet irtoaa. Harvoin se käyttäjä muuttaa toimintatapoja.




      .

    • Puulämmittäjän emänt

      Hyvä 20 18. Kakluuniimme puut asetellaan arinan päälle ja sysytetään ylhäältä käsin. Yhden pesän polttaminen riittää. Puita ei nakella lisää kuumaan pesään. Yleistyksesi ei siten päde tässä tapauksessa.

    • minä

      Olihan laasti varmasti oikeat?

    • Pura koko höskä

      Ei pesää voi noin korjata. Kukahan tumpelo siellä on touhunnut.

      • hikikin

        Jaaha, muurarikurssille hyväksytty fantasioi.

        Lue poju niitä laastin sekoitusohjeita, että osaat keväällä tehdä aputöitä mestarille.


    • Valumassaa

      pohjaan,arinalle,siis mihin ja miten?

      • juusoo2

        Tuo tarkoittaa ilmeisesti, että tuet faneerilevynpalan tulipesän takaseinään niin että jää n. 3 cm väli ja uitat yläkautta välin täyteen tulenkestävää valumassaa.

        Näin saat kestävän elementin rikkoutuneen kohdan päälle ja tulipesä kestää vielä pitkiä aikoja kunhan puiden latomisen suorittaa varovasti.


      • Kiitos,
        juusoo2 kirjoitti:

        Tuo tarkoittaa ilmeisesti, että tuet faneerilevynpalan tulipesän takaseinään niin että jää n. 3 cm väli ja uitat yläkautta välin täyteen tulenkestävää valumassaa.

        Näin saat kestävän elementin rikkoutuneen kohdan päälle ja tulipesä kestää vielä pitkiä aikoja kunhan puiden latomisen suorittaa varovasti.

        mutta tarkoitin kysymyksen aloittajalle.


      • Puulämmittäjän emänt
        Kiitos, kirjoitti:

        mutta tarkoitin kysymyksen aloittajalle.

        Kiitos juusoo2 , tuollaista ratkaisua ollaan pohdittu. Kysyjälle, kakluuni on vanhan mallinen, ns. sokea uuni. Siinä on pohja, ei arinaa, jonka alle tuhkat putoavat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      91
      3829
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1989
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1803
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1672
    5. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1493
    6. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      102
      1493
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1478
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1432
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1344
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1297
    Aihe