Kakluunin tulitiilet irtoavat

Puulämmittäjä

Muurari korjasi vanhan kakluunimme pahasti rapautuneen tulisijan. Pohjaan levitettiin tulenkestävä valumassa ja sivuille ja taakse tulitiilet tulilaastilla. Tulisija kuivui koko kesän pelti auki, ja lämmitys aloitettiin ohjeen mukaan todella varovasti puita kerta kerralta vähän lisäten. Nyt vain kuukauden käytön jälkeen taaimmaiset tulitiilet irtosivat ja sivulla olevat heiluvat. Tulitiilien väli on 2-3 mm, ja niiden takana on 1-2 cm tulilaastia. Tulilaasti murenee sormien välissä kuin hiekka. Voisiko se olla väärää laatua? Missä on tehty perustavaa laatua oleva virhe?

9

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20+18

      Yleensä uunin lämmittäjä tekee sen virheen ja kunhan siitä huomauttaa niin todistetaan silmät pullollaan, että en minä.

      Virhe on puiden asttamisessa uuniin, niitä ei saa nakata sinne vaan ne asetetaan nätisti arinan päälle.

      Ei se tulitiili sieltä irtoa kuumuuden vaikutuksesta, kyllä sitä pitää kolhaista ja kuumana on oikein herkkä irtoamaan.

      Korjaus on paras tehdä tulenkestävällä valumassalla sellaisen käyttäjän uuniin josta ne tiilet irtoaa. Harvoin se käyttäjä muuttaa toimintatapoja.




      .

    • Puulämmittäjän emänt

      Hyvä 20 18. Kakluuniimme puut asetellaan arinan päälle ja sysytetään ylhäältä käsin. Yhden pesän polttaminen riittää. Puita ei nakella lisää kuumaan pesään. Yleistyksesi ei siten päde tässä tapauksessa.

    • minä

      Olihan laasti varmasti oikeat?

    • Pura koko höskä

      Ei pesää voi noin korjata. Kukahan tumpelo siellä on touhunnut.

      • hikikin

        Jaaha, muurarikurssille hyväksytty fantasioi.

        Lue poju niitä laastin sekoitusohjeita, että osaat keväällä tehdä aputöitä mestarille.


    • Valumassaa

      pohjaan,arinalle,siis mihin ja miten?

      • juusoo2

        Tuo tarkoittaa ilmeisesti, että tuet faneerilevynpalan tulipesän takaseinään niin että jää n. 3 cm väli ja uitat yläkautta välin täyteen tulenkestävää valumassaa.

        Näin saat kestävän elementin rikkoutuneen kohdan päälle ja tulipesä kestää vielä pitkiä aikoja kunhan puiden latomisen suorittaa varovasti.


      • Kiitos,
        juusoo2 kirjoitti:

        Tuo tarkoittaa ilmeisesti, että tuet faneerilevynpalan tulipesän takaseinään niin että jää n. 3 cm väli ja uitat yläkautta välin täyteen tulenkestävää valumassaa.

        Näin saat kestävän elementin rikkoutuneen kohdan päälle ja tulipesä kestää vielä pitkiä aikoja kunhan puiden latomisen suorittaa varovasti.

        mutta tarkoitin kysymyksen aloittajalle.


      • Puulämmittäjän emänt
        Kiitos, kirjoitti:

        mutta tarkoitin kysymyksen aloittajalle.

        Kiitos juusoo2 , tuollaista ratkaisua ollaan pohdittu. Kysyjälle, kakluuni on vanhan mallinen, ns. sokea uuni. Siinä on pohja, ei arinaa, jonka alle tuhkat putoavat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe