Oltais lähdössä kaverin kanssa joulukuussa Barcelonaan ja haluttais tietää vähän baareista/yökerhoista ja biletyskulttuurista.
Mitä menopaikkoja suosittelisitte kahdelle 20-vuotiaalle tytölle? Tykätään tanssia ja perus bilemusa on mieleen.
Entä kyselläänkö baarien ovilla henkkareita? Onko yökerhoihin sisäänpääsymaksuja?
Kaikenlaisia vinkkejä ja kokemuksia otetaan vastaan!
Barcelonan yökerhot
1
457
Vastaukset
- BCN-
Olen käynyt Barcelonassa n. 10 kertaa viimeisen viiden vuoden aikana, ja multa ei ole taidettu ikinä kysyä papereita missään vaikka aika babyface olenkin.
Yökerhojahan Barcelonassa riittää, mutta muistakaa että niihin ei ole tapana mennä kovin aikaisin. Muutenkin illanvietto alkaa myöhemmin kuin suomessa. Tapana on syödä illallista 21-22 aikoihin, ja sen jälkeen siirrytään pubiin/baariin, ja yökerhohin lähdetään vasta baarien sulkeutuessa, yleensä viikolla 02 ja vkl 03. Viikonloppuna on siis täysin normaalia mennä yökerhoon vasta siihen aikaan kun suomessa ollaan jo lähdössä niistä pois :) Ja paikathan ovat aamuun asti auki.
Sisäänpääsymaksu on yleensä aina joka paikkaan, riippuu vähän paikasta paljonko, mutta noin vitosesta useampaan kymppii. Sisäänpääsymaksuun sisältyy yleensä ilmainen juoma, joten älkää heittäkö lippua pois!
Barcelonetalla on monia suuria suosittuja yökerhoja, kuten Catwalk, Shoko, CDLC, Opium.. En osaa niistä mitään suositella, koska en itse viihdy isoissa yökerhoissa :)
Itse käyn siis pienemmissä paikoissa, esim. placa reialin Sicecar tai Jamboree (näistä Jamboree on ehkä enemmän perus bilemusa -mesta, Sidecar enemmän rock-henkinen).
Myös La Ramblalla sijaitseva Boulevard on suosittu, ja Ramblalta sivuun poikkeavalla pikkukadulla sijaitseva Moog. Moogissa soi pääsääntöisesti alakerrassa tecno, ja pienessä yläkerrassa usein vanhempaa tanssimusiikkia ja klassikkobiisejä. Mutta ei siis uusimpia listahittejä. Boulevard on siis näistä enemmän perus bilemusa -mesta :)
Myös Poble Sec:in alueella sijaitseava Apolo on todella suosittu suurempi paikka, erityisesti maanantaisin pidettävä Nasty Mondays -klubi. Tiistaisin on Crappy tuesdays.
Tässä nyt jotain vinkkejä ainakin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1462785Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3632012- 401747
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351658Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281370Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328945Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782