ulosoton alku, miten menee

Jos velkani jätän ulosottoon asti tahallani (yhteystietojani ei saa turvakiellon takia muu kuin poliisi ja kai sitten ulosotto enkä todellakaan jakele niitä velkojille tai muillekaan) mitä tapahtuu ensin?

Miten uo ottaa yhteyttä, puhelimella, kirjeitse vai miten?

Laittavatko ensin maksukehotuksen jossa on määrätty summa sellaisenaan?
Vai onko jo heti alussa jokin korko tms lisämaksu?

Jos laittavat nätin maksukehotuksen, ja maksan summan samantien, päättyykö ulosttotoimenpiteet siihen vai onko jokin seuranta?
Tuleeko tällöin jotain luottotietomerkintöjä tms jonnekin?
9483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No tottakai UO laittaa maksukehoituksen osoitteeseesi. Sen jälkeen jollet maksa, niin tulee käräjäoikeudelta kirje että sinun on noudettava käräjäoikeuden kansliasta velkomushakemus. Samalla sinua voidaan tavoitella puhelimitse. Voi tulla myös kirjeenä jossa sinua pyydetään lähettämään tiedoksisaamislappunen takaisin käräjäoikeuteen.
Jollet reagoi näihin niin poliisi lähettää haastemiehen perääsi. Voi tulla kotiisi, työpaikalle tms. Ihan laillista.

Jos maksat UO:n maksukehoituksen niin UO päättyy siihen. Se onko luottotietosi menneet riippuu firmasta jolle olet velkaa, että ovatko ilmoittaneet jo luottotietorekisteriin.

Äänestä
  • "No tottakai UO laittaa maksukehoituksen osoitteeseesi. Sen jälkeen jollet maksa, niin tulee käräjäoikeudelta kirje että sinun on noudettava käräjäoikeuden kansliasta velkomushakemus"

    Eiköhän se mene toisin päin. Ensi haetaan päätös käräjäoikeudesta ja vasta sen jälkeen uo lähettelee maksukehotuksia !!!!

    "Jollet reagoi näihin niin poliisi lähettää haastemiehen perääsi. Voi tulla kotiisi, työpaikalle tms. Ihan laillista"

    Poliisilla ei ole mitään tekemistä velkomisasioiden kanssa.

    Ovatko juttusi provoja vai oletko aivan idiootti ?? !!

    Äänestä

Eli kun et maksa velkoja hakee käräjäoikeudesta tuomion.
Siinä meni jo luottotiedot viimeistään.

Äänestä

KOn tuomio jo on eli en maksa ennenkuin henkiö pistää ulosottoon.
Koskapa voihan olla ettei hän koskaan viekään velkaa ulosottoon ja jos viekin ja saan sieltä maksukehotuksen (eli periaatteessa tavallisen laskun) ja maksan sen sitten samantien, en häviä mitään.
Voittaa voin, koska tosiaankaan ei ole ollenkaan varmaa että edes vie velkaa ulosottoon asti.

Jaa, mutta vielä kysyn; voiko käräjillä tuomittua velkaa laittaa tavalliseen perintään vai kelpaako ainoastaan ulosottoon?

Äänestä
  • ***voiko käräjillä tuomittua velkaa laittaa tavalliseen perintään vai kelpaako ainoastaan ulosottoon? ***

    Velkoja saa vapaasti valita, periikö velkaa edelleen itse, periikö perimistoimiston avulla vai viekö ulosottoon. Uo on yleensä suositumpi, koska uo:lla on käytössään pakkokeinoja, joita velkojalla itsellään tai perimistoimistolla ei ole.

    Äänestä

niin no maksathan jo oikeudenkäynti kulut korkoineen.
Ei kukaan mihinkään perintään mitään enää laita kun on tuomio. ULOSOTTO,

Äänestä

En ole idiootti vaan tuli kirjoitettua liian nopeasti. Ulosoton maksukehotuksen tultua ja jos sen hoitaa niin asia EI MENE käräjäoikeuteen.

Haastemiehet voidaan lähettää perään. Ei niitä poliisi lähetä, mutta poliisi voi ottaa kiinni henkilön jolla on 'haku päällä'.

Äänestä
  • "Ulosoton maksukehotuksen tultua ja jos sen hoitaa niin asia EI MENE käräjäoikeuteen"


    Menee siis juuri toisinpäin! Ensin käräjille, sitten vasta ulosottoon!

    Äänestä

  • Käräjiltä tulee vireilletuloilmoitus johon on mahdollista vastata.
    Tai pyytää vastaukselle lisää aikaa. Tässä vaiheessA on mahdollista maksaa vielä ja välttää maksuhäiriömerkintä, jos sitä ei ole tullut jo maksamattomista esim luottokortti yms eristä. Kun tulee velkomustuomio velkojalla on mahdollisuus siirtää saatava ulosottoon .
    Kaikki eivät tosin heti sitä tee.
    Vasta sitten ulosottomies lähettelee laskuja jota on mahdollista maksaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uhmaulla kirjoitti:

Jos velkani jätän ulosottoon asti tahallani (yhteystietojani ei saa turvakiellon takia muu kuin poliisi ja kai sitten ulosotto enkä todellakaan jakele niitä velkojille tai muillekaan) mitä tapahtuu ensin?

Miten uo ottaa yhteyttä, puhelimella, kirjeitse vai miten?

Laittavatko ensin maksukehotuksen jossa on määrätty summa sellaisenaan?
Vai onko jo heti alussa jokin korko tms lisämaksu?

Jos laittavat nätin maksukehotuksen, ja maksan summan samantien, päättyykö ulosttotoimenpiteet siihen vai onko jokin seuranta?
Tuleeko tällöin jotain luottotietomerkintöjä tms jonnekin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu