MUULI = aasi + hevonen

Muuli tarkoittaa lajiristeymää eli hybridiä, jossa isä on aasiori ja emä hevostamma. Jos taas emä on aasi ja isä hevonen, on jälkeläinen muuliaasi. Tällaiset risteymät syntyvät tavallisesti ihmisen puuttuessa asiaan, mutta vahinkovarsoinakin muuleja syntyy.
4247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vuokrakuoriaisten lahko on ylivoimaisesti suurin hyönteislahko, eikä siihen kuuluvien lajien monimuotoisuuden vuoksi mikään yksittäinen tuntomerkki riitä erottamaan vuokrakuoriaisiin kuuluvaa hyönteistä muista hyönteisryhmistä. Aikuiset vuokrakuoriaiset ovat yleensä voimakkaan kitiinikuoren peittämiä ja täysikasvuisen hyönteisen pituus vaihtelee kolmasosa millimetristä[2] yli 17cm pitkään Titanus giganteus -jäärälajiin. Pää on liikkuva, suuosat ovat purevat ja pistesilmät yleensä puuttuvat. Tuntosarvissa on korkeintaan 11 jaoketta. Vuokrakuoriaisten lahkon keskeinen, ryhmälle nimenkin antanut tunnusmerkki ovat etusiivet, jotka ovat täysikasvuisilla yksilöillä kehittyneet koviksi tai nahkamaisiksi peitinsiiviksi. Takasiivet eli lenninsiivet ovat kalvomaiset ja vuokrakuoriaiset pitävät niitä levossa yleensä laskostettuna peitinsiipien alle. Joskus takasiivet puuttuvat tai joiltakin harvoilta lajeilta siivet puuttuvat kokonaan.[3][4][5]

Äänestä

Nosusukauden aikaan paksupää-muuuleja syntyy ihan itsestään kuin sieniä sateella savisille pelloille joille kunnan kaavoittaja on piirrellyt nenäliinan kokoisia pikkutontteja. Lasukauden aikaan muulimäärä luonnollisesti vähenee, jälkeen jäävät vain huonolla hoidolla olleet muuliasumukset joista kuitenkin reipas kodinostaja voi remontoimalla entrata ihan hyvän asumuksen perheelleen.

Äänestä
  • Vuokrajäärä sensijaan odottaa aina; lasku- tai nousukaudella asuntojen hintojen tippumista.
    Vaikka tilastoissa näkynyt tippuminenkin on fakta, sen uskotaan olevan vain vääristeltyä tietoa oikeisto-yleltä.
    Tunnuslause: koskaan ei ole oikea aika ostaa, huomenna on halvempaa!

    Äänestä

Aasi on tyhmä ja laiska, ei piiskaamatta liiku ja tee töitä. Hevonen on sekin melko tyhmä mutta raataa tauotta pää märkänä. Muuli on tyhmä ja raataa pää märkänä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mistäkö puhutaan ! kirjoitti:

Muuli tarkoittaa lajiristeymää eli hybridiä, jossa isä on aasiori ja emä hevostamma. Jos taas emä on aasi ja isä hevonen, on jälkeläinen muuliaasi. Tällaiset risteymät syntyvät tavallisesti ihmisen puuttuessa asiaan, mutta vahinkovarsoinakin muuleja syntyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu