Sisarusten vaikutus

Juttakoo

Mitä mieltä äidit olette, vaikuttaako oleellisesti lapsen luonteeseen se että onko hän ainoa lapsi tai jos on sisaruksia?

Itse olen usein huomannut että jos lapsella on sisaruksia niin lapsi käyttäytyy tietyissä tilanteissa aivan eritavalla kuin ainoa lapsi.

Itsellä on vain yksi lapsi, kohta 3 vuotias.
Hänellä on todella lyhyt pinna"kaikki tänne heti"
Eikä tule toimeen muiden lasten kanssa vielä.

Kehittyykö ne lapset nopeammin kenellä on sisaruksia, on mallia mistä ottaa?

1

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Treenattu lapsi?

      Olen huomannut, että lapset, joilla on sisaruksia ovat sosiaalisesti taitavampia kuin ainoat lapset. Heillä on myöhemmin myös enemmän kavereita kuin ainoilla lapsilla. Koulukiusaajia on kuitenkin sekä ainokaisissa, että suurperheen lapsissa.

      Kehitykseen sisarukset voivat vaikuttaa kahdella tapaa: esikoisella on kiire kasvaa pienemmistä sisaruksista "karkuun" ja nuoremmat tosiaan matkivat isompiaan ja oppivat asioita heiltä jäljittelemällä. Tosin ainoalle lapselle vanhemmilla riittää aikaa ja haluja opettaa erilaisia taitoja, jotka eivät välttämättä ole aina tarpeenkaan vielä siinä iässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe