OIVOI en osaa sitten mitään tartunta?virus?

AVUTON

HEEII!
Mulla on pieni ongelma, tai no epäilys enkä saa mielenrauhaa tämän takia. Mä oon oikeastaan melko hyvä koneiden kanssa, mutta sitten kun puhutaan näistä tiedostoista, viruksista yms. mä olen täysin pihalle, en edes jaksa ymmärtää ellei rautalangasta väännetä.
MUTTA, siis mä yritin ladata koneelleni simsiä ilmaiseksi (jooojoo tiedän), katoin youtubesta ohjeet ja seurasin niitä, silloin tuli ladattua mm. uTorrent, BitTorrent, powerIso, ja yks ohjelma viel minkä nimeä en muista.. (entiiä kirjotinko oikein nuo) ja sitten mä latasin piratebay.org sen simsin, no se ei toiminu ja mä luovutin sen suhteen mut parin päivän päästä kokeilin uusiks, taaskaan ei toiminut nii poistin sitte kaikki nuo mitä olin ladannut ja annoin olla. Mutta eilen tässä latasin taas tuon Bittorrentin ja piratebaysta mä latasin noin. 6 jaksoa vamppyyripäiväkirjoja. Sitte mulle tuli ilmotus avastilta tonne alas että mun koneella on joku uhka tms, en muista tarkalleen mitä siinä luki mutta mä poistin nää kaikki jaksot ja ohjelmat yms. Sen jälkeen mä laitoin tolla avastilla ensin pikatarkastuksen jolla se löys 5 tartuntaa ja sen jälkee koko koneen tarkastuksen jolla se löys 3, painoin sitte että näytä tulokset ja valitsin että poistan nämä. No tänään tarkinstin koneen uudelleen, pikatarkastuksella ei löydy mitää mut ku tarkistaa koko koneen ni siihe tulee et tartuntoja löydetty mutta kun painan näytä tulokset ni siel ei oo mitää! 3 kertaa kokeilin ja käy samallail. Nyt kone toimii hitaammin kuin aikaisemmin ja koko ajan tuntuu ku joku tarkkailis tai jotai äääää JA hei mulla oli niiden latausten aikana sims 3 iltahuvit levy koneessa, eikai se vaikuta mitekää mihikää? JOO en todellakaan tiiä yhtään mitään....
Huolehdinko turhaa vai onks mun koneella jotai vai mitä tää tarkoittaa? Ja onko tuo avast! ilmaisversio luotettava ja hyvä? Mun edellinen varmuuskopio on 2 kk sitte ja se on kaikenlisäks keskeneräinen!!! eli olisko siitäkää mitään hyötyy? Ja kun mä sitte kuiteki ostin sen simsin kaupasta viikko sitten niin oon senki ladannu tähä enkä haluis poistaa sitä.

3

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vvhjjk

      auutakaasa ny joku

    • Tarkista kone Malwarebytes ohjelmalla: http://www.malwarebytes.org/

      Asennusvaiheen päätyttyä ota ruksi pois "Kokeiluversio" kohdasta ja ennen täyttä virustarkistusta päivitä virustunnisteet.

    • Ja jatkossa ei kannata ladata laittomia pelejä. Mieluummin ostaa kaupasta laillisen version niin haittaohjelmia ei tule sen mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      109
      3334
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      19
      2726
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      76
      2572
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      98
      1575
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1498
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1125
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      356
      1046
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      195
      1037
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      11
      915
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      51
      852
    Aihe