Jos undulaattisi törmää päin ikkunaa

Arto

Meidän undulaatti törmäs aina ikkunaan. Me opetettiin hänelle olla törmäämättä siihen seuraavalla tavalla:

Laitoimme undulaatin sormellemme. Sitten veimme sen aivan ikkunan viereen. Ensin annoimme hänen kokeilla lasia. Sittenvielä näytimme hänelle, varmistaakseen, lasin kovuudën törmäyttämällä hänet kiljaa lasia vasten.

4

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Toinen vaihtoehto on ensilennoilla pitää ikkunat, lasiovet ja peilit peitettynä ohuella verholla tai lakanalla tms. Näin lintu oppii pitämään näitä kohtia esteenä. Verhoa poistetaan sitten jatkossa pikuhiljaa muutama sentti kerrallaan kunnes voidaan poistaa kokonaan.

      Isompia otuksia olen minäkin vienyt ikkunan/lasin eteen sormella, antanut koskea nokalla lasia ja koputtanut rystysellä sanoen "lasi".

      • ä''

        Täällä ensilennoille on ikkunoihin ripustettu ja peilien eteen valoverhot. Erityisesti kesällä ovat hyvin tarpeen.
        Sälekaihtimet ovat näppärät ikkunoissa (joista oppii pitämään juuri tuon seikan takia).
        Pimeään aikaan lentämisen opettelussa ei tarvitse tiirata kuin heijastuksia ikkunoista tai peileistä (ja muut vaarapaikat).
        Sopivat istuutumispaikat ikkunoiden edessä ovat myös tarpeen. Lintu ehtii jarruttaa ja laskeutua siihen.


      • ä''
        ä'' kirjoitti:

        Täällä ensilennoille on ikkunoihin ripustettu ja peilien eteen valoverhot. Erityisesti kesällä ovat hyvin tarpeen.
        Sälekaihtimet ovat näppärät ikkunoissa (joista oppii pitämään juuri tuon seikan takia).
        Pimeään aikaan lentämisen opettelussa ei tarvitse tiirata kuin heijastuksia ikkunoista tai peileistä (ja muut vaarapaikat).
        Sopivat istuutumispaikat ikkunoiden edessä ovat myös tarpeen. Lintu ehtii jarruttaa ja laskeutua siihen.

        Ikkunaa lähestyvää lentäjää varoitetaan sanomalla: "Varo ikkuna!" Ja lintu kiepahtaa ympäri tai laskeutuu.
        Saman joutuu opettelemaan kun muuttaa, eli myös konkarilentäjille.


    • mää

      Olisi järkevintä laittaa ikkunan eteen verho,koska jos hän ei muista,että siinä on lasi niin se törmää siihen ja sinä olet sitten syyllinen siihen että se katkaisee niskansa.Ei kyllä linnun mielestä ole kiva kun niskat menee poikki ja kuolee.Et mieti vähän aikaa.Laita siihen verhot,jos et haluu menettää lintuas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe