Me tarvitaan nyt lisää väkeä tähän kuntaan että saadaan lisättyä palveluja , työpaikkoja ja elämää tänne. Asuntoja kait löytynee vaikka heti.
Ainoa keino
Paluumuuttajat
9383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
70 luvun lopulla lähdin, enkä ole lähtöäni katunut.
Kuollut kunta, väestön määrä on vissiin puolittunut 30 vuodessa, ja ne loputkin ovat eläkkeellä. Kyllä se on nyt lopun alkua koko Kainuussa.
Miten se sellainen työpaikka noin vain parahtaen paluumuuttajien perään sinne muka tulisi?
Sääli, mutta näin se on.Mökki minulla on Hyryllä ja se riittäköön.
Ikinä en tule takaisin
Eläköityvät ihmiset nimenomaan palaisivat juurilleen, syntyisi sitä palvelualalle joitain työpaikkoja. Kuoloohan se kunta ja kainuu, kun väki lähtöö. Miten ne oli nehi etätyöt, hyvät nettiyhteyvethän täällä oesi.
Katsokaahan vaan, kuinka vielä maallemme käy! Kun Euroopan yhteisö kaatuu ja jos ihmiset meinaavat saada syödäkseen, on ruvettava vielä viljelemään niitä paketissa olevia peltoja, Hyrynsalmellakin, jokainen omaan tarpeeseen, kuten ennen vanhaan.. Kehä kolmosen sisäpuolelta tulee vielä kova tunku takaisin leivän ääreen..
Ei siinä ole muuta keinoa kun alkaa nussimmaan! Nussimalla uusia ihmisiä saahaan. Siispä ei muuta kun peiton alle ja lihaa piiloon! Kennen kanssa saan aloittaa?
Minun kanssa voi koettaa! Tosin hinkata saa kauan ennekuin tämä akka alkaa tiinehti. Ikäkin kun alkaa olla jo kaheksallakymmentä...
Voe tokkiisa.Paljakan akka soattaa olla maaliman vanahin synnyttäjä.Peäsöö paekkakuntakin Guinessin ennätysten kirjaan.
Ruikuti uikuti Hyryläiset Yläkainuussa! Olkaa ylpeitä mistä olette lähtöisin- juuret ovat tärkeät. Täällä on paljon mistä voi olla ylpeä- upeat vaaramaisemat, kasvava matkkailukeskus Ukkohalla. Viekää hyvää viestiä eteenpäin- turha ruikutus ja oman paikkakunnan aliarviointi ei kanna pitkälle.
No tule kahtomaan. Näyttääkö hyvältä? Kerro olisiko vielä jotain tehtävissä, mitä?
Tänä talvena saatte oottaa pysyvää lunta, ei tule.Miten Ukko Hallan käy?