Eli mikähän vastavalosuoja mahtaa sopia tuohon EF 35mm/2 Objektiiviin.Suodinkierre 52mm. Olen selannut kymmenittäin noita sivustoja ja vv-suojia, enkä ole löytänyt sopivaa. Paitti sen kumisen, mikä on karmean näköinen. Tarvikekin kävis hintansa puolesta. Kiitoksia jos joku vaivautuu vastaamaan.
Mikä vastavalosuoja EF 35mm/2
13
265
Vastaukset
- Jotain löytävinäni
Muuten hyvä, mutta ei taida käydä kysyjän objektiiviin?
- Jotain löytävinäni
Sivuston
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Wide_Angle/EF_35mm_f2_IS_USM/
mukaan vastavalosuojan tyyppi on EW-72.
Muutama noteeraus:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/28460/dmbxt/Canon-EW-72-vastavalosuoja
https://www.topshot.fi/product/7420/canon-ew-72-vastavalosuoja
http://www.amazon.com/Canon-Lens-Hood-EW-72-EF35mm/dp/B00A2BWAAK
Jos tuollainen on yhteensopiva mainitsemasi objektiivin kanssa, niin ainakaan minun kukkaroni kanssa yhteensopiva se ei ole! Tuolla hinnalla pitäisi saada koko objektiivi suojuksineen päivineen. Canon rahastaa halvemman pään objektiivien lisävarusteilla törkeästi.
Mahdollisten tarviketoimittajien sivustoja en pahemmin selaillut. Digitarvikkeesta en löytänyt. Ulkomaisten sivustojen tarjontaa voit etsiskellä vaikkapa hakusanoilla ”lens hood Canon EW-72”. - EW-65II
Paitsi jos objektiivi on tämä:
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Wide_Angle/EF_35mm_f2/- reetu1
Kiitos vastauksista. Juuri tuo se objektiivi on. No on kyllä kamalan hintainen muovinpala. Yli seittemänkymppiä. Toi on jo vähintäänkin röyhkeää rahastusta. Objektiivi maksaa uutena noin 280€ ja siihen toi muovinpala sitten 71€. Ehkä sittenkin ostan ton kumisen 8 eurolla, vaikka onkin ruma.
- EW-65II
Siis 71 € muovinpala ei sovi objektiiviisi, vaan se 25 €. Piraattiversiota voi saada puoleen hintaan. Kumisen yleisvastavalosuojan ostamisen kanssa kannattaa olla varovainen, se voi varjostaa kuvaa kulmista.
- EW-65II
Itsellä on ainakin pari JJC:n vastavalosuojia Canonissa.
http://www.amazon.co.uk/JJC-replacement-Canon-EW-65II-CANON/dp/B003PHSHHS- reetu1
Kiitokset tarkennuksesta. Noinhan se menikin. No ton 25€ pitkin hampain raaskin tilata. Miten noi voi maksaakin noin paljon. Tai sit se vaan köyhästä tuntuu siltä? Noista ulkomaankaupoista en rajoittuneen kielitaitoni vuoksi viitsi opetella tilaamaan,vaikka 9€ hinta houkuttelisikin.
- reetu1
reetu1 kirjoitti:
Kiitokset tarkennuksesta. Noinhan se menikin. No ton 25€ pitkin hampain raaskin tilata. Miten noi voi maksaakin noin paljon. Tai sit se vaan köyhästä tuntuu siltä? Noista ulkomaankaupoista en rajoittuneen kielitaitoni vuoksi viitsi opetella tilaamaan,vaikka 9€ hinta houkuttelisikin.
Kaiken huipuksi halvin toimitustapa tolle muovipalalle oli melkein 8 euroa. Eli posteineen tuli hintaa noin 33 egee. Hyvä että kuitenkin löytyi. Mikähän logiikka noissa vv-suojien nimissä/merkinnöissä on. Ainakin tosi hankala on oikeanlaista löytää. Tamronissa sentään tulee aina mukana vv-suoja. Luulis Canonin hinnoilla olevan varaa samaan.
- karmean
reetu1 kirjoitti:
Kaiken huipuksi halvin toimitustapa tolle muovipalalle oli melkein 8 euroa. Eli posteineen tuli hintaa noin 33 egee. Hyvä että kuitenkin löytyi. Mikähän logiikka noissa vv-suojien nimissä/merkinnöissä on. Ainakin tosi hankala on oikeanlaista löytää. Tamronissa sentään tulee aina mukana vv-suoja. Luulis Canonin hinnoilla olevan varaa samaan.
Mikä logiikka on kumisen vastavalosuojan karmeudessa? Se suojaa kuitenkin parhaiten objektiivia, myös kolhuilta ja vie vähemmän tilaa laukussa.
- kumitettu
Jos kolhit sitä kaunista muovista vastavalosuojaa niin saat usei olla ostamassa uusia. Kuminen ei mene rikki ja suojaa objektiiviakin kolhuilta. Minusta kumi on kauniipaa ja ympäristö-ystävällisempää kuin muovi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va236448Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko725168Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas934745Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64579Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa694438Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä154019Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast543977Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL1073835Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa
kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode213490Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi173327