Rahalla voi saada kiintymystä ja

Voi saada ihmiset tykkäämään itsestä, voi saada hyväksyntää ja näennäistä arvostusta...ja paljon muutakin..

Aitoa tunnetta ja aitoa hyväksyntää ja aitoa kiintymystä vain ei voi millään rahasummalla saada....ei niitäkään tosin ilmaiseksi saa...pitää uskaltaa rakastaa, pitää uskaltaa tuntea, pitää uskaltaa kohdata itsensä ja tunteidensa kohde.
8198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei rahalla mitään ystävyyttä tai kiintymystä voi saada. Vai oletko yrittänyt?

Äänestä

Höh!

Naiset eivät itse edes tiedä olevansa lopulta kiinnostuneita vain rahasta. Kaikki naiset ovat huoria. Laskutustapa vain vaihtelee. Ei nainen ole kiinnostunut miehestä vaan siitä, mitä hän miehen avulla voi saavuttaa.

Ei se ole edes väärin. Naaraan ensisijainen tehtävä on luoda perillisille parhaat mahdolliset olosuhteet. Miesten kuuluukin taistella ja paras saa naiset. Loput ovat vain proteiinin säilytysastioita.

Äänestä

rahalla vain pieni hetki.

Äänestä

Näennäisesti rahalla voi luoda illuusion hyväksynnästä, arvostuksesta, kiintymyksestä. Todellisuudesta mitään noista ei saa rahalla. Olet oikeassa, aitoina nuo asiat voi saada vain antamalla itsensä, läsnäolonsa ja persoonansa vuorovaikutussuhteeseen. Epäaitona, etäisenä tai valheellisena ei saavuta noista mitään.

Äänestä
  • sanottuna:
    älä maksa treffeillä
    älä osta synttäri/joulu lahjoja
    älä heitä kolikkoa viulun soittajalle

    Äänestä

  • ole aika itsestäänselviä asioita. Kyllä mä ainakin ystäviä ja sukulaisia voin auttaa lainaamalla rahaa, mutta juuri siksi koska ovat ystäviäni ja rakkaitani ja tiedän voivani luottaa heihin. Ne ystäväni sitten auttavat muissa asioissa. Ei kai nyt kukaan kuvittelekaan että rahalla mitään ystävyyttä tai muutakaan ihmissuhteissa saa. Eri asia on jos käyttää prostituoituja, mihin ei näin naisena ole ollut tarvetta, mutta eihän kukaan heidänkään "rakkauttaan" minään oikeana rakkautena pidä.

    Äänestä

  • Juuri tätä tarkoitin. Puit sen hienommin sanoiksi. Kiitos.

    Äänestä

Kaikkein arvokkaimmat asiat ihmisellä on sydämessä. Niiden rinnalla kaikki rahalla hankittu on katoavaista ja toisarvoista. Ja kun uskaltaa kohdata sisimpänsä ja tunteensa ja olla ihmisille ja erityisesti tunteidensa kohteelle läsnä omana aitona itsenään, voi kokea suuria onnellisuuden ja hyväksynnän tunteita. Ja vain omaa sisimpäänsä paljastaen rakkaan kanssa saa kaiken täyteyden ja aidon kestävän onnen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


"ystävyyttä" kirjoitti:

Voi saada ihmiset tykkäämään itsestä, voi saada hyväksyntää ja näennäistä arvostusta...ja paljon muutakin..

Aitoa tunnetta ja aitoa hyväksyntää ja aitoa kiintymystä vain ei voi millään rahasummalla saada....ei niitäkään tosin ilmaiseksi saa...pitää uskaltaa rakastaa, pitää uskaltaa tuntea, pitää uskaltaa kohdata itsensä ja tunteidensa kohde.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu