Syöminen Matkuksessa

Heipparallaa!

Ollaan tulossa Matkukseen ostoksille koko päiväksi joten nälkä yllättänee myös. Missäpä siellä voi syödä tällänen koko perhe?
331740
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Onhan siellä jenkkiravintola ja italialainen ihan Matkuksen tiloissa. Jos kaikki kelpaa niin nälkä niilläkin lähtee. Subwaysta saa patonkia, ja Ikeasta tietty kaikenlaista. Matkuksen "viereen" avattiin pari viikkoa sitten Neste, jonka yhteydessä myös meksikolaistyyppinen ravintola.

Äänestä

Monta paikkaa on juu. Valitettavasti vaan monia nistä ei voi suositella. Ainoat hyvät ravintolat ovat Piknik ja Hanko Sushi. Kummastakaan ei valitettavasti saa mitään äijäruokaa. Piknikin isot ja ruokaiset salaatit ovat aivan mahtavia ja Hanko Sushista taas luonnollisesti saa sushia. No toki Subway ja Hese palvelee pikaruuan ystäviä. Nesteeltä saattaa myös saada perushuotsikkaruokaa. Ei ole kokemusta. Alueen oikeat ravintolat taas ovat huonoja. Vähiten huono ehkä se meksikolainen. Italialainen ja jenkkipaikka kierrä. Puolen kilsan pässä on kylläkin Koivumäen kartano, jonka ruoka on taivaallista.

Niin ja onhan siellä se Ikean ravintola josta saa sellaista kouluruokaa!!

Äänestä

ihanko työpäivän verran urakoitte ostoksia tehdä siellä että pitää pitää lakisääteiset ruokatauotkin...

Äänestä

Kun kerrankin tuonne Suomen hienoimpaan lähdetään niin sitten ollaan avaamisesta sulkemiseen LOL :D

PS. Onko miesparkkia?

Äänestä
  • Mikäs se semmottinen miesparkki on??

    Äänestä

  • MiesKene kirjoitti:

    Mikäs se semmottinen miesparkki on??

    Kylmää olutta ja kuumaa tankotanssia sillä aikaa kun naisväki shoppaa.

    Äänestä

Syökää paskaa.Koko perkeleen lauma.

Äänestä
  • Miehen voi päästää Clas Ohlsoniin ja Halpahallin takanurkkaan. Siellä minä tapan aikaa enkä huokaile vaimon riesana rättikaupoissa. Onhan siellä Partioaitta ja kirjakaupat.

    Äänestä

  • yx ukko kirjoitti:

    Miehen voi päästää Clas Ohlsoniin ja Halpahallin takanurkkaan. Siellä minä tapan aikaa enkä huokaile vaimon riesana rättikaupoissa. Onhan siellä Partioaitta ja kirjakaupat.

    Et taida olla metroseksuali?

    Äänestä

  • 'nncu kirjoitti:

    Et taida olla metroseksuali?

    Ihan vanhan liiton kannattaja.

    Äänestä

  • 'nncu kirjoitti:

    Et taida olla metroseksuali?

    värähtääkö viisarisi myös vr:n junien ohikulkiessa... entä linja-autoista... vai harrastatko perversioita parkkipaikoilla jossa sattuu olemaan Mini Metro pysäköitynä... moi onko autoni moottorissa jotain vikaa kun pakoputki sylkee spermaa...

    Äänestä

Pitäis olla puurtelli Ikanossa miehille. Menis miekkosilla aika lepposasti silläaikaa kun naisväki hiplaa hepeneitä ja sen sellaisia kauppakeskuksen liikkeissä. Miehet tynkkee hiplata naisia, joten sama asia iteasiassa! Hiplaus kuin hiplaus!
Pitäis vähän aatella miestenkin tarpeita, kun näitä kauppakeskuksia väsätään pitkältin naisten mielitekojen ja halujen mukaan, jossa sitten myydään jonniinjoutavaa rompetta.
Siis miehille Ikanoon puurtelli ja heti, ja sinne kauniit naiset ja halvat hinnat, kelpoo thaimaalaisetkin naiset tai afrikkalaiset mustat naiset viihdykkeeks, jos suomalaisia ei oo saatavilla (sopivaan hintaan).

Äänestä

Pancho villaan ei ainakaan kannata mennä. On pancho villan irvikuva, hampurilaiset on samat kun hesessä, mut hinnoiteltu pancho villan mukaan. Hidas palvelu jne.

Äänestä

Se on kyllä totta että Matkuksessa on hirveästi naistenvaateliikkeitä mutta miehille ei juurikaan mitään. Ei siellä Clas Ohlsonillakaan tai halpa-hallissa joka ei edes ole sunnuntaisin auki, ole niin paljoa katsottavaa että koko päivää jaksaisi pyöriä niissä. No akat pyörikööt rättikaupoissa ja mies lähtee sillä aikaa autolla vaikka Motonettiin, Biltemaan tms. :D

Äänestä
  • Näin miehenä todettava että Motonet ja Bildema on kyllä Kuopion ahdistavimpia kauppoja. Täynnä autokamaa joista ei mitään hajua mitkä käy sinun autoon ja palvelukin sitä että tuolta ja tuolta pitäisi löytyä. Yritä siinä 200 vaihtoehdosta saada selkoo mikä pyyhin omaan autoon käy. Vielä sekavmaksi mene kun myyjä sanoo että ei se oma automerkki löydy aina sieltä paketin listasta. Tai öljy käy omaan autoon. Kuka tietää tollasia. Jotkut autoja rassaavat korkeintaan. Kotosampaa vaatekaupoissa niissä sentään tietää mijä käy itselleen.

    Äänestä

  • wellu k. kirjoitti:

    Näin miehenä todettava että Motonet ja Bildema on kyllä Kuopion ahdistavimpia kauppoja. Täynnä autokamaa joista ei mitään hajua mitkä käy sinun autoon ja palvelukin sitä että tuolta ja tuolta pitäisi löytyä. Yritä siinä 200 vaihtoehdosta saada selkoo mikä pyyhin omaan autoon käy. Vielä sekavmaksi mene kun myyjä sanoo että ei se oma automerkki löydy aina sieltä paketin listasta. Tai öljy käy omaan autoon. Kuka tietää tollasia. Jotkut autoja rassaavat korkeintaan. Kotosampaa vaatekaupoissa niissä sentään tietää mijä käy itselleen.

    Omistajan käsikirjassa on lueteltu millaiset öljyt käyvät autoon. Pyyhkijän sulissa tärkein tieto on pituus, kiinnitystavat taitaa nykyautoissa olla aika samanlaiset, ennen saattoi olla esim. 80-luvun joissain Japanilaisissa sulka tappiliitoksella varren "yläpuolella", esim. Mazda 323 ja 626, Toyota Corolla mutta nykyään varsi on yleensä kiinni sulan "päällä".

    Äänestä

  • wellu k. kirjoitti:

    Näin miehenä todettava että Motonet ja Bildema on kyllä Kuopion ahdistavimpia kauppoja. Täynnä autokamaa joista ei mitään hajua mitkä käy sinun autoon ja palvelukin sitä että tuolta ja tuolta pitäisi löytyä. Yritä siinä 200 vaihtoehdosta saada selkoo mikä pyyhin omaan autoon käy. Vielä sekavmaksi mene kun myyjä sanoo että ei se oma automerkki löydy aina sieltä paketin listasta. Tai öljy käy omaan autoon. Kuka tietää tollasia. Jotkut autoja rassaavat korkeintaan. Kotosampaa vaatekaupoissa niissä sentään tietää mijä käy itselleen.

    Vittu sä mikään mies ole ,mies tietää samoin kuin nainen mitä autoon tarvii,vittu siitä narista netissä ,eikä muualllakaan ,Jos menee motonettiin tai biltemaan niin ainaon löytynyt,onko kyse varaosasta tai vaikka rengaskoneen ostosta ,ainiin nyt taisi tulla jo liian rankkaa kun korjaamolla ja merkkiliikkeissä autoaan käyttävä ymmärrä kuin korkeintaan tankata..sitäkin varten on palautettu palvelut kun ei välttämättä sitäkään osata.
    Minusta on paras antaa huollon tehdä osa hankinnat eikä sotkea varattuja huoltoaikoja käymättömillä osilla..
    Kyllä pikkasen vituttaa välistä kaikenmailman kyselijät kaupoissa ja sitten kun löytyy osa niin ei oteta sitä kun on kallis enkä ole varma käykö...
    Minustakauppoihin pitäisi olla täysin amatööri linjat erikseen ja pro:lle omat kassat..

    Äänestä

  • wellu k. kirjoitti:

    Näin miehenä todettava että Motonet ja Bildema on kyllä Kuopion ahdistavimpia kauppoja. Täynnä autokamaa joista ei mitään hajua mitkä käy sinun autoon ja palvelukin sitä että tuolta ja tuolta pitäisi löytyä. Yritä siinä 200 vaihtoehdosta saada selkoo mikä pyyhin omaan autoon käy. Vielä sekavmaksi mene kun myyjä sanoo että ei se oma automerkki löydy aina sieltä paketin listasta. Tai öljy käy omaan autoon. Kuka tietää tollasia. Jotkut autoja rassaavat korkeintaan. Kotosampaa vaatekaupoissa niissä sentään tietää mijä käy itselleen.

    Et sitten älypuhelinta omista? Bilteman appiin vaan oman auton rekkari sisään ni kaikki löytyy helposti. Niin ei sinne valmistautumatta voi mennä, tuotteet ja hyllypaikat pitää selvittää etukäteen netistä tai kuvastosta.

    Äänestä

Minusta kauppakeskukset ovat typeriä paikkoja. Jos elämän kohokohtia on päästä vaeltelemaan näihin myymäläloukkoihin, täytyy ihmisen olla jo jollakinmuotoa sekaisin päästään. Mutta... näitähän osto-ja kulutusmaanisia ihmisiä kyllä löytyy, varsinkin naisten joukosta, jotka suorastaan stressaantuu jos ei pääse shoppailemaan aina kun shoppailuhimo iskee, ja usein iskeekin! Meikeläisellä asia on toisinpäin: alkaa heikottamaan ja hikoiluttamaan jos täytyy lähteä ostosparatiisiin eli kauppakeskukseen.

Äänestä
  • Sitä kai kutsutaan sinun tapauksessa sosiaalistentilanteiden peloksi tai paniikkihäiriöksi, jos alkaa hikoiluttamaan ja heikottamaan. Kannattaa käydä kallonkutistajalla.

    Äänestä

Ikeasta hot dog ja juoma, vain 1,2 euroa per lärvi. Sillä herkuttelee koko perhe. Jää rahaa että voitte tupeloida ne kauppoihin.....

Äänestä

SUSHIT AIVAN PARHAUTTA TUOLLA :D :D

Äänestä
  • en oo ikinä syönyt sushia, enkä syö. akkojen ja homojen ruokaa. hyvin lähtee nälkä jollain tulitikkulaatikon kokoisella annoksella.

    Äänestä

  • tosimies100 kirjoitti:

    en oo ikinä syönyt sushia, enkä syö. akkojen ja homojen ruokaa. hyvin lähtee nälkä jollain tulitikkulaatikon kokoisella annoksella.

    No syöppä vaikka paskas...!!!

    Äänestä

Ne Matkuksen ravintolat Daddy's Diner ja Bella Roma on Eat.fin perusteella Kuopion huonoimpia ruokapaikkoja. Käy huumorista lukea niitä arvosteluja.

Vaatekauppoja tuolla on järkyttävä määrä, taisin viidessä käydä mustia suoria puuvillahousuja katsomassa ja useammassa kokeilemassa. Ei löytynyt. Keskustan Sokokselta sitten löytyi sopivat heti.

Äänestä

Tietenkin Ikean ruotsalaisia lihapullia!
On aikuisten annokset ja lasten annokset, muuallahan lihapullia ei nykyään juuri saa.

Äänestä
  • Mandalassa Apajassa on toisinaan lounaalla lihapullia yleensä keskiviikkoisin. On muuten hyviä. Täytyy käydä katsomassa olisiko taas ylihuomenna.

    Hygge Bro Aapelissa tarjoaa iltaisin lihapullia.

    Äänestä

Yhden kerran olen tullut käyneeksi mokomassa sulatusuunissa ja se kerta
todella riitti. Pelkkää kouhoamista ja vouhottamista koko touhu. Hinnat
pilvissä, töniviä ja tuuppivia sekä kiireisiä kaksijalkaisia aivan liikaa.
Silkkaa "sopulitouhua". Onneksi on vielä ns. valinnanvapaus jota voi
käyttää.

Äänestä
  • Eläinhän syö luonnosta kävyn siemeniä, kuusen taimen latvoja ja jahtaa rottia iltapalaksi. Sellainen saa tosiaan psykoosin ostoskeskuksessa.

    Äänestä

ruokamaikaksi suosittelen matkuksen nestettä ! ;) Siellä parhaat ruuat koko alueella , ja mukava palveleva henkilökunta !

Äänestä

Bella Romana pizzeria oli aineskin todella surkea, pohja raakaa taikinaa (sitkeää), täytteet sitkeää scheissea ja ainoa asia mikä muistutti italiaa tässä ravintolassa oli myyjän tuontifarkut. Lisäksi juusto oli purukumia ja täytteitä aivan liikaa. Omistajan kannattaisi uhrata viikko oikeassa italialaisessa ravintolassa ja löytää punainen lanka. Pettymys siis koski vain pizzoja, en tiedä pastoista tai daddys dinerin burgereista!

Naurettava suoritus, ottakaa mielummin samalla hinnalla 3-4 kpl laadukkaita pakaste pizzoja niin ette pety!

Äänestä
  • Savon Sanomien äänestyksessä ylivoimaisen voiton otti Snellmaninkadulla sijaitseva Trattoria Sorrento.

    Toukokuussa 2013 aloittanut italialaisravintola pyrkii tarjoamaan mahdollisimman autenttista, napolilaistyylistä pizzaa: Pizzaa, jonka ydin ei ole pursuilevat täytteet vaan autenttiset maut.

    Äänestä

Daddys Diner jos haluat töykeää ja venäläistä palvelua .
Jos olet venäläinen tai osaat venäjää niin pääset jonojen ohitse.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sisäsavolainen M.J. kirjoitti:

Heipparallaa!

Ollaan tulossa Matkukseen ostoksille koko päiväksi joten nälkä yllättänee myös. Missäpä siellä voi syödä tällänen koko perhe?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu