Lasinpesunesteet tullissa...

Tullimies Imatralla katseli takakonttini lasinpesunesteputelia ja totesi, että taitaakin olla suomesta. sanoin, jotta ihan kuule on Lidlistä, mutta mielessä lävi vain tokassa, että mitä heklvetin väliä, kasva aikuiseksi!
mitähän olisi tuumannut, jos olisikin ollut vaikka Austraaliasta tai peräti Norjasta??
Seuraavalla kerralla varmaan kyselee, että on ko nenäliinani prismasta vai citymarketista, tai bensiin ikannuni biltemasta vai motonetista.
16457
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

vain halusi jutella ystävällisesti?

Äänestä

Tai epäili siellä olevan jotain ihan muuta...

Äänestä

Voi voi tane rukka, kun ne taas kiusaa. Ja omassa asenteessa ei ole tietenkkään mitään vikaa.

Äänestä
  • Niin sinulla on.mene omalle suoli24 leipäjono palstalle lässyttämään.

    Äänestä

asenteessani. Koskaan en mitään laitonta yritä tuoda, koska säännöt on säännöt. Miksi pitäisi tuoda enempi kun kartonki savukkeita, miksi yli 10 litraa kannussa, miksi pitäisi tuoda viinapullo ennen aikarajan täyttymistä? Myöskin pidän tärkeänä asiana sitä, että autoja tarkistetaan, jokuhan voisi tuoda vaikka vanhan mummon seksiorjakseen. Mutta miksi pitää udella ihmisten henkilökohjtaisia asioita?
On oma asiani mistä ostan lasinpesunesteeni tai minkä merkkisiä kortsuja käytän!

Äänestä
  • Tullivirkailijat jututtaa ihmisiä monesti ihan sen takia, koska heidät on koulutettu lukemaan kehonkielestä ja naamavärkistä, onko kaverilla mitään salattavaa. Joten ihan normaalia tuo lasinpesunesteestä kyseleminen. Aloittajalla pinna kireellä, jos tuollaisesta ottaa pultit.

    Äänestä

Tullissa katselevat, onko metanolipohjaista lasinpesunestettä. Sitä myyvät näissä halpahalleissa. Eli jos etiketissä on pääkallon kuva ja luut ristissä, sen vieminen Venäjälle on kiellettyä.

Näitä tuulilasin pesunesteitä on Tokmannilla, Rajamarketissa, jne. Jos sisältää metanolia, älä vie Venäjälle. Siitä tulee hankaluuksia. Vanhoissa viesteissä oli kuvalinkkikin sellaisesta, mitä ei saa viedä Venäjälle.

Äänestä

osta metanolipitoisia, niistä tulee päänsärky vähäiselläkin ruikkimisella...

Äänestä

Turhapa noille "henkeen ja vereen tankkareille" on mitään selittää. Jos niille sanoo päivää, niin valittavat, jos ei sano mitään, niin valittavat. Jos teet jotain muuta, valittavat vielä enemmän. Mut, meitä on joka junaan ja joku jää asemallekin.

Äänestä
  • Niinpä, olisit sinäkin jättänyt tuon kirjoittamatta tane.

    Äänestä

Huuhdo huolellisesti pesunestesäiliö yäällä Suomen puoleela.Kayso poutakeli kun menet Venäjälle.Laita siellä säiliö täyteen vodkaa ja aja Suomeen.

Äänestä

Miks pitää huuhtoa?

Äänestä

Kun Tane tahtoo juoda 5 litraa vodkaa tankkausten välillä...

Äänestä

Metanolipitoinen lasinpesuneste on myrkyllistä nautittuna.
Venäjälle ei sellaista saa viedä.

Onkohan Suomi ainoa maa, jossa käytetään metanolipitoista lasinpesunestettä?
Mites Ruotsissa?

http://fi.wikipedia.org/wiki/Metanoli

Äänestä

Kyllä se tanen ostama nevanvesivodka kelpaa sellaisenaan pissapoikaan, jos ei vaan jäädy, tai tuki suuttimia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mitä se sille kuulu kirjoitti:

Tullimies Imatralla katseli takakonttini lasinpesunesteputelia ja totesi, että taitaakin olla suomesta. sanoin, jotta ihan kuule on Lidlistä, mutta mielessä lävi vain tokassa, että mitä heklvetin väliä, kasva aikuiseksi!
mitähän olisi tuumannut, jos olisikin ollut vaikka Austraaliasta tai peräti Norjasta??
Seuraavalla kerralla varmaan kyselee, että on ko nenäliinani prismasta vai citymarketista, tai bensiin ikannuni biltemasta vai motonetista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu