En saa enää millään juhlafiilistä, vaan masennun ja tylsistyn.

hattara3

Lopulta lähden pois kesken juhlien.

Tämä on kolmas kerta tänä vuonna kun teen näin. Ja jokaisella kerralla olen ollut selvinpäin. Vaikka juhlat olisivat kokonaisuudessaan ihan mukavat, en pysty saamaan juhlafiilisä millään kun on selvinpäin. Olen yksin, hiljaa & kaikenlisäksi selvinpäin. Muut juovat ja ovat vapaantuneempia. En jaksa, halua juoda. Kymmenen aikaan alan jo kyttäämään kelloa, voisiko lähteä kotiin ja kaikki ihmettelevät. On sellainen ulkopuolinen olo. Jotenkin kännissä kaikki oli paljon hauskempaa.

Kaverin synttäreiltä lähdin kesken illan koska oli vaan niin kamalan tylsää itsellä eikä kukaan jutellut. Johtuen myös siitä että olin yksin sohvalla ja sellainen hiljaisen oloinen. Enkä vaan saanut sitä juhlafiilistä.. Tuntuu vaan pahalta kun toiset on järjestänyt tuskalla ja vaivalla juhlat ja minä heti ensimmäisenä lähden kun aika kuluu niin hitaasti ja itsellä on todella tylsää ja olo seuraton. Enkä keksi kenellekkään mitään kerrottavaa kun kaikki ovat ihan fiilis katossa ja juovuksissa.
Tässä tunnetilassa en jaksaisi edes jutella mitään muiden kanssa. Väkisin juttelu ahdistaa.

Kännissä oli aina paljon hauskempaa mutta selvinpäin juhlissa meinaan siis niin tylsistyä ja syrjäytyä. Miten tulen jaksamaan tälläistä ahdistuksen tunnetta jos jatkossa olen vielä selvinpäin? Lopetan vaan yksinkertaisesti juhlimisen? Tai sen paikalla olemisen?

Poikaystävä juuri sanoi että sitä harmittaa puolestani, että olen yksinäisen ja masentuneen näköinen aina juhlissa. En tee sitä tahallani kylläkään, mutta sen näkee naamastani jo mitä mieltä olen.

Tahtoisin tästä tunnetilasta eroon, se syö vaan minua aina juhlissa niin pahasti enkä saa sitä vaihdettua millään positiiviseksi ajatteluksi :(

3

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskiainen1

      juo!

    • ongelma: selvinpäin on tylsää

      ratkaisu: juo viinaa

    • tyttö16

      Itellä oli sama ongelma kesällä ja ennen kesää. Vasta tänä vuonna aloin juomaan, mutta en hurjasti.
      Mielestäni sinun pitäisi itse mennä puhumaan, eikä odottaa sohvannurkassa että muut tulisivat keskustelemaan kanssasi. Jos olet varma siitä, että haluat olla juhlissa selvinpäin niin okei, se on hyvä, mutta älä sitten valita jos olet liian ujo. Tyhjästä on paha nyhjästä!
      Vaihtoehtona on myös bileden jättäminen väliin. Jos kuitenkin haluat mukaan niin mene, mutta muista oikeasti juhlia ja nauttia! :)
      Ps.känniläisille on helppo puhua mistä vain, sillä ensinnäkin he tajuavat vain helpot puheenaiheet ja toisaalta he eivät välttämättä seuraavana päivänä muista mistä puhuit.
      Näillä merkeillä itse selvisin kesän ja viime vuoden :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      34
      4310
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      49
      2283
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      47
      1405
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      85
      1230
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1178
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1146
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      50
      1100
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      955
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      175
      899
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      59
      891
    Aihe