Koiran myrkyttäjä liikkeellä

Tyttö92

Omistan koiran joka haukkuu aina kun joku tulee kotiin. Haukunta on ilmoittamista ei räksytystä. Koirani on pieni terrieri joka joskus haukahtaa isoille koirille, se on vähentynyt huomattavasti. Teemme pissa lenkit selaista reittiä josta ei kulje hirveästi koiria. Koirani löysi sellerin palasen missä oli ymärillä jotain mömmöä. Se oli piilotettu ja huomasin että se ei ole voinut tulla roskiksesta vaan se on laitettu sinne piilotettu. Olen myös löytänyt pastan palasia reitiltä missä lenkkeilemme. Ne on kaivettu maahan ja piilotettu lehtien alle. Kerrostalossamme asuu nainen joka pelkää koiria. Entiset koiranmistajat jolla oli koira jonka kanssa koirani tuli hyvin toimeen muuttivat pois rapusta. Nainen joka peläsi koiria oli potkaissut koiraa peloissaan. Tämä nainen oli tullutbkysymään mitä tuo "huoneistossa eläimiä" tarra tarkoittaa. Selitin ulkomaalaiselle naiselle että omistan koiran. Sen älkeen niitä pastoja ja leipiä on alkanut ilmaantumaan. En ole varma kuka on myrkyttäjä mutta haluaisin tehdä tälle asialle lopun. Ei ole kivaa jatkuvasti pelätä. Mihin minun pitää ilmoittaa tai toimia?

9

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerää talteen

      No keräät niitä ´myrkkysyöttejä ´ vaikka koirankakkapussiin, käyttämättömään. HANSKAT KÄDESSÄ !!!!!! Ja sitten kiikutat paketin poliisille tai kysyt sieltä ohjetta, missä ne voitaisiin tutkia, mitä sisältävät.

      Ilman tutkimusta viestisi ei ole uskottava.


      Nuo ohjeet olen jostain lukenut, googleta itse lisää.

    • Pari asiaa

      jotka kannattaa huomioida tuon kaltaisessa paikassa asuessa.
      1. Muista aina ja joka kerta laittaa huoneiston väliovi kiinni. Näin vältät sen että postiluukusta tungetaan ylimääräistä tavaraa koiran saataville.
      2. Älä koskaan anna kenellekään lupaa syöttää koiraasi kädestä. Joku kerta se joku saattaa olla tällainen mieleltään häiriintynyt.
      3. Opeta koiralle että ei syödä mitään itsestään kuollutta/liikkumatonta tienposkesta.
      4. Kaikkein vähiten kannattaa koiraa pitää auki lähiseudun lenkkipoluilla
      5. Lenkkipolkuja ja suuntia kannattaa vaihtaa vähän väliä.
      6. Teet kuten nimim. "kerää talteen" esitti.
      7. Hanki riistakamera ja piilota se tällaisen löytämäsi "herkun" läheisyyteen. Eiköhän tuo joskus käy tarkistamassa onko kelleen kelvannut. Saat käsityksen muista kulkijoista ja siitä kuka tämä rikollinen luihu on.

      Muista silti että ne pullanmurut mitä sieltä jostain löydät voi olla myös ihan viattomasti pikkulintujen ruoaksi jätettyjä. Todennäköisyys tälle sitä suurempi, mitä enemmän on kasassa niitä muruja. Moni mummo tai pappa ja nuorempikin eläinystävä ruokkii metsäneläviä yli jääneillä leivänmuruilla ja -paloilla.

    • Tuossa hiljakkoin sain valokuvan kera lukea tarinaa kun ulkorapun edestä oli rotanmyrkyllä höystetyn makkaran koiran omistaja löytännyt , kun oli koiransa kanssa ulkoilemaan mennyt, hyvä että koiransa ei sitä syönnyt.

      • Tuota, miten se

        oli varmennettu rotanmyrkyllä maustetuksi? Oliko siinä tarinassa jotain siitä? Tuli mieleen että jotkut ihmiset kyllä saattaa lähteä kotoota voileipä kourassa ulos ja kiireessä saattaa makkaranpala tippua maahan. Aina ei kaikki maassa lojuva ruoka ole myrkytettyä, mutta silti on hyvä estää koiraansa sitä syömästä. Koskaan kun ei voi olla varma.


      • Tuota, miten se kirjoitti:

        oli varmennettu rotanmyrkyllä maustetuksi? Oliko siinä tarinassa jotain siitä? Tuli mieleen että jotkut ihmiset kyllä saattaa lähteä kotoota voileipä kourassa ulos ja kiireessä saattaa makkaranpala tippua maahan. Aina ei kaikki maassa lojuva ruoka ole myrkytettyä, mutta silti on hyvä estää koiraansa sitä syömästä. Koskaan kun ei voi olla varma.

        Sen verran että toinen koiransa kerkisi ottamaan suuhun makkaran kantapalan onneksi ei syönnyt, omistaja vei koiransa lääkäriin tutkittavaksi.

        Ihmetteli kovasti kuka ihminen voi semmoista tehdä, kun hänen iäkkäät koirat ei koskaan ole kenellekkään mitään tehnyt.

        Rotanmyrkyn väristä ja näköistä raetta oli kuvansa makkarassa, en viitsi laittaa hänen valokuvaansa, mutta valokuvan rotanmyrkystä laitan.

        http://www.ikkunasuomenluontoon.fi/system/files/images/RottaPeittääMyrkyn 004_edited.jpg


    • näin se on

      Nooh, rotanmyrkyt on yleensä sinisiä, vaal.punaisia tai turkooseja.

      • näin se on

        Jatkan vielä, että toimi niin ku eka vastaaja sulle neuvoi, niin asia selviää.


    • 12 &5

      Olen kouluttanut koirani pennusta siten, ettei ulkoa syödä mitään.

      Meillä ei pelätä myrkkypalleroita :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      226
      5064
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      66
      3354
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      90
      3031
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      37
      2999
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2865
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2685
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2401
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2227
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      151
      1632
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1300
    Aihe