Lapsi yksin===> suku raivona.. Muita?

janna3

Minulla on 2 lasta (2ja3v) Olen päättänyt tehdä vielä yhden lapsen (keinohedelmöityksellä) koska pidemmän aikaa on tuntenut että 1 lapsi vielä puuttuu elämästä :) Olen ollut lasten kanssa Yli 2 vuotta yksin ja he ovat harvoin yökylässä tai ylipäätänsäkään hoidossa eli kasvatan lapseni itte ;)

Olen ilmoittanu lähisukulaisille että miten on asiat kommentit "Eikö 2 riitä?" "Mee kouluun ja hanki ammatti ja oot nuori (26v) vielä ehdit tehdä lapsia myöhemminki" on ruvennut raivostuttamaan mua!! Onko muita jotka on saanut yksin lapsen vaikka suku on ollut vastaan? Onko myöhemmin hyväksynyt lapsen? En halua parisuhdetta nyt ja en koskaan eli sitä kautta en saa "luonnollisesti" lastakaan..

7

227

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varaa aika mtt:oon

      Sun sukus on ihan oikeassa.

    • joeqtj

      No sinänsä ymmärrettäviä kommentteja, jos et ole esimerkiksi vielä kunnolla työelämässä tai kouluja käynyt. Jos näin on, niin sukulaisesi varmaan haluavat vain sinun ja lasten parasta, ja muistuttelevat -joskin tylysti- että kerkeää sitä myöhemminkin. Jos taas talouspuoli on hoidossa ja koulut käyty, niin aika tympeää käytöstä sukulaisiltasi. Mikäli sinulla ei ole mitään ammattia, niin uskon että sukulaisesi olisivat kommentoineet noin, vaikka olisitkin parisuhteessa. Olet nimittäin vielä siinä iässä, jolloin kouluttautuminen on helppoa. Sitä vaikeampaa se on mitä vanhemmaksi tulet, ja mitä enemmän sinulla on lapsia. Yksin ollessa 3 lapsen kanssa talouskin täytyy olla turvattu. Mutta jos siis nämä asiat kunnossa, niin mitäpä sitä muiden mielipiteistä välittämään! Jos taas ei, niin ehkä olisi hyvä miettiä hetki, että jos sukulaisilla onkin ihan hyväkin pointti? Sillä niin minäkin kyllä sanoisin, jos esimerkiksi siskoni suunnittelisi 26 -vuotiaana kolmatta lasta, vailla taloudellista turvaa ja koulutusta. Oli sitten parisuhteessa tai ei.

    • Herää pahvi!!

      Jos sinäkään et pärjää itsesi ja kahdenkaan kanssa, niin vieläkö siihen kolmas pitää tuupata?

    • öö tota noin

      Eikö 26v muka löydä jotain kumppania, jos pitää keinohedelmöityksellä vauva tehdä? Suurin osa saa tuon ikäisenä vasta esikoisensa... Ja pitääkö kaikkien lasten olla melekin samaa ikäluokkaa? Varmasti suku on myös huolissaan jaksamisestasi..

      • Lyö putket poikki!

        Kusipäitä on jo liikaa ja sukusi on vastuullisia, koittavat puhua järkeä tyhmään päähäsi.


    • lahjoittaja

      janna3 miks keinohedelmöityksellä klinikalle? sehän on kallista, sulla on rahaa maksaa. tiedän mitä se maksaa. minä voin lahjoittaa, tehdä raskaaksi sinut, ja eikä maksa mitään. saanko maili osoitteesi, niin otan yhteyttä.

      • Sinut kuohitaan!!

        Sinulta kusipääl katkotaan tirri kun saadaan kiinni!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1570
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      103
      782
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe