Milloin maksetaan eka erä?

ensikertalainen

Sain myönteisen työkyvyttömyyseläkepäätöksen Kevasta. Nyt kysyisin, jos jollain on kokemusta, että milloin maksetaan ensimmäinen erä? Päätöksessä tällainen lause: "Eläkkeen ensimmäisen erän maksamisesta teille annetaan erillisen selvitys." Milloinkohan tuo selvitys mahtaa tulla ja milloin maksetaan marraskuun takautuva eläke? Jatkossa minulle maksetaan kuukauden 3. päivä. Päätös tuli viikko sitten.

1

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-hoitsu

      Älä hätäile, kyllä se sieltä tulee.Tosin voi mennä hieman aikaa,että laskevat Sinulle oikea eläkkeen. Onnittelut eläkepäätöksestäsi.Sain itse samaisen päätöksen 1.10.2013 ja ensimmäinen eläke maksettiin 9.10.13. Tarkistathan,että veroprosenttisi on kohdallaan.Sekin selviää verotoimistossa käymällä tai soittamalla verotoimistoon.

      Minulle tuli työeläkekortti ensin ja sitten muutaman päivän kuluttua päätös myönnetystä työkyvyttömyyseläkkeestä,jossa oli juuri tuo sama lause kuin Sinunkin päätöksessäsi.

      Opetellaan nyt sitten olemaan eläkkeellä - varsin outo ja ihmeellinen tilanne
      40 työvuoden jälkeen. Päivä kerrallaan - valoa kohti,valoa kohti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kehu kaivattuasi yhdellä lauseella

      "Hän on todella mielenkiintoinen henkilö. "
      Ikävä
      129
      2146
    2. Taisit vihdoin ymmärtää

      Kuinka hirviö mun silmissä olet/olette. Antaisitte mun vaan nyt olla, että palaudun tästä edes joskus.
      Ikävä
      15
      1581
    3. Päivän persu: Maahanmuuttajat ovat "rupusakkia"

      Voi Petteri parkaa 🤣 "Kansanedustaja Mauri Peltokangas (ps) kutsuu kolmansista maista Suomeen muuttavia ihmisiä rupusa
      Maailman menoa
      427
      1487
    4. En uskalla liikkua yöllä yksin ulkona

      Tai lähteä viettämään iltaa, kun kotiinpaluu myöhään ei tunnu hyvältä. Kerroin tuon yhdelle miehelle. Arvaa mitä hän va
      Ikävä
      179
      1456
    5. Tänään sen huomasin ja se tuntuu

      Vapauttavalta. Saavuttomaton rakkaus on loppunut. En tunne enää kaipuuta enkä rakkautta. Nyt voin alkaa taas elää eikä t
      Ikävä
      114
      1302
    6. Miten yrität saada tilannetta eteenpäin

      ettei jäätäisi päikoilleen, missä kumpikin ikävöi omalla tahollaan?
      Ikävä
      76
      1103
    7. Se nainen joka sua kaipailee on melkoisesti

      Lihonut. melkoisen Noloo. Mieheltä tutulle miehelle
      Ikävä
      98
      1069
    8. Et tule koskaan löytämään tällaista syvyyttä kenestäkään toisesta

      Jos vaan tietäisit, kuinka paljon tunnen sinua kohtaan. Jos vaan tietäisit, miten paljon merkitset minulle.
      Rakkaus ja rakastaminen
      92
      1049
    9. Kauneutesi kiinnitti huomioni

      mutta oikeesti rakastuin tapaan, miten näet asiat ja kaikki. Olet liian ihana, enkä tiedä miten sen saisin sanottua.
      Ikävä
      33
      1022
    10. En ymmärrä

      Miksi ikinä olen mitään hyvää tuntenut sinua kohtaan. Koskaan et ole mitään hyvää halunnut mulle.
      Ikävä
      92
      969
    Aihe