Mistä lähtien suomessa on koirat sallittuja tuoda sisään liiketiloihin kuten kauppaan?
Allergiselle tämä voi olla hengen menoa joten toivottavasti otatte tämän huomioon kun tuotte koiranne yleisiin tiloihin.Vastuu toisen ihmisen hengestä voi olla teidän ja koiranne.
Allergiselle tämä voi olla hengen menoa joten toivottavasti otatte tämän huomioon kun tuotte koiranne yleisiin tiloihin.Vastuu toisen ihmisen hengestä voi olla teidän ja koiranne.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miksi jotkut täysin terveet ihmiset aina jaksaa kitistä allergia sitä ja allerkia tätä? Nauttikaa sen sijaan elämästä. Jos jollekin käy ohot, niin sitten käy. Yhdelle se viimeinen matka tulee yhdellä tavalla toisella toisella ja kolmannelle kolmannelle jne.
On jotenkin luonnonvastaista ettei nykyihminen, joka sentään elää pitkään, ymmärrä että me kaikki synnymme ja elämme vain kuollaksemme. Ellemme sitten omaa vahvaa uskoa Jumalaan, jolla on omat keinonsa herättää jälleen.
En ole kuullutkaan niin ankarasta koira-allergiasta että ihan henkeä uhkaa. Taidat liioitella, joko tahallasi tai tietämättömyyttäsi.
Jos noin allerginen on niin silloinhan varmasti voit saada yhtä pahat oireet vaikka ravintolassa istuessasi jos vieressäsi istuu koiraihminen jonka vaatteista pöllyää pölyjä....
Liiketiloissa en ole itse kyllä koiriin törmännyt - paitsi lemmikkieläinkaupoissa. Ruokakauppoihin varmasti kielto onkin - mutta kai sitten esim vaatekaupoissa kyse on liikkeen pitäjästä saako niihin koirat mennä vai ei. Samoin kuin ravintoloissa, pitäjän päätös onko tervetulleita vai ei.
Mitenkäs pärjäät noin niin kuin kaupassa jos sielä on vaikka opaskoira - kun niillä on pääsy joka paikkaan? Vai alatko huutamaan sokealle kuinka hän aiheuttaa hengen vaaraa avustajakoiransa kanssa? Tai lentokentillä jossa on lemmikkimatkustajia ja työtään tekeviä tullin koiria? Virkatyötä tekeville koirille kun on pääsy paikkaan kuin paikkaan - ja hyvä niin.
Jos allergia on niin paha että pelkkä ohikulkeva koira aiheuttaa hengenvaaraa niin silloin kannattaa varmasti itse varmistua tarkkaan aina että liikkeet ja ravintolat missä käy ovat sellaisia minne koirat eivät ole tervetulleita. Jos sielä avustajakoira on niin voi varmasti mennä kohteliaasti sanomaan että voitteko poistua koska muuten voi henki mennä. Kyllä se avustajakoiraa tarvitseva varmaan sitten huomio allergiasi ja häipyy nöyrästi paikalta.
Jos liiketila ilmoittaa että koirat saa tulla, sitten ne saa tulla. Näin toimii ainakin kahviloissa, muista en tiedä.
Itselle ei tulisi mieleenkään viedä lemmikkiä mihinkään liiketiloihin,Paitsi lemmikkiliikkeeseen joka toivottaa tervetulleeksi:) Mutta tottahan tuolla edellä puhuttiin eläinpölystä ja virkakoirista,joten kyseisen henkilön on varmaan vaikea sitten liikkua missään.Puolisoni kun on kovasti kissoille allerginen ja oireet tulee tosi vähästä,jopa ihmisestä jolla on kissa.Ymmärrän kyllä huolesi,mutta tosi,tosi harvoin kait nyt aivan henkeä uhkaa?
Provo joka ei saanut aikaan toivoamaansa reaktiota, ainoastaan järkeviä vastauksia.
Ei kukaan oikeasti noin pöljä ole.
Mielestäni riittää, ettei koirilla ole asiaa elintarvikemyymälöihin, ravintoloihin ja kahviloihin... ja kun tarkemmin ajattelen, en myöskään halua ostaa vaatteita, joissa on jo koirankarvat valmiina mukana. :)
Rautakauppaan ja puutarhamyymälöihin voisi minun mielestäni koiria viedä aivan vapaasti.
Liikkeen omistaja voi elintarvikeliikkeitä lukuunottamatta päättää itse koirakielloista ja minä puolestani voin päättää itse missä liikkeissä, ravintoloissa ja kahviloissa asioin. Ei tästä kyllä pitkä aika ole, kun paikallisesta S-marketista tuli ulos koira omistajineen. En tiedä käännytettiinkö heidät ovelta vai pääsivätkö asioimaan liiketiloihin.
Voi, voi tunnekin ihmisiä joilla koira kulkee lastenvaunöujen alaosassa mukana kauppareissuilla. Kukaan ei edes huomaa, koska koira opetettu olemaan hiljaa. Siellä se makoilee verhouksen takana tyytyväisenä kyydissä. Älkää olko niin vakavia kaikesta. Itse reissaankin paljon ja maailmalla esim.Italia ja Saksa sallivat rekut mukaan melkein minne vain. On ilmanmuuta selvää, että koira saa olla esim. kauppakeskuksessa mukana ja terassilla tuodaan aina raikasta vettä tarjolle. Toki siellä mihin koira toivotetaan tervetulleeksi, niin käytös pitää olla ensiluokkaista ja monessa kiinnitetään huomio siihen, että ei liian montaa yhtä aikaa. Olipa eräällä tutulla kerran käärmekkin repussa mukana. Käärme on tottunut ruokkijaansa ja ehkä tunnistaa repun läpi vaikkapa sydänäänet (mistä sitä tietää), mutta mukana kulkee kesäisin. Sietää lämpöä kivasti ja repussa on tuuletus aukot. Eihän kukaan oikeesti tiedä mitä milloinkin on jossain. Eri juttu isommat, mutta onpa nuo hehtaarivaunut nykyään niin isoja, että kyllä sinne jopa keskikokoisen rekun laittaa maate ja sanoo, että tyst hiljaa. Koira kyllä oppii kun sille opettaa. Eli pitäkääpä varanne missä ikinä liikuttekaan. Kohta vilahtaa pupua, rottaa, marsua jne.
Saakohan koiranomistaja sakot vaiko porttikiellon, jos koira löytyy vaunuista elintarvikekaupasta Suomessa vai poistetaanko vain nolosti paikalta?
Suomessa ei kauppiailla ole vielä sakotusoikeutta. Joten kauppiaasta riippuen voi saada porttikiellon mutta todennäköisemmin vain pyydetään poistumaan. Tai sitten ollaan hiljaa.
Entä jos kauppias vaatii poliisin paikalle?
Ohan siinä kauppiaalla oma lehmä ojassa, koska häntähän siinä syytetään uhkasakoilla elintarvikelain rikkomisesta, jos joku onnistuu salakuljettamaan koiran ruokakauppaan. Siinä tapauksessa yhden asiakkaan menettäminen porttikiellon vuoksi on pienempi paha.
https://www.s-kanava.fi/uutinen/jata-koira-narikkaan/418395_384136