Juuh elikkäs..Mun 2,5 vuotiaat gerbiilit on viimesen puolenvuoden ajan tapellu usein ,ja aina se pienempi koikoinen on ruvilla ja sillä puuttuu korvasta pala (koskaan ei kyllä ole tulehtunut) noh kuitenkaan tämä ei ollut pääasia.vaan se että tällä samalla gerbiilillä on vaaleanpunainen kookas patti mahassa joka taitaa olla kasvain ,ei vuoda verta eikä näytä haittaavan gerbiilin elämää ..olen kuitenkin patin huomattuani itkenyt kokoajan sitä että gerbiili varmaan kuolee siihen ,ja muutekin säälittää kun se on aina osapuoli joka saa pahasti selkäänsä tappeluissa ,mitä teen?! Mitä jos joku päivä tappelussa kasvain repeää tai jotain :ooo ne ovat siis koko ikänsä yhdessä olleita veljeksiä ,ja toisella ei ole mitään vaivoja.Help !;(
Pelottaa ;(
8
287
Vastaukset
- griml
Jos ne on jo puolen vuoden ajan repiny toisiaan niin ois varmaan kannattanu erottaa jo ajat sitten.. Ja jos tosiaan on kasvaimesta kyse niin suosittelen lopetusta. Vaikka se gerbu nyt eläiskin ihan normaalin näkösenä niin se ei tarkota etteikö sitä vois koskea, saaliseläin ei näytä kipuaan.
- aloittaja___
Gerbiilin tila huononi...se on nyt kuollu ja kuopattu.
- Aksus
aloittaja___ kirjoitti:
Gerbiilin tila huononi...se on nyt kuollu ja kuopattu.
Otan osaa ;( muista olla toisen gerbiilisi kanssa nyt enemmän, kun se on yksin (ellet aijo ottaa lisää?)
- __aloittaja__
Aksus kirjoitti:
Otan osaa ;( muista olla toisen gerbiilisi kanssa nyt enemmän, kun se on yksin (ellet aijo ottaa lisää?)
Kiitän
- Aksuz
__aloittaja__ kirjoitti:
Kiitän
Ei sinun yhtä gerbiiliä kannataisikaan ottaa, koska sitten kun tuo nykyinen kuolee niin se 'uusi' jäisi yksin.
Mieluummin kaksi. Jos gerbiilisi viihtyy yksinään, kannattaa miettiä kannattaako ottaa lisää.
Onko gerbiilisi uroksia vai naaraita?
Muistaakseni mitä olen lukenut/kuullut, niin urokset on helpompi totuttaa uusiin, kuin naaraat ( jotka ei välttämättä totu koskaan uusiin)
Mä veikkaan et sille ei kyllä kannata hankkia kaveria, kerta Se kiusasi edellistäkin noin paljon :/
- Aksuz
No se, kaikki ei ole samanlaisia ja ehkä juuri tuo gerbiili haluaa elää yksin.
- aloittaja täällä taas
Aksuz kirjoitti:
No se, kaikki ei ole samanlaisia ja ehkä juuri tuo gerbiili haluaa elää yksin.
Gerbiilini on uros ,se on viihtynyt varsin hyvin yksinkin ,ainakin tähän asti .en ole ottamassa uutta kaveria gerbiilin luonteen takia (välillä agressiivinen)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja14614443Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va446042Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant215670SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685640Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124427HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.624259Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot233934"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083702Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293617Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692703