Minua kiinostaisi tietää, miten koulutatte koiraanne pentuna ja mitä teette milloinkin, että koirasta kasvaa tasapainoinen aikuinen koira ? Mitkä asiat ovat teidän mielestä tärkeimpiä kouluttaa ja näyttää pennulle ?
Koiranpennun koulutus
2
78
Vastaukset
- ...
Se riippuu koirasta. Esimerkiksi tälle nykyiselleni tärkeimpiä asioita on ollut rauhoittumisen opettaminen pentuna, edeltävät ei sellaisen opettamista erikseen ole tarvinneet.
Yksi oleellisimmista pentukoiran kanssa on minusta motivoitumisen opettaminen, eli rakentaa jokin keino, jolla koiraa palkitaan ja jolla saa koiraan yhteyden tarvittaessa ja silloin kun sille jotain "temppuja" alkaa opettamaan. Eli ihmisensä kanssa leikkimisen opettaminen ja makupalasta taisteleminen. - Järkevä..
Minä pidän erityisen tärkeänä pennun sosiaalistamista jo aivan pienestä pitäen. Tärkeitä ovat myöskin positiiviset kokemukset ja käytöstapojen opettaminen pienestä lähtien. Näin koira pitää pienenä oppimia tapoja aivan normaalina arkena eikä koiran kanssa tule isompana ongelmia. Vielä yksi tärkeimpiin kuuluu luottamuksellinen side koiran ja omistajan välillä. Vielä mitä pentuiässä todellakin treenaisin olisi yksinolo! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803