Lapseni ei käytä vaippaa enää päivisin ja osaa käydä vessanpöntöllä pissillä ja kakalla, kun pissi/kakkahätätulee.Päiväuniaikaakaan ei enää laiteta vaippaa, mutta öisin laitetaan vielä. Mitenkä siis kannattaa ottaa yö vaippa pois tai kannattaako sitä vielä ottaa kun aamuisin vaippa on ihan täynnä pissiä? Yhtenä kertana päiväuniaikaan pissit tuli housuun ja pedille, mutta muuten ei ole tullut vahinkoja. Olen sanonut lapselleni että jos hätä tulee niin saa tulla huoneesta pois vessaan, mutta jotenkin tuntuu ja olen nähnyt että ei tule huoneesta pois vaikka olisikin pissihätä. Päiväuniaikaan tai yöaikaan. Kun illalla laitan lapseni nukkumaan, niin ovi laitetaan yleensä kiinni. Pitäiskö ovi jättää auki vai sitten vasta avata ovi raolleen kun on nukahtanut ja me vanhemmat mennään nukkumaan? Se on myös siinä että lapsen huone on olohuoneen lähettyvillä, josta valo ja äänet kantautuu huoneeseen. Mitä siis tehdä?
Lapseni 3 ja puoli vuotta vanha
3
210
Vastaukset
- tyuje
Meidän neiti jätti vaipat kertaheitolla pois, kun ilmoitti, ettei enää halua vaippaa ja kokeiltiin. Yöllisiä vahinkoja tuli ehkä kerran tai kaksi alkuunsa, sen jälkeen oppi köpöttelemään itse vessaan pissalle, oli tuolloin 2v 4kk. Toinen lapsi on nyt 2v ja kotona ollessa on ilman vaippaa, joskus sattuu vielä vahinkoja ja kakalle ei ala pottaan. Usein on vaippa aamulla kuiva, kunhan heti herättyä muistaa viedä potalle. Meillä tosin ongelma se, että ku neiti on keskellä usein aamuyön nukkumassa, en herää tolkkuihin ihan heti kun hän alkaa heräilemään.
Tuon ikäisten kanssa osa tuttavistani on tehnyt niin, että jätti yövaipan pois ja käytti vielä yöllä pissalla lasta, vaikkei herännyt itse pissalle. Osa taas on vain siivonnut vahinkoja, ei niitä kovin montaa ole sattunut.
Meillä ei laiteta lastenhuoneen ovea koskaan kiinni, vaikka istutaan olohuoneessa ja valo kajastaa/äänet kuuluu. Lapset osaa ihan itse tulla pois, jos vessahätä iskee nukkumaan mennessä. Sinä varmasti itse tiedät mikä tuon suhteen toimii teillä. Ja voihan sen potan viedä hätävaraksi kamariinkin, jos kävisi siinä pissalla yöllä tarvittaessa. - ja kai
tiedät että toiset kypsyvät yökuivaksi myöhään.siihen ei mikään oppiminen auta.Sitten kun lapsen vaippa on aamuisin kuiva niin on valmis olemaan ilman.
- Aika simppelisti
Sinun pitäisi pitää päiväuniaikaan lapsella pottaa sängyn vieressä ja kun huomaat aamulla vaipan olevan kuiva, jätä yövaippa pois ja potta taas yöksikin sängyn viereen ja pieni yövalo palamaan. Kun lapsi kasvaa häneltä voi helpommin odottaa, että hän harhailee öisin vessaa etsimään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja14114408Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va386011SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1585593Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124407HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.544213"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083692Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant213660Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293607Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan682693Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1011536