Lievän petoksen raja?

Millainen raja on kun syyttäjä harkitsee tapauksen olevan joko lievä petos vai petos. Jos petos ei ole onnistunut vaikuttaako se tähän ratkaisuun?
54665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niin onko tästä tietoa, ole jostain lukenut n. 1500€?

Äänestä

lievissä petoksissa raja on 300-400e
sama ku näpistyksessä

ja sinulla se näköjää tulee olemaa petos kun sitä niin kysyt

siitä saat SAKKOJA

Äänestä

Lievä petos alle 200€. Petos 200-6000€. Törkeä petos yli 600€

1500€ petoksesta arvioisin 30päivää ehdollista/30tuntia yhdyskuntapalvelua/30pv linnaa
riippuen aiemmasta rikollisuudestasi.

Äänestä
  • siis yli 6000€ törkeä petos..

    Äänestä

  • vempula. kirjoitti:

    siis yli 6000€ törkeä petos..

    Raja häilyvä, käytännössä 500 - 1000 euron välillä. Lievän petoksen yritys ei ole rangaistavaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hätääntynyt :( kirjoitti:

Millainen raja on kun syyttäjä harkitsee tapauksen olevan joko lievä petos vai petos. Jos petos ei ole onnistunut vaikuttaako se tähän ratkaisuun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu