montako kertaa päivässä ja paljonko gerbiilin pitää syödä?

gerbuuu

otsikko kertoo !

8

2120

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gerbiilitietäjä

      Niillä pitää koko ajan olla siemensekoitusta tai pellettä saatavilla.

    • amppa:D

      ei siinä oo mitää tarkkoja lukuja. gerbiili voi olla välillä useemman päivänkin syömättä kun syö piilossa omista varastoistaan.

      • gerbiilitietäjä

        Ruokaa pitää kuitenkin aina olla tarjolla ;) Tuoreruoan annostelu on sitten eriasia.


      • gerbiilitietäjä kirjoitti:

        Ruokaa pitää kuitenkin aina olla tarjolla ;) Tuoreruoan annostelu on sitten eriasia.

        Niin täytyy, mutta jos ne jemmaavat ruuan kupista puruihin, sitä ei tarvitse olla kupissa, kunhan kaivelee vaan piiloja, että niillä on ruokaa vielä kätköissään. Muuten ne jemmaa kaiken mutta syö vaan parhaat herkut, ja häkinsiivouksessa löytyy kilo syömätöntä siemenseosta :D


      • gerbiilitietäjä
        tulikirahvi kirjoitti:

        Niin täytyy, mutta jos ne jemmaavat ruuan kupista puruihin, sitä ei tarvitse olla kupissa, kunhan kaivelee vaan piiloja, että niillä on ruokaa vielä kätköissään. Muuten ne jemmaa kaiken mutta syö vaan parhaat herkut, ja häkinsiivouksessa löytyy kilo syömätöntä siemenseosta :D

        Juurikin näin ;) kunhan niillä sitä siellä jossain terraariossa on :D


    • Aina ruokaa tarjolla

      Mun mielestä gerbuilla pitäis olla kokoajan kupissa siemeniä/pellettejä tai vaikka molempia. Ne kyllä piilottelee ruokaansa pesiin tms. Mutta jos joskus ei olekkaan ruokaa kätkössä, eikä kupissa? Tietenkin gerbiili pärjää jonkin aikaa ilman ruokaa mutta kaikista mukavinta olisi heillekkin että ruokaa on aina tarjolla kun nälkä iskee. Jos kuitenkin haluaa ettei hiiri vain syö herkkuja, kannattaa hakea vähärasvaista ruokaa, tai jotain jossa ei ole auringonkukan siemeniä tai pähkinöitä yms. Meillä on nyt Faunatteresta ostettua jotain vähärasvasta ruokaa ja nytkin on sitä tarjolla pellettejen kera. Annetaan kerran päivässä myös tuoreruokaa. Pojat pitävät kovasti lehtisalaatista ja paprikasta.

    • Anonyymi

      Saako gerbiilille antaa joka pv tuoreita? Esim. Kurkkua yms

      • Anonyymi

        Esimerkiksi kurkussa on paljon nestettä joten sitä voit antaa ehkä joka toinen päivä:) Paprikaa,porkkanaa ja muita hyviä hedelmiä/marjoja/vihanneksia voi kaip antaa joka päivä vähän!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljastaa - Näin Ralph-poika, 8, vaikuttaa Italiassa asumiseen: "Jos jossain..."

      Miten käy Italiassa asumisen tulevaisuudessa? Ellen Jokikunnas ja Jari Rask remontoivat unelmiensa kodin Italiaan ja sa
      Suomalaiset julkkikset
      59
      3378
    2. Sielusi on kaunis, nainen samoin

      Kaunis sielu, oot 😍
      Ikävä
      151
      1738
    3. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      130
      1487
    4. Nyt katsokaa ihmiset tätä Mattilan showta

      Missä näette räkimistä. Katsokaa tarkkaan. Miksi iltapäivälehdet halusivat oikeudelta videon muttei julkaissetkaan sitä.
      Haapavesi
      127
      1404
    5. Jos jotain saisit muuttaa kaivatussa

      niin mitä muuttaisit?
      Ikävä
      93
      1349
    6. Kirjainleikki

      Leikitään pienillä tunnisteilla. :) Montako samaa kirjainta etunimissänne on?
      Ikävä
      111
      1214
    7. Taidat olla aika yksinäinen

      Vieraita ei käy koskaan. Ainoa kontakti on kaupan kassa.
      Ikävä
      76
      1041
    8. Farmi-tippuja Kasper Strömman tilittää maatilan olosuhteista - Yllättävä vertaus ihmetyttää: "Me..."

      Oho! Kasper Strömman on tuttu podcastista ja YouTubesta, sekä nyt Farmi Suomi -ohjelmasta. Lue lisää: https://www.suom
      Tv-sarjat
      7
      1019
    9. Kansalaisaloite etenee

      Eduskunta hyväksyi kansalaisaloitteen eheytyshoitojen kieltämiseksi.
      Luterilaisuus
      319
      1017
    10. Muistatko mitä sanoin sulle

      ihan ekaksi? Oikea nainen tietää kyllä vastauksen. m
      Ikävä
      45
      803
    Aihe