Millainen paikka malesia on matkustaa pienten lasten kanssa ja muutenkin? Onko samantyylinen kuin thaimaa? Vai mihin maahan tuota voisi verrata?
Millainen paikka malesia on
10
908
Vastaukset
- useasti käynyt
Riippuu siitä et mihin päin Malesiaa oot menossa...?
- flashpacker
Komppaan.
Riippuu täysin siitä minne päin Malesiaa olette menossa. - alkper
flashpacker kirjoitti:
Komppaan.
Riippuu täysin siitä minne päin Malesiaa olette menossa.Ok, no jos vaikka olisin menossa langkawiin. Onko se yleensä hyvä paikka pienten lasten kanssa? Tai mikä olisi jos joku osaisi kertoa?
- useasti käynyt
alkper kirjoitti:
Ok, no jos vaikka olisin menossa langkawiin. Onko se yleensä hyvä paikka pienten lasten kanssa? Tai mikä olisi jos joku osaisi kertoa?
Langkawi on hyvä paikka lapsiperheille ja esim.Belangi Beach Resort, jossa on lapsille eri allas, pieni liukumäki ja kids-club, loiva hiekkaranta sekä rauhallinen sijainti.
Kannattaa miettiä... - flashpacker
alkper kirjoitti:
Ok, no jos vaikka olisin menossa langkawiin. Onko se yleensä hyvä paikka pienten lasten kanssa? Tai mikä olisi jos joku osaisi kertoa?
Langkawi sopii lapsiperheille hyvin.
Oheisessa videossa Meritus Pelangi Beach Resort vilahtaa 0.23 min kohdalla. Muutenkin antaa hyvän käsityksen Cenangin rannasta.
http://www.youtube.com/watch?v=11A1AJPYfyo
- orang putih
Malesia ei ole thaimaa, vaan muslimimaa. Olen itse asunut siellä kaksi vuotta ja voin kertoa että valkoiset orang putih ovat siellä halveksittuja ja vihattuja, tosin rahan takia meitäkin sietävät...
Langkawi täysi turistirysä, siellä ei todellista Malesiaa kohtaa, mutta täydellinen paikka turisteille jotka haluavat vain aurinkoa ja hyvää ruokaa...- Saaret on kivoja :-)
Ei thaikutkaan tykkää valkoisista sen enempää. Oikeastaan harvassa turistipaikassa turisteja siedetään muuten kuin rahan takia. Ei suomalaisetkaan ole kovin ihastuksissaan tänne tulevista venäläisislaumoista, joilla on uimahalleissa oman maansa tavat.
Sydämellisiä paikkoja on yleensä syrjemmässä maaseudulla, missä ei ole massaturismia, niin matkustajat ei ole riesa vaan mielenkiinnon kohde.
Mutta jep. Langkawi sopii lapsiperheille ja se on siisti turistisaari. Suurin osa siellä olevista on turisteja. Voisi verrata Kanariansaariin muuten mutta ilmasto on keskitalvellakin lämmin. Ei tarvitse pukeutua mitenkään erityisesti, shortsit ja topit käy. Langkawilla ei oikeastaan edes huomaa olevansa muslimimaassa.
Jos haluaa hiukan enemmän kokemuksia lomalla, niin suosittelen Penangia. Sielläkin on paljon valkoisia, mutta vähemmän turisteina ja enemmän asukkaina, voi kulkea shortseissa ja t-paidassa mutta ei ihan miniminishortseissa tai narutopeissa kuten Langkawilla, ja kaupoissa sianliha ja alkoholi myydään eri tiskeistä kuin muu ruoka. Penangissa on vanhaa brittihallinnon perua rakennuksia ja kiinakaupunkikin. - oltu on
Saaret on kivoja :-) kirjoitti:
Ei thaikutkaan tykkää valkoisista sen enempää. Oikeastaan harvassa turistipaikassa turisteja siedetään muuten kuin rahan takia. Ei suomalaisetkaan ole kovin ihastuksissaan tänne tulevista venäläisislaumoista, joilla on uimahalleissa oman maansa tavat.
Sydämellisiä paikkoja on yleensä syrjemmässä maaseudulla, missä ei ole massaturismia, niin matkustajat ei ole riesa vaan mielenkiinnon kohde.
Mutta jep. Langkawi sopii lapsiperheille ja se on siisti turistisaari. Suurin osa siellä olevista on turisteja. Voisi verrata Kanariansaariin muuten mutta ilmasto on keskitalvellakin lämmin. Ei tarvitse pukeutua mitenkään erityisesti, shortsit ja topit käy. Langkawilla ei oikeastaan edes huomaa olevansa muslimimaassa.
Jos haluaa hiukan enemmän kokemuksia lomalla, niin suosittelen Penangia. Sielläkin on paljon valkoisia, mutta vähemmän turisteina ja enemmän asukkaina, voi kulkea shortseissa ja t-paidassa mutta ei ihan miniminishortseissa tai narutopeissa kuten Langkawilla, ja kaupoissa sianliha ja alkoholi myydään eri tiskeistä kuin muu ruoka. Penangissa on vanhaa brittihallinnon perua rakennuksia ja kiinakaupunkikin.Lapsiperheiden rantalomaan suosittelen mieluummin Langawia kuin Penangia.Olen ollut molemmissa 2 kertaa.Penangin George Town on iso kaupunki ja Batu Ferring vähän eristyksissä.Langawilla on kaunista luontoa ja rauhalliset rannat.Samat tavarat myynnissä, kun Thaimaankin lomakohteissa.Langawi on verovapaata aluetta, joten olut on edullisempaa, kuin Penangissa.Turistit pukeutuvat kaiksissa paikoissa samalla tavalla.Maleesialaiset naiset uivatkin hunnutettuina, myös altaassa.
Lasten kanssa matkustaminen onnistuu yhtä vaivattomasti kuin Thaimaassakin. Maissa on paljon samaa ja paljon eroja. Suurin ja näkyvin on tietenkin uskonto: oranssikaapuisten munkkien sijaan näkee moskeijoita.
Malesia on oikeastaan kuin kaksi hyvin erilaista paikkaa. On Manner-Malesia ja sen saaret (kuten Langkawi) ja sitten on Borneo, joka eroaa totaalisesti edellisestä. Borneo onkin sitten huikean kiinnostava paikka: on orankeja, nenäapinoita ja pääkallonmetsästäjien perillisiä, sademetsiä, upeita sukelluskohteita (Sipadan!) ja Kinabalun vuori kiivettäväksi. Borneo voi kuulostaa ylipääsemättömän eksoottiselta, mutta sinne lentää edullisesti Kuala Lumpurista. Jos Malesiaan suuntaa, niin kannattaa ehdottomasti mennä juuri Borneolle, jos on vähääkään seikkailuhenkeä.
Mutta jep, lapsien kanssa voi olla vaivattominta suunnata Langkawille – elleivät lapset ole jo siinä iässä, että he haluaisivat nähdä vaikkapa orankeja.
Malesiasta kiinnostuneiden kannattaa lukea tämä artikkeli, jossa kerrotaan ja vertaillaan Manner-Malesiaa ja Borneota: http://kerranelamassa.fi/malesia-kaksi-malesiaa/- vapari
Komppaan. Borneo on huikea. Mutta täytyy myöntää, että välillä paikasta toiseen siirtyessä aikuisella, länsimaalaiseen meininkiin ja aikatauluihin tottuneella, on välillä ihmettelemistä, jopa kestämistä. Pienten lasten kanssa ei ehkä se iisein kohde.
Malesian ruoka oli pettymys, kun vertaa vaikkapa indonesialaiseen vastaavaan. Muutenkin kohteina ihan erilaiset. Malesialaiset ovat kyllä omasta mielestäni erittäin ystävällisiä, aina olivat valmiita auttamaan. Tosin esimerkiksi balilaiset olivat vielä tätäkin ystävällisempiä. Johtuuko se sitten siitä, että ringitin kuvat silmissä kiiluivat, enpä tiedä. Vaikuttivat kyllä 90% aidosti auttavaisilta ja kiinnostuneilta.
Mutta suosittelen Malesiaa, erityisesti Borneota, jos yhtään on kokemusta ja kärsivällisyyttä. Huikea paikka, menisin koska tahansa uusiksi. Jos ei Borneolle halua, niin Perhentianin saaret ja Tiomanin saari Langkawin lisäksi kivoja, helppoja paikkoja. Thaimaaseen en osaa verrata, koska siellä en ole käynyt, mutta veikkaisin, että tuo Langkawi on hyvin paljon samantyyppinen kuin Thaimaan saaret.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3662188- 571628
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1661295Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771189Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67969- 86945
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33903Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-113882Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12876K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8846