Otatteko lapsenne mukaan kirpputoreille?
Jos otatte niin miksi?
Annatteko heidän olla siellä vapaasti ja koskea jokaiseen tavaraan ja vähän mahdollisesti kokeilla tai jopa avata jonkun tuotteen?
Haittaako teitä jos lapsenne jäljiltä myyntipöydät ovat kuin Eino-myrskyn jäljiltä?
Haluan vain tietää kun olen suunnitellut kirppispäivää neljän alle kouluikäisen pojan kanssa kouvolan seudulle. Kiitokset jo etukäteen lämpimistä vastauksistanne!
Miksi otatte lapsenne kirppiksille?
6
304
Vastaukset
- vnbfghfg
1. Kyllä
2. Haluan olla lapsieni kanssa
3. En
4. Kyllä - Liisa Kuznetsoff
1. Jokainen alle 18-vuotias on lapsi.
2. Lapsen oikeudet kuuluvat jokaiselle lapselle. Lasta ei saa syrjiä hänen tai hänen vanhempiensa ulkonäön, alkuperän, mielipiteiden tai muiden ominaisuuksien vuoksi.
3. Lasta koskevia päätöksiä tehtäessä on aina ensimmäiseksi otettava huomioon lapsen etu.
4. Valtion on toteutettava Lapsen oikeuksien sopimuksen määräämät oikeudet.
5. Valtion on kunnioitettava vanhempien tai muiden lapsen huoltajien vastuuta, oikeuksia ja velvollisuuksia lapsen kasvatuksessa.
6. Jokaisella lapsella on oikeus elämään. Valtion on taattava mahdollisimman hyvät edellytykset lapsen henkiinjäämiselle ja kehitykselle.
7. Jokainen lapsi on rekisteröitävä heti syntymän jälkeen. Syntyneellä lapsella on oikeus nimeen ja kansalaisuuteen sekä, mikäli mahdollista, oikeus tuntea vanhempansa ja olla heidän hoidettavanaan.
8. Lapsella on oikeus säilyttää henkilöllisyytensä, kansalaisuutensa, nimensä ja sukulaissuhteensa.
9. Lapsella on lähtökohtaisesti oikeus elää vanhempiensa kanssa, jos hänellä on hyvä ja turvallista olla heidän kanssaan. Vanhemmistaan erossa asuvalla lapsella on oikeus tavata ja pitää säännöllisesti yhteyttä kumpaankin vanhempaansa. Tapaaminen voidaan estää, jos se on lapsen edun vastaista.
10. Jos lapsi ja hänen vanhempansa joutuvat eri valtioihin, on valtion velvollisuus käsitellä hakemus perheen jälleenyhdistämiseksi myönteisesti ja viivyttelemättä.
11. Valtioiden on estettävä lasten laittomat kuljetukset maasta.
12. Lapsella on oikeus ilmaista omat mielipiteensä kaikissa itseään koskevissa asioissa ja ne on otettava huomioon lapsen iän ja kehitystason mukaisesti. - Jazhka
Pitäkää ne äpäränne kurissa, tai mieluummin olkaa kokonaan viemättä sellaiseen paikkaan missä toisten omaisuutta pääsee tuolla tavoin räpläämään.
- poikiilla
Jazhka kerro minkälaista on olla äpärä.
- Määä.
Jazhka. Päteekö tuo sama myös aikuisiin
- Jazhka
Poikiilla, äpärä tarkoittaa minun kielenkäytössäni rajattomasti käyttäytyvää pikkulasta. Sellaista, joita valitettavan paljon näkee kaupoissa, ravintoloissa ym. paikoissa. Äpärän vanhemmat eivät puutu käytökseen, päin vastoin! He yleensä loukkaantuvat jos asiasta miten hienovaraisesti hyvänsä yrittää huomauttaa. Katsokaas kun lasten pitää saada olla lapsia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131722Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411455- 721238
- 541173
- 741065
- 109999
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55960Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla6921Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53870- 82850