On muuten totta, menkää hurrit omille saiteillenne näin on nyt.
Tää palsta on muuten suomalaisille tarkoitettu
6
197
Vastaukset
Tämä on Ahvenanmaan keskustelupalsta, hurreja (suomenruotsalaisia?) täällä ei ole näkynyt. Suurin osa kirjoittajista on suomenkielisiä, jotka eivät ole koskaan täällä käyneet mutta ovat tietävinään kaiken Ahvenanmaan asioista. Sitten meitä on (nykyään) kaksi tänne muuttanutta suomenkielistä (joita muut koko ajan väittävät suomenruotsalaisiksi, vaikka olemme ihan suomenkielisiä). Mutta koska täällä asuu suomalaisia (HUOM. suomalaisia), jotka puhuvat ruotsia , niin palsta kyllä erityisesti kuuluu heillekin. Tosin ahvenanmaalaiset eivät yleensä koe itseään suomenruotsalaisiksi, vaan pelkästään ahvenanmaalaisisi. Ja suomalaisiksi.Mutta palsta on vapaa kaikille.
- jfkkyiyiygihyuiyu
Kanske du lider av depression?Då kan det vara svårt att få sömn.Har du länge lidit av sömnlöshet eller är det något som nu har börjat ?Jag tycker nog du borde söka läkarhjälp för att åtminstone få konstaterat att det inte är någon sjukdom som ligger bakom.Om man har för mycket om sig och kring sig kan det också vara svårt att somna,man ligger bara och vänder och vrider sig.Sök hjälp,kanske någon mild insomningsmedicin kunde vara bra.
- Askuta
Fast jag är finskspråkig, har jag alltid blivit väl bemött på Åland, så jag har mycket svårt att förstå den här personen som skriver här.
Han verkar vara helt sjuk. Undrar vad han får för tillfredställelse av att försöka kränka och förolämpa andra?- djfdhjfbjfgjnfgkfk
Varför ni gör inte anmälningar till suomi24? Jag gjorde den just, och skickade info också till polisen av suomi24 eftersom de kolla inte här!
Visar att här sajt behöver varje dag någon. - hftuftuftutfutiyi
djfdhjfbjfgjnfgkfk kirjoitti:
Varför ni gör inte anmälningar till suomi24? Jag gjorde den just, och skickade info också till polisen av suomi24 eftersom de kolla inte här!
Visar att här sajt behöver varje dag någon.Jokaisen portaalin ylläpito-puoli (ohjelmoijat) näkevät näidenkin viestien raapustajan osoitteen (eli tietokoneen host/IP) ja samalla sen kuinka monella nickillä tullaan samalta koneelta. Sillähän ei sinänsä ole mitään väliä, kunhan jutut pysyvät asialinjoilla ja laittomuudet minimissä.
Ainoastaan ne muutamat sitkeät häiriköt voidaan siten asettaa nippuun ja sitä kautta lätkästä vaikkapa banni (pääsykielto) myös foorumeihin. Usein kyseessä onkin joku oppilaitos/atk-luokka jne.
Tavallisilla taapertajilla tuskin lienee hätäpäivää. - dfghdhfjfgjfg
hftuftuftutfutiyi kirjoitti:
Jokaisen portaalin ylläpito-puoli (ohjelmoijat) näkevät näidenkin viestien raapustajan osoitteen (eli tietokoneen host/IP) ja samalla sen kuinka monella nickillä tullaan samalta koneelta. Sillähän ei sinänsä ole mitään väliä, kunhan jutut pysyvät asialinjoilla ja laittomuudet minimissä.
Ainoastaan ne muutamat sitkeät häiriköt voidaan siten asettaa nippuun ja sitä kautta lätkästä vaikkapa banni (pääsykielto) myös foorumeihin. Usein kyseessä onkin joku oppilaitos/atk-luokka jne.
Tavallisilla taapertajilla tuskin lienee hätäpäivää.Virolaisilla lehdillä on, muuten, hieno tapa joka tännekin voitaisi soveltaa: jos joku kommentoi jotain artikkelia, lehti laittaa kommentin oheen maininnan, jos soltain samalta ip:osoitteelta on tullut muu viesti samaan asiaan ja milloin se oli tullut! Tässä esimerkki postimees-lehdestä:
Samalt ip-lt on kommenteerinud ka: hing 14 tundi tagasi
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1454053Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma553464- 2142840
Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest382712Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem292570Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu492166- 1281687
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja371676Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1671629Mikä vimma on Suomeen saada datakeskuksia?
Eihän se tuo suomalaisille montaa työpaikkaa, tuskin edes rakennusvaiheessa rakentajat kaikki suomalaisia. Miksi tänne e1051310