Windouw tietokoneen suojauksesta,

miten on, jos minulla on jo soneran palomuuri ja virustorjunta, pitääkö olla myös tietokoneen oma palo ja virustorjunta käytössä. Kun poistin koneen palomuurin, lukee ettei ole suojattu?, vaikka on soneran suojaus.
8176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei tarvitse olla. F-securen uusin versio tosin käyttää Windowsin palomuuria mutta en tiedä onko sonera päivittänyt siihen versioon.

Äänestä

kiitos tiedosta

Äänestä
  • Moro kuka tietäs,

    Niinkuin vapunen kirjoittaa, F-Securen tuorein versio käyttää Windowsin palomuuria ja tämä meillä myynnissä oleva tuote on samanlainen.

    Joten, otahan se Windowsin palomuuri takas käyttöön :)

    Tero@SoneraPartio
    www.sonera.fi/sonerapartio

    Äänestä

Ei saa olla, jos sanotaan että ei tarvitse olla niin siitä saa käsityksen että se saisi olla halutessaan siellä päällä.

Missään nimessä ei saa olla useampaa palomuuria ja virustorjuntaa koneella käytössä, yleensä se ei ole edes mahdollista.

Äänestä

Yleensä virustorjuntaohjelma osaa sulkea Windowsin muurin automaattisesti. Näin esimerkiksi Norton. F-securella asia voi olla toinen koska se käyttää uusimmissa versioissa Windowsin omaa muuria.

Äänestä

>miten on, jos minulla on jo soneran palomuuri ja virustorjunta, pitääkö olla myös tietokoneen oma palo ja virustorjunta käytössä. Kun poistin koneen palomuurin, lukee ettei ole suojattu?, vaikka on soneran suojaus. <

1. Soneran palomuuri ja virustorjunta riittää.
2. Windowsin oma palomuuri ja virustorjunta riittää.

Kaikista tärkein suoja koneelle olet sinä itse eli koneen käyttäjä.

Äänestä

Entäs elisa viihteen kanssa, siinä on oma palomuuri ja sitten on windowsin palomuuri, jos otat windowssin muurin pois se antaa varotuksen. Se elisan palomuuri on varmaan tossa modeemissa.

Äänestä

Soneran tietoturva on f-secure, f-secure taas on Kapersky internet security jolle on tehty oma kuorrute ja f-securen tunnistetietokannat ..... Palomuuria voi olla parikin päällekkäin, ei haittaa mutta voi kuormittaa ..... Ohjauspaneelista suojausen asetukset ja ilmoitusasetuksiin täppäi ilmoita kun palomuuri on pois ..... ja käytössäni on tietoturvaohjelmisto jota valvon kohtiin vaikuttaa ilmoituskäytäntöön.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kuka tietäs kirjoitti:

miten on, jos minulla on jo soneran palomuuri ja virustorjunta, pitääkö olla myös tietokoneen oma palo ja virustorjunta käytössä. Kun poistin koneen palomuurin, lukee ettei ole suojattu?, vaikka on soneran suojaus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu