Hei! Auttakaas hieman. Olen raskausviikolla 17 ja vauva tuntuu potkivan jatkuvasti!! Ehkä yhteensä tunnin on ollut potkimatta päivän aikana. Potkuja tuntunut vasta reilu viikon. Luin myös jostain että rv30 aletaan laskemaan sikiön liikkeitä ja se liikkuu n. 10kertaa päivässä?? Pitäisikö siis huolestua? Onko kellään kokemusta tällasesta?
vauvan liikkeet
4+8
6157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No nyt olet kyllä ymmärtänyt ihan väärin! :D Raskausviikolta 30 on hyvä tehdä liikelaskentaa (varsinkin, jos sikiö on melko hiljainen) ja silloin tulisi saada lasketuksi VÄHINTÄÄN kymmenen liikettä sen tunnin aikana, jolloin liikelaskentaa tekee. Sikiön liikkeille ei ole ylärajaa ja esimerkiksi oma lapseni oli odotusaikana niin vilkas, etten liikelaskentaa kertaakaan edes tehnyt. Jos aloin laskea liikkeitä, se kymmenen tuli täyteen noin minuutin sisällä... Toki usein loppuraskaudesta sikiöllä on jo jonkinlainen unirytmikin, eli tiettyinä aikoina vuorokaudesta on hiljaisempaa. Muuten oma lapseni oli kyllä varsinainen potkijainen ja välillä tuntui, että se tulee kohta navan läpi ulos... Eli ole vain iloinen vilkkaista liikkeistä, niistä tietää, että vauvalla on kaikki hyvin. Kunhan muistat, että noilla viikoilla vauva voi vielä kääntyä miten päin tahansa ja siirtyä potkimaan esim. sinun selkärankaasi kohti, jolloin et enää liikkeitä tunne. Ei siis ole vielä pitkään aikaan syytä huoleen, vaikkei liikkeitä enää säännöllisesti tuntuisikaan.
Voi kiitos vastauksesta:)!
Viikolla 20 tunsin ekat liikkeet varmuudella.
Mutta näistä liikkeistä en voi olla varmempi!:D
Se vaihtelee, milloin kukakin tuntee. Itse tunsin ekat liikkeet 16 2 ja siitä eteenpäin niitä olikin päivittäin. Jos sikiö sattuu olemaan sopivassa asennossa ja viihtymään siinä, voi hyvin tuntea jatkuvasti liikkeitä jo rv 17.
Täällä tuntu liikkeet jo vkosta 15 lähtien ja on ensimmäinen näin pitkälle edennyt raskaus. :) Nyt siis jo viikolla 20 3 :) Hurjaa on ollut meno, voin vaan kuvitella loppuajasta :)