Miten parantua bulimiasta ja laihtua samaan aikaan?

Rikkinäinen

Auttakaa. Alan olla henkisesti todella huonossa jamassa tämän syömishelvetin takia.

Taustaa: n. 5 vuotta ednosta, n. 9kk anorektinen kausi ja pian vuosi bulimiaa takana. Diagnooseja ei ole mutta en ole niin tyhmä etten tietäisi mitä tämä touhuni on. En halua enää oksentaa. En halua ikinä enää ahmia enkä tuntea vastustamattomia ruoan himoja. Elämäni on pilalla tätä menoa, ruoka on mielessäni koko ajan, joko himoina tai välttelyn kohteena.

Haluan parantua bulimiasta ja siitä, että ruoka hallitsee mieltäni ja toimintaani. Terapia ei kuitenkaan tunnu auttavan koska siellä kehotetaan aina lopettamaan laihdutus, mitä yritänkin jonkin aikaa mutta jossain vaiheessa aina tulee kituuttamisen aika ja jossain vaiheessa taas ahmiminen & oksentaminen.

Pyydän siis neuvoja, miten parannun bulimiasta mutta laihdun ja tulen terveeksi samaan aikaan? En tavoittele sairaalloisen alhaista painoa, 46-47 kg riittää. Mieleni on aivan sekaisin enkä tiedä syömisestä tai syömättömyydestä mitään enkä hallitse itseäni tai himojani. Ruoka, taisiis herkut, ovat minulle huumetta joita ilman elämä tuntuu apealta.

0

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        111
        5307
      2. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        49
        3412
      3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        92
        3262
      4. Näin kun katsoit salaa ja

        Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
        Ikävä
        40
        3146
      5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        81
        1857
      6. 450 000 ulosotossa

        Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
        Perussuomalaiset
        127
        1585
      7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        41
        1580
      8. Katu täyttyy...

        Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
        Ikävä
        31
        1566
      9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

        Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
        Maailman menoa
        138
        1264
      10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

        Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
        Ähtäri
        16
        1159
      Aihe