Minkälaisia ajatuksia herää jos 80 kilonen nuorimies juo klo 21.00 - 24.00 näin paljon?
- Alkoholilaskuri kertoo että känni on yli 2 promillea korkeimmillaan ja vasta 16 tunnin kuluttua alkoholi on poistunut kokonaan kehosta.
Kuinka pahasti alkoholisoituneesta henkilöstä on kysymys mielestäsi?
milloin tyyppi on täysin työ ja toimintakykyinen ?
- Alkoholilaskuri kertoo että känni on yli 2 promillea korkeimmillaan ja vasta 16 tunnin kuluttua alkoholi on poistunut kokonaan kehosta.
Kuinka pahasti alkoholisoituneesta henkilöstä on kysymys mielestäsi?
milloin tyyppi on täysin työ ja toimintakykyinen ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tavallista, jos nopeasti haluaa känniin.
Alkoholisoitumisesta ei pysty sanomaan yhtään mitään, kun kertasuorituksesta on kyse, ja muusta juomistiheydestä ja määristä ei ole mitään tietoa.
Kuinka usein tätä tapahtuu?vaikka promillet olisivat nollissa päänuppi ja kroppa edelleenkin epätasapainossa.miksi yleensä juoda tuota tahtia?
Kyllä se on ryypänyt raskaastikin jo 10 vuoden aikana. Tuurijuoppo.
Kiinnostaa vaan tietää minkälainen fysiologia kestää oheiset määrät putkeen ?
Onko jo jotain palautumatonta tapahtunut ?
Lääkäriin meno kannattaisi niin sieltä saa vastauksia.eikä aina tule oireita vaikka tuhoutuminen olisi jo käynnissä esim maksa.
Sanoisin että juominen on optimitasolla hinnan ja tehon suhteen.
-Kuinka pahasti alkoholisoituneesta henkilöstä on kysymys mielestäsi?
milloin tyyppi on täysin työ ja toimintakykyinen ? -
Ei 1. kysymykseen voi vastata noilla pohjatiedoilla.
Itse olen hieman painavampi, ja jos joisin ko. aikana tuon verran, olisin työkykyinen seuraavana päivänä alkuiltapäivästä, varmaan periaatteessa aiemminkin, mutta haluaisin nukkua kunnon unet.
No jos pitkä on puoli litraa, niin eihän tuo ole mitään ihmeellistä. 3,5 Litraa kaljaa?
Tosin jos siis vetää joka viikko, niin voisihan sitä hetkeksi pysähtyä miettimään, että pitäskö vähän hellittää. Vaakassahan se alkaa jo näkyä jos on joka viikonloppu tuommoiset tempoo. Toi on kuitenkin semmoset 1400kilokaloria. (40kcal/desi ja desejä se 35)
Siihen jos tempoo vaikka pelkät normi ruokailut niin aika tasaseen 3-7 kiloo vuoteen nousee paino pelkästään tolla touhulla.
Juomista voi lisätä reilusti, suositus on 17 annosta per päivä.