Käsittelyajat ja hermoromahdus

Henkinen hajoaminen

Miten voi olla niin hidasta asioiden käsittely Kelassa ja Kevassa!
Työkyvyttömyyseläkeasian keskimääräinen käsittelyaika on Kelan sivujen mukaan siellä 8 viikkoa. Lähetettiin viime vuonna hakemus 3 kk ennen kuntoutustuen loppumista, mutta silti päätös tuli vasta juuri sen 3 kk:n viimeisenä päivänä vaikka oli "kiireellinen"-maininta hakemuksessa..

Nyt kesti työkykyarviointipäätöksen saaminen 7 viikkoa (taas "kiireellinen"-maininta).
Siihen päälle vielä järjestävän laitoksen käsittelyajan vitkuttelu 5 viikkoa ja arviointiin
varattu aika 3 viikon päähän.

Mitä ihmettä tässä nyt tapahtuu. Tarkoitus on tietenkin hakea uudelleen työkyvyttömyyseläkettä, mutta voiko sitä hakea, kun on tuo arviointi tiedossa ja mitä sen jälkeen tapahtuu on arvoitus. Kertokaa viisaammat!

2

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hajalla minäkin

      Eikä siinä vielä mitään, että käsittelyajat ovat pitkiä, mutta kun rahojakin saa odottaa pitkään. Sain Kelasta ja Kevasta myönteisen kuntoutustukipäätöksen. Kela maksoi takautuvasti tuen, mutta Kevan ensimmäistä erää ei näy eikä kuulu. Kuukausittain maksettava summa on kyllä päätökseen merkitty, pidätysprosentti toimitettu, mutta rahaa ei vaan tule.

      Vanhuuseläkkeen hakijoilla ei ole päätöksen ja rahojen kanssa mikään kiire, kun hakemuksen voi laittaa puoli vuotta etukäteen. Mutta työkyvyttömien tilanne on aivan eri.

      • jotta näin

        Muistaa pitää, jotta sossu repii ne takautuvat jos on saanut toimeentulotukea ajalle kun hakee eläkettä ja saa ekat erät tilille.Samoin ei kannata olla ulosotossa sillä joka penni menee silloin sinne.Onneksi ulosotto ottaa ensiin aja jos jää niin sossu eli lyhenee velat kunnolla kuten minulla.Kesti saada rahat 6kk kun oli eläkepäätös käsissä.Sossu kiros vaan ei voinut mitään sillä nykyeläkkeestä ei voi otta aulosotto eikä' sossu penniäkään sen verran pieni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8432
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5800
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      254
      4738
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4089
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3920
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3722
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1688
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      92
      1171
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe