Jos olet nega ihminen, lopeta lukeminen nyt.
Tämä suunnitelma on saatava heti pyörimään.
http://yle.fi/uutiset/niiralaan_suunnitellun_areenan_toteutus_halutaan_aloittaa_pian/6940674
Ainoastaan vähän epäilyttää lause "... matkailijoita lasketaan kaupunkiin tulevan lisää vuosittain 100 000..". Se tekisi päivässä noin 270 asiakasta.. hmm. Mutta muuten näyttää hyvältä.
Tämä suunnitelma on saatava heti pyörimään.
http://yle.fi/uutiset/niiralaan_suunnitellun_areenan_toteutus_halutaan_aloittaa_pian/6940674
Ainoastaan vähän epäilyttää lause "... matkailijoita lasketaan kaupunkiin tulevan lisää vuosittain 100 000..". Se tekisi päivässä noin 270 asiakasta.. hmm. Mutta muuten näyttää hyvältä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vai että uusi hotelli-kuntokeidaskompleksi vetäisi 100 000 uutta matkailijaa kauniinankeaan Kuopioomme?! Sallikaa minun röhkien nauraa: röyh röyh röyhYH!
Ei taida olla ihan tästä maailmasta nämä(kään) suunnitelmat. Aina näitä utopian rakentajia löytyy näkyy löytyvän jos mistäkin kolosta.
Kuulkaas nyt hyvät suunnittelijamaakariherrat ja -rouvat! Jos ette satu tietämään, niin tässä Kuopion läheisyydessä on paikka nimeltä Tahkovuori. Siinä on kuntokeidasta tarpeeksi tälle paikkakunnalle ja sitä kehitellään edelleen. Lisäksi on Rauhalahden kylpylä, ja Siilinjärvellä Fontanella. Ihan on tarpeeksi jo kuntoilevalle kansalle ja turistille neliöitä aktiviittiensa tyydyttämiseksi. Ei tarvita lisää, ei ole kertakaikkiaan tarvetta ja uusia turisteja jotka kaipaisivat esitetyn kaltaista liikuntakompleksia hotelleineen, huoneistoineen. Jos tänne halutaan haalia 100 000 uutta matkailijaa vuodessa, pitäisi keksiä jotakin vähän parempia turistirysiä.
Tämä uusi suunnitelma kuuluu hölmöydessään samaansarjaan kuin Alatorin kauppakäytävä, toisin moninkertaisesti suurempana. Tosin Kuopio ei ole mitenkään tunnettu antiälyyttömyyksien ihannekaupunkina.
Tarvitaan myös turisteja. Turistit elättävät tälläkin hetkellä useita maita. Miksi turistit eivät saisi tuoda vaurautta myös kuopioon?
Jos tuo suunnitelma toisi esim: 30-40 tuhatta turistia vuodessa se tekisi ison lisäyksen kaupungin tuloihin, koska yritykset maksavat sitä enemmän veroja kaupungin kassaan (osa tietysti menee valtiolle), mitä paremmin niillä menee.
Miten ois suurmäen SUURMÄKI jos rakennettas niin saataisiin mediahypetystä Kuopion kaupungille, MM Cuppia ja kesäleirejä ulkomaan hyppääjille ( ihan kuin näitä mäkiä ei ois muualla) mainostuloja ja mitä vielä , näinhän sitä on kaapunkillaisille uskolteltu , oikein mahtava on käyttöaste olette varmaan huomanneet että vimosen parin kuukauden aikana on mäki yötäpäivää käytössä ???? EIKÄ Yhtään Kuluja ?, mäet elättää itse itsensä Uskokoon ken haluaa
Mitään kuluja ei tule veronmaksajille Just joo ja pesis stadion seisoo mykkänä vieressä 7 kk vuodessa! Näihin kyllä rahaa riittää kunnostukseen ja korjaukseen, mutta peruspalveluja karsitaan ja johtajien palkkoja nostetaan. Omaiset kävelyttää rollaattorissa vanhuksia , siis 80v mamma kuskaa 90v pappaa rollaattorissa kun ei mukamas ole vara palkata hoitajia.
Toivottavasti sitten johtajatkin kokee saman kohtalon rollaattorissa itse aiheutettujen säästöjen takia !!!
No yllättäen täällä vastustetaan.
Onhan se selvää, että kaupungin pitää houkutella myös veroja maksavia kansalaisia jos meinaa pysyä pystyssä. "Tällä hinnalla olisi ruokittu miljoona työtöntä ja rakennettu 50 laatikkoa niiralankulmalle" - eikö?