Yksin leikkiminen

Ruusunen

Kuinkas paljon teidän 1v6 kk - 2 vuotiaat leikkivät itsekseen?

Tuntuu ettei ainakaan meidän puolitoistavuotias viihdy yksikseen kuin minuutteja.
Jos esim teen ruokaa niin pyörii ja hyörii vain jaloissa :)

5

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan normaalia tu on

      Meidän neiti täytti tällä viikolla jo 3. ja on vasta ihan nyt ihan tämän syksyn aikana on alkanut ns. viihtymään paremmin itsekseenkin. Saattaa nykyään viihtyä tosi pitkäänkin omissa touhuissa. Ja käytiin juuri ekaa kertaa ihan elokuvissakin teatterissa; ja hienosti keskittyi reilun tunnin katsomaan leffaa. :) tasan 2 vuotiaana oli kyllä vielä ihan äitin lahkeessa viihtyvä "vauva" Kyllä se siitä, nauti nyt siitä kun haluavat olla lähelläsi. Itsellä jo hieman harmittaa kun tämä vauva/ taaperoaika nyt ohi ja "iso" neiti menee tammikuussa päiväkotiin..

    • cxv v

      EI meillä puolitoista vuotias vielä jaksanut keskittyä yksin leikkimiseen. Ja miksi vielä edes pitäisi? Onhan siinä iässä vielä kovin pieni.

      Nyt lapsi on lähemmäs 3 v. ja leikkii pitempiä aikoja yksikseen. Mielikuvitusta on tullut paljon ja tätä käyttää leikeissään hyödyksi.

      Mutta kyllä vieläkin joutuu leikkimään yhdessä ja kaipaa äitiä leikkeihin

    • ...

      Peesaan edellisiä vastaajia, että lapsi alkaa leikkiä pidempiä aikoja itsekseen vasta 3-vuotiaana. Parivuotias voi leikkiä jonkin aikaa esim. sisaruksen kanssa, mutta että ihan yksin - ehei.

    • 4sgadfg

      Meillä 2v tuo pienempi ja välillä intaantuu leikkimään nukella hetken aikaa yksikseen. Enimäkseen kyllä vaatii äitiä tai siskoaan kaveriksi vielä. Isompi kun oli vielä yksin, oli reipas 3v, kun alkoi pitempiä aikoja leikkiä omia leikkejään.

      • gkkvdcn

        Meillä 2v tyttö leikkii ehkä 10min yksin haluaa aina leikkikaverin kun nyt on tottunut tarhassa leikkiseuraa saamaan. Otan tytön mukaan ruoan laittoon pyykin pesuun yms ja viihtyy sillon hyvin jos en ota (eli on mukamas kiirre tehdä joku valmiiksi) suuttuu siitä ja alkaa kunnon itku potkuraivarit..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe