Kuinkas paljon teidän 1v6 kk - 2 vuotiaat leikkivät itsekseen?
Tuntuu ettei ainakaan meidän puolitoistavuotias viihdy yksikseen kuin minuutteja.
Jos esim teen ruokaa niin pyörii ja hyörii vain jaloissa :)
Yksin leikkiminen
5
245
Vastaukset
- ihan normaalia tu on
Meidän neiti täytti tällä viikolla jo 3. ja on vasta ihan nyt ihan tämän syksyn aikana on alkanut ns. viihtymään paremmin itsekseenkin. Saattaa nykyään viihtyä tosi pitkäänkin omissa touhuissa. Ja käytiin juuri ekaa kertaa ihan elokuvissakin teatterissa; ja hienosti keskittyi reilun tunnin katsomaan leffaa. :) tasan 2 vuotiaana oli kyllä vielä ihan äitin lahkeessa viihtyvä "vauva" Kyllä se siitä, nauti nyt siitä kun haluavat olla lähelläsi. Itsellä jo hieman harmittaa kun tämä vauva/ taaperoaika nyt ohi ja "iso" neiti menee tammikuussa päiväkotiin..
- cxv v
EI meillä puolitoista vuotias vielä jaksanut keskittyä yksin leikkimiseen. Ja miksi vielä edes pitäisi? Onhan siinä iässä vielä kovin pieni.
Nyt lapsi on lähemmäs 3 v. ja leikkii pitempiä aikoja yksikseen. Mielikuvitusta on tullut paljon ja tätä käyttää leikeissään hyödyksi.
Mutta kyllä vieläkin joutuu leikkimään yhdessä ja kaipaa äitiä leikkeihin - ...
Peesaan edellisiä vastaajia, että lapsi alkaa leikkiä pidempiä aikoja itsekseen vasta 3-vuotiaana. Parivuotias voi leikkiä jonkin aikaa esim. sisaruksen kanssa, mutta että ihan yksin - ehei.
- 4sgadfg
Meillä 2v tuo pienempi ja välillä intaantuu leikkimään nukella hetken aikaa yksikseen. Enimäkseen kyllä vaatii äitiä tai siskoaan kaveriksi vielä. Isompi kun oli vielä yksin, oli reipas 3v, kun alkoi pitempiä aikoja leikkiä omia leikkejään.
- gkkvdcn
Meillä 2v tyttö leikkii ehkä 10min yksin haluaa aina leikkikaverin kun nyt on tottunut tarhassa leikkiseuraa saamaan. Otan tytön mukaan ruoan laittoon pyykin pesuun yms ja viihtyy sillon hyvin jos en ota (eli on mukamas kiirre tehdä joku valmiiksi) suuttuu siitä ja alkaa kunnon itku potkuraivarit..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542978
- 612811
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p462349Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa422341- 632107
- 552015
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41985Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit115926Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123889Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37864