Kuinkas paljon teidän 1v6 kk - 2 vuotiaat leikkivät itsekseen?
Tuntuu ettei ainakaan meidän puolitoistavuotias viihdy yksikseen kuin minuutteja.
Jos esim teen ruokaa niin pyörii ja hyörii vain jaloissa :)
Yksin leikkiminen
5
274
Vastaukset
- ihan normaalia tu on
Meidän neiti täytti tällä viikolla jo 3. ja on vasta ihan nyt ihan tämän syksyn aikana on alkanut ns. viihtymään paremmin itsekseenkin. Saattaa nykyään viihtyä tosi pitkäänkin omissa touhuissa. Ja käytiin juuri ekaa kertaa ihan elokuvissakin teatterissa; ja hienosti keskittyi reilun tunnin katsomaan leffaa. :) tasan 2 vuotiaana oli kyllä vielä ihan äitin lahkeessa viihtyvä "vauva" Kyllä se siitä, nauti nyt siitä kun haluavat olla lähelläsi. Itsellä jo hieman harmittaa kun tämä vauva/ taaperoaika nyt ohi ja "iso" neiti menee tammikuussa päiväkotiin..
- cxv v
EI meillä puolitoista vuotias vielä jaksanut keskittyä yksin leikkimiseen. Ja miksi vielä edes pitäisi? Onhan siinä iässä vielä kovin pieni.
Nyt lapsi on lähemmäs 3 v. ja leikkii pitempiä aikoja yksikseen. Mielikuvitusta on tullut paljon ja tätä käyttää leikeissään hyödyksi.
Mutta kyllä vieläkin joutuu leikkimään yhdessä ja kaipaa äitiä leikkeihin - ...
Peesaan edellisiä vastaajia, että lapsi alkaa leikkiä pidempiä aikoja itsekseen vasta 3-vuotiaana. Parivuotias voi leikkiä jonkin aikaa esim. sisaruksen kanssa, mutta että ihan yksin - ehei.
- 4sgadfg
Meillä 2v tuo pienempi ja välillä intaantuu leikkimään nukella hetken aikaa yksikseen. Enimäkseen kyllä vaatii äitiä tai siskoaan kaveriksi vielä. Isompi kun oli vielä yksin, oli reipas 3v, kun alkoi pitempiä aikoja leikkiä omia leikkejään.
- gkkvdcn
Meillä 2v tyttö leikkii ehkä 10min yksin haluaa aina leikkikaverin kun nyt on tottunut tarhassa leikkiseuraa saamaan. Otan tytön mukaan ruoan laittoon pyykin pesuun yms ja viihtyy sillon hyvin jos en ota (eli on mukamas kiirre tehdä joku valmiiksi) suuttuu siitä ja alkaa kunnon itku potkuraivarit..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,694977Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk333757Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699243369- 812357
- 241899
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271571Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401532Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3321493Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141463Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331330