Frågan av flaggor

fhrdhrbtjrj

Vi har en flaggstång på gården och jag köpte Ålands flagga och Finlands flagga.
Jag vet att finns 3 dagar när vi höja Ålands flagga till stång: 30.3, Aprils sista söndag och 9.6.
Vi tänkte höja Finlands flagga 6.12 och på Finlands flaggadag som är samma än Juhannus, midsommar.

Nu frågar jag att hur är det med traditionell ålanningar på midsommar: vilken flagga de höjer, troligen Ålands egen? Jag flyttade till Åland på här hösten, därför vet jag inte.

5

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • snickerboa

      Suomen lippu, tietysti, olethan suomalainen Suomen valtion alueella. Itsehallinto ei sitä muuta. Voit tosin laittaa sen toisenkin, jos haluat, sillä puolustusvoimien lippujuhla on 4.6 Mannerheimin syntymäpäivänä, ei juhannuksena!

      • Viestin aloittaja

        Kiitos infosta mutta katsoin almanakasta että juhannus on "Suomen lipun päivä" ja se on suomalaiselle merkityksellisempi kuin Puolustusvoimain lippujuhla. Suomen lipun päivänä juhlitaan sitä, että on oma lippu, kuulemma.
        Mutta, nyt meen ulos ja nostan lipun salkoon (joo, myöhässä mut heräsin vasta yövuorosta).


      • Miksi Ahvenanmaalla sitten on oma lippu, jos täällä pitää Suomen lipulla liputtaa? Ahvenanmaalainen on myös suomalainen. Puolustusvoimien lippujuhlana on vähän omituista liputtaa demilitarisoidulla alueella. Sen sijaan kannattaa liputtaa 9. kesäkuuta, joka on Ahvenanmaan itsehallinnon päivä (ja tietysti Ahvenanmaan lipulla).
        Minusta Ahvenanmaalla liputetaan Ahvenanmaan lipulla. Ollaan ylpeitä maakunnastamme, sen itsehallinnosta ja omasta lipustamme!


    • rdhrrhtbjbtfjbtj

      No mitä mä näin kaupungilla niin avoinna olevissa firmoissa oli ainakin molemmat.

    • Troligen egen flag

      Tietenkin Ahvenanmaan oman lipun, joka on upea. Kaikilla meillä Pohjoismailla on omat liput. Niitä käytetään aina siinä maassa missä olet.
      Kukaan ei estä sinua käyttämästä suomen lippua. Mene oman kansallistunteen mukaisesti, meillä on monta lippua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1249
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1047
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      990
    4. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      933
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      919
    6. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      139
      890
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      836
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      751
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      685
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      684
    Aihe