Frågan av flaggor

fhrdhrbtjrj

Vi har en flaggstång på gården och jag köpte Ålands flagga och Finlands flagga.
Jag vet att finns 3 dagar när vi höja Ålands flagga till stång: 30.3, Aprils sista söndag och 9.6.
Vi tänkte höja Finlands flagga 6.12 och på Finlands flaggadag som är samma än Juhannus, midsommar.

Nu frågar jag att hur är det med traditionell ålanningar på midsommar: vilken flagga de höjer, troligen Ålands egen? Jag flyttade till Åland på här hösten, därför vet jag inte.

5

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • snickerboa

      Suomen lippu, tietysti, olethan suomalainen Suomen valtion alueella. Itsehallinto ei sitä muuta. Voit tosin laittaa sen toisenkin, jos haluat, sillä puolustusvoimien lippujuhla on 4.6 Mannerheimin syntymäpäivänä, ei juhannuksena!

      • Viestin aloittaja

        Kiitos infosta mutta katsoin almanakasta että juhannus on "Suomen lipun päivä" ja se on suomalaiselle merkityksellisempi kuin Puolustusvoimain lippujuhla. Suomen lipun päivänä juhlitaan sitä, että on oma lippu, kuulemma.
        Mutta, nyt meen ulos ja nostan lipun salkoon (joo, myöhässä mut heräsin vasta yövuorosta).


      • Miksi Ahvenanmaalla sitten on oma lippu, jos täällä pitää Suomen lipulla liputtaa? Ahvenanmaalainen on myös suomalainen. Puolustusvoimien lippujuhlana on vähän omituista liputtaa demilitarisoidulla alueella. Sen sijaan kannattaa liputtaa 9. kesäkuuta, joka on Ahvenanmaan itsehallinnon päivä (ja tietysti Ahvenanmaan lipulla).
        Minusta Ahvenanmaalla liputetaan Ahvenanmaan lipulla. Ollaan ylpeitä maakunnastamme, sen itsehallinnosta ja omasta lipustamme!


    • rdhrrhtbjbtfjbtj

      No mitä mä näin kaupungilla niin avoinna olevissa firmoissa oli ainakin molemmat.

    • Troligen egen flag

      Tietenkin Ahvenanmaan oman lipun, joka on upea. Kaikilla meillä Pohjoismailla on omat liput. Niitä käytetään aina siinä maassa missä olet.
      Kukaan ei estä sinua käyttämästä suomen lippua. Mene oman kansallistunteen mukaisesti, meillä on monta lippua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      136
      6208
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4386
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2861
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2848
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1446
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      36
      1434
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1261
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1161
    Aihe