Nyt vois käyttäjät kertoa

hieman näiden kahden selaimen tietoturvasta ja päivityksistä, onko ajan tasalla? Muutenkin hieman eroja? Kumpi toimii paremmin?
Näyttää siltä kun lukee aikaisempia viestejä että on vaikka mitä ongelmia, enemmän kyllä firefoxiin eli vaaka kylä kallistuisi Operan puoleen.

Jotain tietoa Ennen kuin latailen jompaa kumpaa..

kiitos. :)
3239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

firefox tuntui jotensakin selkeämmältä käyttää. väliaikatoedostojen poistaminen yksinkertaisempaa ja muutenkin koko paketti oli selkeä. tämä lienee tottumiskysymys kuitenkin. firefoxilla jotkut sivustot eivät suostuneet toimimaan (esim. iceberg-radio). lisäksi tuli ilmoituksia selaimen kaappausyrityksistä firefoxin kanssa. hetken aikaa tietoturvahysteerikkona oltuani palasin kuitenkin explorerin käyttäjäksi. microsoftin sivuikla saa ladata päivityksiä tietoturvavaaroja vastaan, eikä mitään ongelmia ole esiintynyt. tottahan koneeni on muutenkin suojattu vihulaisia vastaan.

jos kuitenkin operan ja firefoxin välillä pitää valita, niin valitsisin viimeksi mainitun. muistaakseni kokeilin joskus lyhyehkän aikaa jotain microsoftiin kytköksissä olevaa selainta, joka muistutti paljon exploreria ja jossa oli "sisäänrakennettu" popupin esto ja muita turvatoimintoja. firefox vei tästäkin kuitenkin voiton. voitha ladata ne vaikka molemmat koneellesi ja tehdä ihan omakohtaisen testin. sillähän se selviää

Äänestä
  • "tuli ilmoituksia selaimen kaappausyrityksistä firefoxin kanssa"

    Tuo on outoa, koska ikinä, never, ei ole tullut kaappauksia. Kuka niistä kaappausyrityksistä ilmoitti?
    Onko sulla muuten Spywareblaster?

    Äänestä

Kuten äskeinen vastaaja, minäkin suosittelen, että jos et tiedä kumman haluat, lataa molemmat. Eihän kukaan voi puolestasi arvioida kummasta pidät.
En ole kokeillut Mozillaa, pitäisi varmaan, niin tietäisi mistä puhuu. Firefox on selkeä. Kaikki asetukset hoituvat hyvin yksiselitteisesti.
Mutta valitse paras!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opera vs. Firefox kirjoitti:

hieman näiden kahden selaimen tietoturvasta ja päivityksistä, onko ajan tasalla? Muutenkin hieman eroja? Kumpi toimii paremmin?
Näyttää siltä kun lukee aikaisempia viestejä että on vaikka mitä ongelmia, enemmän kyllä firefoxiin eli vaaka kylä kallistuisi Operan puoleen.

Jotain tietoa Ennen kuin latailen jompaa kumpaa..

kiitos. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu