Asiaa tarkasti miettineeenä, kansakoulupohjalta ajateltuna, se saattaa ollakin. Se on tehty poikkeuksellisen huolellisesti ja jopa suomennoskin on erinomaista - ottaen huomioon sen kotimaan, Alankomaat.
Herää kysymys, että jos se on yksityisen tekemä, miksi he olisivat sen noin tehneet, vaivaa nähden? Mihin he pyrkivät noin huolellisella, asiantuntevalla hakukoneella, jos ei mitään hyötynäkökulmaa ole?
Siinä mielesssä linukshihhuli saattaa olla oikeassakin. Meillä kun ei kansakoulussa opetettu mitään mistään lähdekoodeista tai ylipäätään tietoktekniikasta .
Startpageko sama kuin google?
8
86
Vastaukset
- startpage=google
Lähdekoodiin vilkaisu googlen ja startpagen kohdalla ja vertail osoittaa, että startpage on sama kuin google ja se jakaa tasan samat tiedot googlelle sekä viranomaisille kuin googlen oma hakukone. Kyseessä on harhautus niille jotka hylkäävät googlen ja yritävät irti valvonnasta.
DuckduckGo on turvallinen, se ei kerää mitään tietoja ja käyttää TOR-verkkoa (jota turvallisen, salatun liikenteen takia muuten suosivat rikollisetkin), poliisi on melko voimaton TOR-verkon ja darknet-tekniikan edessä.- Sorsastus käyntiin
Tai siis DuckduckGo-fanit väittävät tuollaista. Löytyykö mitään oikeata todennettavaa faktaa väiteiden tueksi ?
- 8u0jpoöln
DDC on ihan p*ska, ei sillä löydä mitään. Hakutuloksiltaan startpage on PALJON parempi.
- 8u0jpoöln
8u0jpoöln kirjoitti:
DDC on ihan p*ska, ei sillä löydä mitään. Hakutuloksiltaan startpage on PALJON parempi.
DDG siis
- gwerfqwedasfadfadfad
Sorsastus käyntiin kirjoitti:
Tai siis DuckduckGo-fanit väittävät tuollaista. Löytyykö mitään oikeata todennettavaa faktaa väiteiden tueksi ?
löytyyhän toki:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tor-verkko
tosin aivan samalla tavalla startpageakin voi turvallisesti käyttää tor-verkon kautta. googlea suoraan ei voi olla, niillä on tor-esto captha-tarkastuksineen. herää kyllä pieni kysymys, miksei google salli käyttöä salatun verkon kautta. mutta ne ilmaiset lounaat ja ilmaiset oluet...
duckduckgo ei laadultaan ole mikään kovinkaan hyvä hakukone. ehkä aikalailla samaa tasoa yandexin kanssa. google on tekniikassa aivan omaa luokkaansa. niin hyvässä kuin pahassakin.
- 12+13=26
Hyvä kysymys kuuluu ketkä on Startpagen takana.
https://www.startpage.com/eng/protect-privacy.html
Mutta firma ottaa tosissaan yksityisyyden. Yacy voi ainoa vaihtoehto ja Darknetin syvyyksistä nousee Usenetin korvaaja.
Mutta en usko Googlen olevan tämän takana.- Albert Einstein
Tuotahan minä juuri tarkoitinkin. Tuo sama sivu on myös suomennettu ja erinomaisesti! https://startpage.com/suo/aboutstartpage/
Siksi siitä herääkin kysymys: Miksi? Mitkä ovat tekijöiden intressit?
Q: How does Startpage make money if it doesn't store or sell my personal data? Startpage shows a limited amount of relevant sponsored results on the top and the bottom of the results page.
Each time these sponsored results are clicked upon Startpage receives a minimal fee from the advertiser.
Tämä on lainaus tuosta 12 13=26 nimimerkin linkistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17022195Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant689392Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277397Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805864Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215840Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324898HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.894526Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm934298"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770