Fysioterapeutille

Ryömimistyyli

Kuinkahan yleistä on että vauvat/lapset lähetetään fysioterapeutille?
Meillä oli juuri 8 kk neuvola lääkäri.
Poika osaa jo kontata, mutta ryömii myös vielä joskus(pääsee niin nopeammin vielä)
Lääkäri halusi että fysioterapeutti tsekkaa pojan koskaa ryömii oudosti.
Ja kyllä onhan tuo tyyli hieman erikoinen, mutta osaa kuitenkin jo kontata ja varmaan ihan pian tuo ryömiminen jää kokonaan pois kuvioista.
En oikein ymmärrä miksi olemme sinne menossa....

5

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskin tarpeen

      No teidän kohdalle lienee sattunut virkaintoinen lääkäri. Kuvailisitko vähän sitä "erikoista" ryömimistyyliä? Yleensä fysioterapiaan napsahtaa lähete, jos lapsi ei millään tavoin ole lähtenyt liikkeelle kymmenen kuukauden ikään mennessä. Tai tietenkin jos jotain muuta huolestuttavaa/mietityttävää on ilmennyt jo aiemmin, niin silloin lähetteen saa paljon aiemmin. Ei teillä siis tarvetta olisi vielä terapialähetteelle vaikkei lapsi tekisi muuta kuin pyörisi napansa ympäri.

    • Ryömimistyyli

      Lääkärin mielestä Ryömimistyyli oli siis väärä kun kädet ja jalat ei mene "vuorotahtia"
      Eli lapsi siis vetää molemmilla käsillä samaan aikaan vauhtia ja sen jälkeen molemmilla jaloilla työntää. Lääkärin mukaan lapsen pitäisi liikkua vuorotahtia.
      Mutta kun hän kuitenkin jo konttaa niin mietin että tuleehan siinä kädet ja jalat vuorotahtia eli osaa sen kuitenkin vaikka ei ryömimällä osannutkaan.

      Mitenhän usein siellä fysioterapiassa sitten pitää käydä?
      Asumme pitkän matkan päässä eikä minulla ole autoa edes käytössä päivisin että hankalaksi menee.
      Tietysti ymmärtäisin tuon jos juuri ei vaikka liikkuisi 10 kk mennessä, mutta itse en tällä hetkellä näkisi tarvetta moiseen.

      Tunnen monta lasta jotka eivät ole liikkuneet 8 kk iässä mihinkään eiväthä ole saaneet lähetettä kyllä mihinkään.
      Itse en ole ryöminyt vaan lähtenyt konttaamaan 11 kk ja äitini mukaan ei silloin asiaan kiinnitetty erikoisempaa huomiota.

      • tuskin tarpeen

        Ai jestas sentään! :D Nyt on kyllä lääkäri ollut ihan ulalla! Oliko hän nuori? Sitä vuorotahtista etenemistä ei välttämättä tule kaikille lapsille ollenkaan (vaikka se olisikin kyllä hyvä ja tärkeä kehitysvaihe) ja tilanteen mukaan lasta ei silloinkaan välttämättä laiteta fysioterapiaan, jos sellainen vaihe jää puuttumaan. Nuo neuvolalääkärit ovat välillä ihan pihalla siitä, mikä on normaalia ja mikä ei. Tosiaankin konttaamisessa tuo vuorotahtisuus toteutuu ja kun lapsenne nyt konttaa, niin se on se ja sama, vaikka hän ryömisi päällään. Meidän lapsi raahautui pelkästään käsillä eteenpäin kahdeksankuisesta kymmenkuiseksi, jolloin lähti konttaamaan. Sitä ennen yhdeksänkuisena rupesi suoraan vatsaltaan nousemaan seisomaan tukea vasten. Ei ollut neuvolassa minkäänlaista puhetta fysioterapiasta, vaan kehuttiin vain, että iänmukaisesti kehittyy ja hienosti menee. Huom., en tarkoita, etteikö fysioterapia olisi joskus tarpeellista, mutta tuntuu, että osassa neuvoloissa lähetetään ihan normaalisti kehittyneitä lapsia fysioterapiaan ja sitten taas osassa eivät lähetettä saa nekään, jotka sitä tarvitsisivat.

        Sanoisin, että te käytte kerran siellä fyssarilla, joka toteaa, että kaikki on normaalia ja that's it. Eli en huolehtisi asiasta. :) Suuresti ihmettelen, jos yhtä kertaa enempää joudutte siellä käymään.


    • Ryömimistyyli

      Mukava kuulla tuollainen kommentti, kiitos :)
      Lopetan huolehtimisen, enkä muutenkaan ennen tuota käyntiä huolissaan ollutkaan.
      Lääkäri tosiaan oli nuorehko nainen, jotenkin robotin oloinen muutenkin.
      Kyselin juuri sitä etteikö se riitä että vuorotahtisuus tulee konttaamisen kautta, lääkäri taas oli sitä mieltä että on poikkeavaa jos ryömii tuolla tavalla vaikka osaakin kontata.
      Noh,huomenna soittelen sitten aikaa fyssarille, toivottavasti kerta riittää ja kaikki olisi ok.

      • turha käynti

        No ei todellakaan ole poikkeavaa... :) Mittarimatotyylillä eteneminen on aivan tavallista vauvoille. Monella se vuorotahtisuus tulee nimenomaan sen konttaamisen kautta ja ryömien edetään kuka mitenkin. Jos nyt suoraan saa sanoa, niin lääkäri on tuossa tehnyt virheen eikä ole oikein muistanut, mitkä asiat luetaan lapsen liikkumisessa normaaleiksi ja mitkä ei. Aikamoinen läjä vauvoja olisi fysioterapiassa, jos muuten kuin vuorotahtisesti ryömijät saisivat kaikki lähetteen... :) Älä tosiaan murehdi, eiköhän se fysioterapeuttikin vähän lähetettä ihmettele, kun käynnille menette.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5037
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1920
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      112
      1813
    4. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    5. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1664
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      232
      956
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      877
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      833
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe