Kunnon kameraa etsimässä.

Voiko joku kertoa, mikä olisi toimiva runko oheislaitteilla, jotta voisi esim. tarkasti kuvata ja videoida n. 20 km korkeudessa lentäviä koneita?
29298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Tai n. 10-15 km päässä lentäviä koneita.

Äänestä
  • Millä tahansa kameralla mutta kuvakulmasta riippuu se kuinka suuren osan kone kuvasta peittää.

    10 km päästä jos aiot ottaa yksityiskohtaisia kuvia mistä tahansa niin siinä ilmakehänkin pyörteet ja muut ominaisuudet jo vaikuttavat.

    Eikö olisi parasta mennä kentän viereen kiitoradan jatkeelle selälleen odottamaan kun ne lentävät yli sadan tai muutaman kymmenen metrin korkeudessa?

    Kaikki järkkäri rungot kelpaavat tuohon mutta jos ei oikein ole kokemusta asiasta niin suosittelen ensin tutustumaan aiheeseen nk. bridgellä eli zoomikameralla jonka saa edullisesti alle 500€ ja se saattaa yltää jopa 800 - 1000 mm täyskennoisen putken kuvakulmaan. Ottamistasi kuvista näet millaisia kuvakulmia kaipaat ja voit hankkia sopivat värkit hieman myöhemmin.

    Noita bridgejä löytyy ainakin Canonilta, Nikonilta ja Panasonicilta, noiden bridgejä olen kokeillut ja kyllä ne ovat toimineet.

    Äänestä

Olet väärällä palstalla. Tämä on harrastajien palsta.

Toki harrastajienkin kameravehkeillä on periaatteessa mahdollista kuvata ja videoida 10–20 km:n korkeudella lentäviä liikennelentokoneita – mutta onko niistä kuvista mihinkään järkevään käyttötarkoitukseen, on tykkänään eri asia.

Itse en ole ollut koskaan 20 km:n korkeudella lentävässä koneessa. Muistaakseni lakikorkeus on ollut parhaimmillaankin luokkaa 11–12 km.

Äänestä

No mä lähtisin näistä

http://www.rajalacamera.fi/canon-eos-1dx-runko.html
http://www.rajalacamera.fi/canon-ef-800-5-6l-is-usm-objektiivi.html

Joku kuitenkin on sitä mieltä että kannatta ennemmin joku croppikennonen, mutta täyskennoseen itse cropista siirtyneenä sanoisin kuitenkin että parempaan tulokseen pääsee rajaamalla täyskenosen kuvasta, jos tarvii tiukempaa rajausta.

Ja tosiaan, ei taida 20 km korkeudessa ainakaan LENTOkoneet useinkaan lentää...
Muista koneista en tiedä, kysy Juhan af Grannilta niiden kuvaamisesta...

Äänestä

Kiitos vaivannäöstänne. Kiva, kun kommentoitte monipuolisesti. Canonin EOS 1DX EF 800/5.6 L IS USM:lla vaikutti jokseenkin toimivalta, mutta n. 20 000 hintalapulla pistää hieman pakkia asiaan, jostain syystä - arvaat kai miksi? Vertailukohtana voisi olla esim. n. 6 $ saatava kameraan liittyvä tuote New Yorkin kameraliikkeessä ja sama maksaa Rajalan liikkeessä n. 40 € - eli ilmaa on välissä aika paljon, vai mitä?

Ko. kokonaisuudesta ei löytynyt yhtään arvostelua, jostain syystä? Jolla on nyt tuo setti, niin voisi kertoa käyttökokemuksia tms., jotta esim. ko. setin ostopäätös saisi pontta...

Äänestä
  • Ei toimi nähdäkseni Canonin EOS 1DX EF 800/5.6 sillä:

    Pikalaskelma Canon EOS 1D X (5184 x 3456) pohjalta:

    -Kohteena Airbus 380, maailman suurin lentokone jolla kärkiväli on 80m.
    http://fi.wikipedia.org/wiki/Airbus_A380


    -Optiikana on tuo Canon 800mm jonka näkökenttä on noin 3astetta eli noin 50 milliradiaania nurkasta-nurkkaan.

    -Koneen korkeus on 12000m

    >>koneen kärkiväli täyttää tuosta vaakamitasta 0,133 osan (noin 1/8)

    Kone projisoituu kennolla noin 700 kuva-alkion veroisesti...

    -Huomioiden ilmakehän häiriöt ym. tuskin saisi edes nettikelpoista kuvaa?

    -Meniköhän laskut sinne päinkään??

    Äänestä

Olis kiva jos vähän avaisit, mikä on se 6$/40€ tuote joka sua auttaisi sun mielestä alkuun.

Äänestä
  • Osta Canon EOS 600D. Ja joku IS-putkilo. Tuolla setillä minä Flyspottaan ja olen tyytyväinen.

    Äänestä

  • Käänny jonkun ulkolaisen avaruushallinon tms puoleen ja kysy luovuttaako ne noita lentokoneiden lentoseurantakuviaan yksityiselle henkilölle. Yksityinen hlö ei pysty kuvaamaan lentokoneita 20 km:n korkeudesta tunnistettavasti ellei sitten satu olemaan miljardööri rajattomalla budjetilla (Nasan tai Esan valvontasatelliittien kuvatiedostojen saanti voi olla aika hankalaa).

    Äänestä

  • Halvin ratkaisu tähän on tiedon etsiminen netistä. Mihin noi koneet pystyy ja mitä ne tekee. Sen jälkeen ei tarvitse miettiä tämmöistä kemikaalivana-asiaa, koska semmoista vehjettä ei ole, millä semmoisen löytäisit tuolta taivaalta. Olematonta ei kameralla saa kiinni.

    Jos nyt jääräpäisesti yrität keksiä jotain jostain olemattomasta, niin järkkärirunko, jossa on vähintään 1,6x kroppikerroin. Kaikki noi rungot on riittäviä. Siihen sitten Tamronin 150-600 OS putki, joka maksaa apaut tonnin. Sillä kyllä saa hyvästä kuvasta koneen rekisterin näkyviin maksimikorkeuksista.

    Halvin vaihtoehto on Pentax Q sarjan runko ja siihen joku 200mm prime kiinni sovittimella. Pentaxin kroppikerroin on 5,5 jolloin tuo 200mm tuottaa 1100 kinovastaavaa milliä. Valitettavasti vain manuaalitarkennuksella ja on vaikeaa, koska vain elekrtoninen suljin toimii. Hyvälle kuvaajalle ei iso ongelma, mutta ei mikään hyvä paketti.

    Tärkein näihin molempiin kumminkin on hyvä jalusta.

    Äänestä

Styrge.
Onko lääkkeet tas kerran jäänyt ottamatta??
Joko alkaa olemaan sellainen olo, että voi mennä liikenne ympurään oleilemaan alasti energiansäästölamppu kädessä?? Jättäkää edes tämä palsta Arto Laurin kanssa rauhaan.

Äänestä
  • Lauantaina 25.1.2014 kello 10.00 ilmastonmuokkauksen vastainen maailmanlaajuinen marssi Helsingin Narinkkatorilla.

    Tule mukaan tiedottamaan ihmisiä ja vaatimaan sinistä taivasta!

    Jos haluat, voit ottaa mukaan banderollin (ei ilmastonmuokkaukselle, ei kemikaalivanoille, puhtaan ilman puolesta...) tai lentolehtisiä aiheesta ihmisille jaettavaksi.

    Meillä on myös muutama valmis banderolli halukkaille.

    Joka tapauksessa olet tervetullut tapahtumaan.

    Odotamme SINUA!

    Linkki FaceBookin tapahtumasivulle Helsingissä

    https://www.facebook.com/events/514097745333813/?ref=2&ref_dashboard_filter=upcoming

    Globaalin tapahtuman web-sivu

    http://globalmarchagainstchemtrailsandgeoengineering.com/

    Äänestä

http://www.youtube.com/watch?v=kh3uzJk8GYA hieman informaatiota tästä sonnan levityksestä ympäri maailmaa. Ottakaa valokuvia noista sonnanlevitäjistä ja tutkikaa miksi kemikaalivanat muuttaa väriä satelliittikuvissa mutta ei tavalliset lentokonepäästöt. Torpparin pojan lailla bulkkitiedoilla varustettu haluaa vain saada tänne oman disinfotulkinnan asiasta, koska ei halua tietää mitään.

Äänestä

Vaikuttaisi toimivalta ratkaisulta, mutta millä setillä, jotta saisi oikein näyttävää ja havainnollistavaa videota ja valokuvaa?

MUTTA minkä esim. Skylinerin okulaarin kanssa tämä homma pelittäisi parhaiten?

Ja minkä digitaalisen kompaktikameran kiinnittäisi sitten kamerapidikkeeseen, jonka liittäisi sitten parhaaseen kaukoputkeen okulaarin läpi kuvaamista varten?

Äänestä
  • kysy Ursasta asiantuntijan neuvoa
    Tähtitieteellinen yhdistys Ursa ry
    Kopernikuksentie 1, 00130 Helsinki
    avoinna arkisin 9–16
    puhelin 09 684 0400
    ursa @ ursa.fi

    Äänestä

Sony JST studiokamera. Sen linssissä löytyy kykyä 40 kilometriin ja valovoima lähestyy yhtä. Hinta taitaa olla vain 14 500 000 tollaria. Kysy taas lisää!

Äänestä

Miksi suihkukoneiden jättämät vanat eivät enää nykyään katoa taivaalta samantien kuin ennen, vaan jäävät tuntikausiksi leviämään harsomaisiksi pilvilautoiksi? Miksi taivas on lähes aina likaisen harmaa ja pilvinen? Miksi taivaan peittää eräänlainen pilvikansi, jonka läpi aurinkokin näkyy vain sumuisesti? Miksi pakkasöinäkään ei enää näy tähtiä? Miksi vuodenajatkin on sotkettu eikä ole enää lumivalkoista talvea?

Syynä ovat lentokoneiden ilmaan levittämät tuntemattomat kemikaalit. Me kansalaiset emme tiedä, mitä niskaamme ruiskutetaan, kenen toimesta, mitä kemikaalit aiheuttavat. Yhä useampi esittää näitä kysymyksiä, mutta kukaan ei saa vastauksia viranomaisilta.

Tämä täytyy saada loppumaan.

Tästä tärkeästä asiasta tulee nyt koota kemikaalivanahavaintoja myös Suomesta. Ota kuvia ja ilmoita havaintosi taivaalle ruiskutetuista kemikaaleista!

Äänestä
  • Me normaali ihmiset kutsumme noita pakokaasuvanoiksi. Ne muodostuvat, kun lentokone polttaa kerosiiniä korkeissa ilmanaloissa.

    Loput miksi, miksi, miksi kuullostavat jo niin paljon kyselyiässä olevan lapsen tekosilta etten niihin vaivaudu vastaamaan.

    Äänestä

  • niittaa vaan kirjoitti:

    Me normaali ihmiset kutsumme noita pakokaasuvanoiksi. Ne muodostuvat, kun lentokone polttaa kerosiiniä korkeissa ilmanaloissa.

    Loput miksi, miksi, miksi kuullostavat jo niin paljon kyselyiässä olevan lapsen tekosilta etten niihin vaivaudu vastaamaan.

    todellisuudessa ne ovat tiivistevanoja. Lämmin moottorin jättökaasu tiivistää kosteuden takanaan pieniksi jäähiutaleiksi ja sitoo niihin ympäristönkin kosteutta.

    Äänestä

  • niittaa vaan kirjoitti:

    Me normaali ihmiset kutsumme noita pakokaasuvanoiksi. Ne muodostuvat, kun lentokone polttaa kerosiiniä korkeissa ilmanaloissa.

    Loput miksi, miksi, miksi kuullostavat jo niin paljon kyselyiässä olevan lapsen tekosilta etten niihin vaivaudu vastaamaan.

    http://kemikaalivanat.wordpress.com/

    http://www.kemikaalivanat.fi/

    Äänestä

  • oi96tp6ö kirjoitti:

    todellisuudessa ne ovat tiivistevanoja. Lämmin moottorin jättökaasu tiivistää kosteuden takanaan pieniksi jäähiutaleiksi ja sitoo niihin ympäristönkin kosteutta.

    Ei ”chem-trailit” ole mitään ”tiivistevanaa”
    ..keinoista levittää esim. metallipulvereita taivaalle on jopa myönnetty patentteja, eli kyllä tämä on ihan todellisuutta
    Tässä yksi:

    Stratospheric Welsbach seeding for reduction of global warming
    United States Patent 5,003,186
    http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITO...

    Tässä taas YouTube- linkki saksalaisen RTL-uutiskanavan juttuun jossa kerrotaan että Saksan asevoimat myöntää levittävänsä mm. metalleja ja (muovi)polymeerejä taivaalle https://www.youtube.com/watch?v=IaPqCMIuEk4

    The German Military are exposed spraying Chemtrails

    Chemtrail Proof - German Military Exposed.
    www.youtube.com
    The German Military are exposed spraying Chemtrails. This is a Mainstream Media Exposé. Here is the proof that brings this subject to the realm of 'Conspiracy Fact'
    They are spraying Barium & Aluminum into our skies to control the weather & our health!
    http://mirrors.wordsforgood.org/educate-yourself.org/ct/index.html
    Here is the 'Weather Modification Bill-H.R. 2995' that was presented to Congress in 1995 to try and make this Orwellian population control legal:
    http://www.govtrack.us/congress/bill.xpd?bill=h109-2995

    Chem trail, kemikaalivanat ..eli taivaalle ruiskutettavat kemikaalit ja metallit ja säänmuokkaus
    http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/chem-trail-kemikaal
    ...

    ..kirjoituksessa linkkejä mm. ”pilvien kylvämisen” jota tehdään hopeajodidilla mmasta tai lvaikka lentokoneesta käsin
    http://en.wikipedia.org/wiki/Cloud_seeding
    ..ja jota on harrastettu jo yli 50 vuotta

    Eli, ne jotka puhuu ”chemtraileista” tiivistevanoina eivät yksinkertaisesti tiedä mistä puhuvat. Piste.

    Äänestä

Suomeksi tekstitetty versio elokuvasta What in the World Are They Spraying kertoo mistä on kysymys http://www.youtube.com/watch?v=kh3uzJk8GYA

Edellä oleva lausunto taas kertoo vain tietämättömyydestä, mitä on nykyäänkin liikkeellä. Siihen löytyy ratkaisu: tärkeää tietoa tästä http://www.youtube.com/watch?v=a2x6TEeknfo


Dane Wigington presents hard data which reveals what these catastrophic programs have done to our planet to date and what they will do if they are allowed to continue. Please take the time to watch this video, follow up with some investigation of your own on our site -- http://www.geoengineeringwatch.org, and share this information far and wide.

Äänestä

Muistan nähneeni 911 terrori iskun jälkeen dokumentin jossa todettiin lämpötilan muuttuneen niinä päivinä kun USA:ssa oli lentokielto päällä eikä koneita lentänyt. Pelkästään lentokoneiden "normaali" päästöt vaikuttivat siis ilman lämpötilaan. Näköjään on armeija kiinnostunut ilmiöstä ja tekee omia "kokeitaan".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä kamera? kirjoitti:

Voiko joku kertoa, mikä olisi toimiva runko oheislaitteilla, jotta voisi esim. tarkasti kuvata ja videoida n. 20 km korkeudessa lentäviä koneita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu