Autossani on jo tehtaan kotelo suojaus ja ruosterekisterissä sille annettiin hyvä arvosana.
Mutta suojaus puuttuu taka-akselistosta, jossa
paljas rauta, jonka päällä ohut maali.
Ajattelin putsata sitä vähän ja vetää spräy massat
päälle.
Koska siinä näkyy jo pintaruostetta.
Kannattaako hioa ruoste pois ja sitten
siihen lian päälle massa.
Vai antaako akseliston ruostua ja olla tekemättä
mitään.
Entä jos vedän pintaruosteen päälle massan
pahentaako se tilannetta.
Massana käytän Terctylin ainetta.
Vai pitäisikö pyörätuennat ja akaseli pestä oikein
kunnolla ennen massausta?
Mielipiteitä kaivataan.
En tuo autoani massattavaksi joten massuas firmat älkää vaivautuko vastaamaan.
Voiko vuoden vanhaa itse massata
16
2819
Vastaukset
- Antti
Hio ensin ruosteet pois ja maalaa pari kertaa vaikka Noveroxilla. Sen päälle Tectylin ML alustamassa.
- TT-Citikka
ruosteen päälle laita maalia tai massaa. Ruoste jää silloin muhimaan ja lopputulos on vain huonompi kuin ilman käsittelyäkin...
Itse suosisin kyllä ammattitaitoista ruostesuojausliikettä, on homma sen verran hankalaa ilman kunnon välineitä ja alan asiantuntemusta... - Kasper
auto mahtaa olla kyseessä, nuo akselistot/-tuennat kun ovat ainakin yleensä sinkitty. Anyväy, ainakin teräsharjaus on vähimmäisvaatimus ja sitten joku tunkeutuva (ohuempi) massa ensin alle, sen kuivuttua sitten varsinaista alustamassaa.
- olet
Ei näytä järki päätä pakottava sinullakaan onnettomalla. Jos et kerran hommaa osaa, etkä siitä mitään tajua, niin miksi lähtisit itse söhläämään. Anna ruostesuojaus jollekin, joka asiasta ymmärtää edes perusasiat.
- Tumppi-82
Ensin irtoruoste pois, sitten otelosuojaa päälle esim Finnkor 1, kun se on kuiva niin vasta massa päälle.
- useasti massannut
loistokommentteja muutamalta nuijalta. Monessako massaamossa olette törmänneet lääkäreihin, avaruustiedemiehiin tai dipl.insseihin massaruiskun kanssa...itse en missään. tästä johtuen vois kuvitella et massaus itsessään ei ole mitenkään hillittömän vaikea suoritus kun tekee huolellisesti ja putsaa pohjat hyvin. jos peset alustan niin anna kuivua reilusti ennen massausta.
Olen suojannut omat autoni itse jo kauan ja ilokseni voin todeta et hitsaushommiin ei ole tarvinnut ryhtyä.Huom: Ajan vanhoilla autoilla.
Liikkeillä on käytössä kotelokartat autostasi, joten he pystyvät tietty tarkemmin tähtäämään massat oikeaan paikkaan.
Ei muuta kun tsemppiä akseleitten suojaamiseen. et taatusti voi tehdä virheitä kun seuraat näitä asiallisia neuvoja. - Arska
useasti massannut kirjoitti:
loistokommentteja muutamalta nuijalta. Monessako massaamossa olette törmänneet lääkäreihin, avaruustiedemiehiin tai dipl.insseihin massaruiskun kanssa...itse en missään. tästä johtuen vois kuvitella et massaus itsessään ei ole mitenkään hillittömän vaikea suoritus kun tekee huolellisesti ja putsaa pohjat hyvin. jos peset alustan niin anna kuivua reilusti ennen massausta.
Olen suojannut omat autoni itse jo kauan ja ilokseni voin todeta et hitsaushommiin ei ole tarvinnut ryhtyä.Huom: Ajan vanhoilla autoilla.
Liikkeillä on käytössä kotelokartat autostasi, joten he pystyvät tietty tarkemmin tähtäämään massat oikeaan paikkaan.
Ei muuta kun tsemppiä akseleitten suojaamiseen. et taatusti voi tehdä virheitä kun seuraat näitä asiallisia neuvoja.Ei se kummosta hommaa ole viitaten edelliseen. Olin n.10 takaperin katsomassa kun auto suojattiin ja silloin päätin jos ei se ton kummempaa hommaa ole niin en siitä semmoisia summia maksa mitä ne niistä pyytää.Siitä asti olen omat autot suojannut ite ja monta vierastakin. Sinne pohjaan kannattaa kuitenkin kotelonsuoja ruiskuttaa alle ja antaa kuivaa jonkin tunnin ja massa ruiskuttaa päälle. Ensin tietysti puhdistus mutta ei sitä kirkkaalle pellille tarvi putsata.
- maxima
En ymmärrä, kuinka ihmisillä ei ole varaa uuden auton ruostesuojaukseen. Jotenkin tuntuu siltä, että ovat arvot täysin pielessä. On varaa ostaa uusi auto, oli se merkki mikä tahansa mutta ei suojaukseen ole varaa. Nykyautojen suojaukset, eihän niissä ole suojauksia lainkaan. Puhuvat sinkityksistä, jotka kestävät vuoden. Vie ihmeessä autosi asiantuntialle suojattavaksi, eläkä rupea itse töhrimään.
- tektyyli
Mikä juttu tuo ruosteen muhiminenki on?
Eiköhän se nyt ole vähemmän ruostuva siellä hapettomassa tilassa kotelosuojakalvon sisällä ja vedeltäsuojattuna
Suojaa kiveniskuiltakin.- a(2)
Se ruosteen muhiminen, tarkoittaa sitä, että pinta on ruosteessa, eli raudan päällä ei ole mitään suojausta, siihen päälle vedetään alustamassa, joka kovettuttuessaan, ja muutenki huokoisuuttaan päästää veden sinne metallipinnan, ja itsensä väliin, jossa ruoste saa sitten rauhassa jatkaa.
Eli alustamassaa vain täysin ruosteettomalle, ja jo maalilla suojatulle pinnalle, tai siiten kotelonsujaöljy alustamassan alle.
- Mut onks järkevää
Voi massata itse tai teettää massauksen, mikään laki ei sitä kiellä.
- Minä Vaan
Pienet hommat ja paikkaukset voi tehdä itse. Itse raaputtelin ruosteita, pohjamaalasin ja sitten massasin. Nykyään poistan mekaanisen lian ja irtoilevan massan pois esim. puukolla. Teräsharja on myös OK. Tämän jälkeen kevyesti kotelonsuoja-ainetta. Tämän kuivuttua alustamassaa päälle.
Jos on isompi alue ja kaikki kotelot, on helpompi viedä alan liikkeeseen. Heillä on myös kunnon aineet. Ainakin Finikor-aineet pysyy hyvin kiinni. Joskus kokeilin Bilteman massoja. Ne kovettui ja alkoi halkeilemaan heti. - Vanha tervari
Osta kantotervaa ja sotke siihen jäteöljyä ja vetele seos pohjaan ja sitten
ajamaan pölyiselle hiekkatielle että se sitoo tavaran pohjaan ja YMPÄRISTÖ
KIITÄÄ ja taas säästyi rahaa kun ei tarvinnut viedä suojaamoon.- jätejoonas
Vaihdan itse öljyt autooni. Jäteöljyn ruiskutan pohjaan.
Edullista ja luontokin tykkää. - jätejoonakselle.
jätejoonas kirjoitti:
Vaihdan itse öljyt autooni. Jäteöljyn ruiskutan pohjaan.
Edullista ja luontokin tykkää.joo ja mahdolliset metallihiukkaset ruiskutat pohjaan ja vähän päästä saat ihastella ruosteista pohjaa.
- säästäväinen
jätejoonakselle. kirjoitti:
joo ja mahdolliset metallihiukkaset ruiskutat pohjaan ja vähän päästä saat ihastella ruosteista pohjaa.
Enää en ruiskuta jäteöljyjä pohjaan. Laitan ne auton moottoriin.
Pohja saa olla ilman öljyämistä kun ensi vuoinna vaihdan autoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831589Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721400Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2301366Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311301- 111142
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341029- 90975
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973