Joko voi yrittää?

Malttamaton

Koin lääkkeillä avustetun keskeytyneen keskenmenon neljä viikkoa sitten (rv 11 3), ja vuotoa kesti kaksi viikkoa. Eilen lääkärissä käytyäni virtsanäytteessä raskaustesti oli negatiivinen ja ultratessa kohtu on täysin tyhjä ja munasarjat siistit. Keskenmeno on siis ollut ilmeisen "onnistunut".

Kun sain neljä viikkoa sitten tyhjennyslääkkeet matkaani lääkäri sanoi että olisi hyvä odottaa yhdet kuukautiset ennen uutta raskautta.
Nyt kun keskenmeno on kuitenkin ohi, raskaushormonia ei ilmeisesti enää ole ja kohtu on tyhjä, mietin voisiko ehkäisyn jättää kuitenkin heti alkuunsa pois..? Uskallanko ottaa riskin, vai onko kohtu silti edelleen toipumassa kokemastaan?

Uusi raskaus olisi hyvin toivottu mahdollisimman pian ja ovulaationkin olen luullakseni bongannut kuluneiden päivien aikana... :) Kuukautisia ei ole siis vielä tullut.

En älynnyt keskenmenon saatuani kysyä lääkäriltä miksi yksien kuukautisten pitäisi antaa tulla ennen seuraavan raskauden yrittämistä. Osaako joku kommentoida? Onko raskauden yrittäminen nyt ok kun raskaushormonia ei ole ja kohtu on tyhjä?

9

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Angie73

      Voi yrittää vaikka heti. Mulle sanoi yksi lääkäri voi alkaa heti yrittämään, toinen käski odottaa yhdet kuukautiset. Tästä hämmentyneenä soitin vielä perään niin hoitaja keskussairaalan naistenpolilta sanoi, ei tarvi odottaa. Paikat jos on toipuneet ja valmiit,vraskaus voi alkaa, muutoin ei. Se odottaminen lähinnä sen vuoksi, että la helpompi määritää. Mut ei sekään enää nykyään haittaa, koska ultralla se koosta määritetään. Pahoitteli lääkäreiden eri ohjeita. Keskenmenon riskiinkään ei kuulemma vaikuta. No, minä sitten olinkin jo viikon kuluttua uudelleen raskaana ja kaikki meni hyvin. Vieressäni nukkuu 5 kk ikäinen poika :)

    • minä...

      Mulla oli keskeytynyt keskenmeno viime helmikuussa, todettiin ultrassa 11 1, alkio oli kuollut joskus rv 8. Lääkkeellinen tyhjennys tehtiin ja tuhruvuotoa tuli joku 12 päivää. Menkkoja ei vain näkynyt eikä kuulunut, joten otin terolutit avuksi. No niidenkään avulla en saanut tulemaan kuin vain pientä tuhruvuotoa. Oviksen olevinaan bongasin jossain välissä, mutta siitä ei tärppi vain käynyt, joten en tiedä oliko edes "oikea" ovis.
      Raskauduin kuitenkin heti ekasta kunnon kierrosta uudelleen, tosin siinä oli apuna sitten terolutit clomifenit. Eli vaadittiin yhdet kunnon menkat vaikkakin keinotekoisesti aikaansaadut ja buustausta oviksen avittamiseen, ja heti napsahti plussa. Mulla siis aina ollut pitkä ja epäsäännöllinen kierto, ja tän kkm:n jälkeen meni tosiaan se 67 päivää ennen kuin "menkat" tuli.
      Eli kun helmikuussa oli kkm niin 31.5 testi jo näytti uudelleen plussaa.
      Nyt on menossa jo rv 29 2, joten toivoa on aina :)

      Lähinnä käsketään just odottamaan yhdet kuukautiset siksi, että keho aloittaa taas kunnolla toimintansa, ja täten on sitten se laskettu aikakin helpompi selvittää uuden raskauden alkaessa. Eli mulla ei ainakaan raskaus alkanut ennen kuin kroppa oli siihen oikeasti valmis. Ja toki myös tarvitsin henkisesti tuon pienen ajan toipua menetyksestä.

    • Malttamaton ap

      Kiitos vastauksistanne!
      Päätimme nyt kuitenkin rohkeasti jättää ehkäisyn heti ensi alkuunsa pois.
      Keskenmeno oli henkisesti hyvin rankka ja huomasin että tunteet tulivat hieman jäljessä. Uusi raskaus ei tietenkään korvaa sitä lasta minkä menetimme ja usein tuleekin tunne siitä, että haluaisin juuri sen kyseisen ainutkertaisen lapsen.. Takaisin häntä emme kuitenkaan saa ja halu perheenlisäykselle on edelleen niin suuri että annamme sille kaiken mahdollisuuden. Se ei ole hiipunut lainkaan, pikemminkin vahvistunut. Esikoisen touhuja katsellessa en tiedä mitään rikkaampaa mitä voisimme hänelle antaa kuin pienen sisaruksen.
      Toivotaan, että se onni meille nopeasti suodaan!

      Kiitos tsempeistä, annoitte toivoa! :)

    • Surullinen

      Samoilla fiiliksillä mennään Malttamaton :) itsellä 4 viikkoa keskenmenosta emmekä käytä ehkäisyä. Olisipa ihana saada joululahjaksi plussa

      • Malttamaton ap

        Voi, otan osaa menetykseenne!
        Toivon meille molemmille maailman ihaninta joululahjaa!


    • Surullinen

      No mulla alkoi viikonloppuna ne menkat. Yllätyksekseni en ollutkaan pettynyt vaan oikeestaan helpottunut sillä jossain pääkopassa kuitenkin tikitti pelko että jos uusi raskaus alkaa suoraan niin onko se kuitenkin riskaabelia. Nyt tiedän että kahden viikon päästä meillä on taas mahdollisuus yrittää uudelleen :) Eli aikalailla tasan se 4 viikkoa kesti menkkojen tulo

    • Malttamaton ap

      No niin, eli kroppa toimii ja sitten vain uutta yritystä kehiin. :) Hyvä kuulla että olet ihan hyvillä mielin asiasta. Itsekin kyllä otan ne menkatkin ihan hyvillä mielin vastaan, se tosiaan tarkoittaa sitä että keho on päässyt johonkin kiertoon kiinni ja seuraava raskauskin saisi puhtaan alun.
      Nyt kuitenkin kohta 6 viikkoa jo keskenmenon alusta eikä vieläkään niitä kuukautisia. Hmmm.. Olisi kyllä helpottavaa jos ne menkat kohta alkaisi, mikäli en siis ole taas raskaana. Menkkamaisia jomotuksia oli pari päivää sitten mutta ne olivat vain hetkellisiä eivätkä ole jatkuneet enää. En kuitenkaan millään uskalla vielä testata ja koitankin olla ajattelematta asiaa!

      • Malttamaton ap

        No tänään ne menkat alko täälläkin. Eli siis puhtaalta pöydältä taas yrittämään. :) Koitan kyllä nyt olla ottamatta yhtään mitään stressiä, pikkuinen tulee sitten kun on tullakseen. Helpommin tietenkin sanottu kuin tehty kun kuume on melkoinen... Tsemppiä meille ja muille vauvatoiveikkaille! :)


    • Surullinen

      Onhan tää oikeesti hyvä että tulee kuitenkin odotettua nää yhdet menkat ainakin :) muutenkin on varmaan peloissaan sitten kun uusi raskaus alkaa :) Ensi viikolla pääsemme yrittämään vauvan tekoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      180
      2187
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      87
      1570
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1444
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1274
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      43
      1112
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      1074
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      45
      987
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      97
      905
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      845
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      805
    Aihe