Hamahakkikammoni vuoksi en ole aiemmin harkinnut minkaannakoisia kaukomatkoja - Dominikaanisessakin kuulemma variksenkokoisia kahdeksanjalkaisia... Onko Thaimaassa tai Vietnamissa nakynyt naita otuksia? Rannoilla, maastossa, HOTELLISSA? Kokemuksia? Kiitos:)
thaimaan elaimistosta?
"elainrakas"
5919
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Turistialueella ei tuolla Phuketissä kyllä näkynyut kuin noita gekko-liskoja. ovatten sisiliskon kokoisia ja syövät paikallisia moskiittoja, joten hyötyeläimiä.
Hämähäkkejä en nähnyt laisinkaan
Torakat on hyvin yleisiä siellä,niitä näkee kaduilla tosi paljon.Nekään ei tee mitään,mutta ovat inhottavia!!En kyllä tiedä Phuketista,mut luulisin että siellä on niitä myös...Thaimaa taitaa olla torakoiden paratiisi!!
ja myöskään en törmännyt yhteen ainoaan torakkaakaan liikkuessani Phuketin turistikohteissa.
Ainoat elukat olivat itikat ja gekkoliskot..norsuja näki kun kävi niillä ratsastamassa.
onko niitä hotellialueella, kylillä (khao Lak)?
Hei
Thaimaa kuuluu tropiikkivyöhykkeeseen ja silloin eläimistö on sen mukaista. Muistutan, että myös erittäin vaarallisiin käärmeisiin on mahdollisuus Thaimaassa törmätä (mm. kuningaskobra) mutta on tuiki harvinaista.
täältä löytyy lisää ko. aiheesta ;)
http://www.trv.net/trv98/dailylife/gecko.htm
http://www.trv.net/trv98/dailylife/bugs.htm
http://www.trv.net/trv98/information/bite.htm
terv. Jose