Windosws 8/aloitusisvu?

Voisiko joku fiksumpi hjelppiä windows 8 -asiassa?
Miten saisin esimerkiksi jonkun tutttavan kotisivut alkunätölle yhden kuvakkeen alle? Samalla tavalla kuin esim ostetut ohjelmat (esim skype) ovat yhden painikkeen alla.

Mieluummin "rautalankamallina", jotta se uppoaisi yläkoppaan.
9161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tälleen ainakin, nyt ei ole kyseessä ns. moderni selain, ie11 kuitenkin.
Avaa haluttu sivu, oikasta yläkulmasta valitse "ratas" napsauta sitä hiireen vasemalla, valitse lisää sivusto sovellukset näkymään. Sitten vaan etsii sen sovellusvalikosta ja kiinnittää alitus-näytöön. Näin siis 8.1 ja kysessä siis ie11, esim chromella en ole kokeillut.

Äänestä
  • Kiitokset. Yritin ohjeen mukaan, utta enpä vaan onnistunut. Missähän mahdoin töpeksiä? "rattaan" napautin auki, mutta en löytänyt sieltä kohtaa "lisää sivusto...".

    Missähän vaiheessa tein väärin?

    Äänestä

  • Pallo hukassa kirjoitti:

    Kiitokset. Yritin ohjeen mukaan, utta enpä vaan onnistunut. Missähän mahdoin töpeksiä? "rattaan" napautin auki, mutta en löytänyt sieltä kohtaa "lisää sivusto...".

    Missähän vaiheessa tein väärin?

    siis hiiren vasemalla napilla rattaasya, siinä se on neljäs kohta ylhäältä, ainakin minulla.

    Äänestä

  • old_profile_79254 kirjoitti:

    siis hiiren vasemalla napilla rattaasya, siinä se on neljäs kohta ylhäältä, ainakin minulla.

    eikun viides :)

    Äänestä

Joo, kokeilin uudestaan ja se oli viides se ratas. Siitä aukesi sivu "Asetukset" ja siitä en löytänyt ohjeen mukaista jatkoa. olisiko vielä jokin lääke tähän yrittämiseeni?

Koneen ostin eilen ja järjestelmä siinä on Win8.

Äänestä

Ainakin IE 10 -versiossa seuraavasti:

1) käynnistä IE-selain

2) mene haluamallesi kotisivulle (esim. tuttavan sivu)

3) selaimen oikeassa yläkulmassa on "ratas", klikkaa se auki.

4) valitse listasta "Internet-asetukset" (toiseksi viimeinen listassa?)

5) "Yleiset"-välilehti pitäisi olla oletuksena auki ja kotisivu-kentässä pitäisi lukea nyt auki olevan nettisivun osoite.

6) Klikkaa "Käytä nykyistä sivua" ja klikkaa Käytä ja sitten OK

7) nyt IE selaimen oletus kotisivuna pitäisi olla haluamasi sivu.

Äänestä

Jos taas tarkoitat aloitusikkunaa jossa on niitä "tiiliä" (Skype, kamera, pelit jne.) Metro-käyttöliittymää, niin saat jonkin sivuston kuvakkeen/tiilen sinne seuraavasti:

1) avaa IE-selaiin

2) mene haluamallesi sivustolle (esim. tuttavan nettisivut)

4) klikkaa "ratasta"

5) klikaa listasta "Kiinnitä sivusto aloitusnäyttöön" --> Lisää

6) haluamasi sivusto on nyt "tiili näytöllä" kuvakkeena/tiilenä (voi löytyä oikealta, viimeisestä rivistä). Voit raahata sen haluamaasi paikkaan vetämällä ja pudottamalla :)

Äänestä

Käynnistä valikko löytyy tuolta.
Sinne voi luoda pikakuvakkeen ja sen jälkeen lähettää sen aloitusnäyttöön

C:\Users\******\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu

Äänestä

Ok. Nyt sain "ahaa"-idean kaikkien edellisten perusteella, vaikka tässä koneessa nuo asiat on vähän eri paikoissa.

Kiitokset kaikille hengessä mukanaolleille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pallo hukassa kirjoitti:

Voisiko joku fiksumpi hjelppiä windows 8 -asiassa?
Miten saisin esimerkiksi jonkun tutttavan kotisivut alkunätölle yhden kuvakkeen alle? Samalla tavalla kuin esim ostetut ohjelmat (esim skype) ovat yhden painikkeen alla.

Mieluummin "rautalankamallina", jotta se uppoaisi yläkoppaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu