Olen todella huono syömään aamupalaa, eli usein syön vaan yhden leivän tai syön jugurtin, ja sitten tosi usein en syö työpäivän aikana ollenkaan lounasta, juon vaan pari kuppia kahvia. Noiden asioiden takia tuntuu että palellee kovasti ja on sellainen hallitsematon vapina ja nyt kun on alkanut olemaan pakkasia niin tuntuu että jo parin asteen pakkanen tuntuu 30 asteen pakkaselta ja tärisen ulkona ihan kauheesti ja on heikko olo ja levossa tuntuu että sydän hakkaa tosi hitaasti ja lyönnit on voimakkaita, ja sitten kun syön niin tuntuu että syke kiihtyy kovasti ja levossakin voi syke olla 80. Joskus taas vapina ja tärinä tulee hetken päästä ruokailun jälkeen, ikään kuin verensokerin nousun seurauksena. Sama useesti aamulla että jos satunkin syömään reilumman aamiaisen niin tulee nopeesti tosi taysi ja raskas olo ja syke on korkeella ja pienessäkin liikkeessä syke nousee edelleen korkeammalle ku mikä rasitus on. Vai johtuuko nuo edellämainitut vaan huonosta ruokailu rytmistä ja syömättömyydestä? En tiedä saiko kukaan mitään selvää tarinastani, mutta kirjoitin tän silti :)
Onko diabeteksen oireita
Mattis
4213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitäs jos menisit lääkäriin?
Ei mitään järkeä mennä lääkäriin. ei ne mitään tutki suomen terveyskeskuksissa. Tulee vaan pahamieli ku vähättelevät ja ja pitää luulosairaana.
No kärsi sitten vaivasi, jos ei lääkärin apu kelpaa.
Nuo oireet eivät oikein viittaa diabetekseen. Noin vähillä syömisillä tuntee useimmat terveetkin ihmiset heikotusta. Mitä jos yrittäisit syödä joko kunnon aamupalan tai kunnollisen lounaan, mieluiten kummankin? Ei mitään ähkyaterioita kumminkaan. Tunnistelet oloasi tämän jälkeen.
Paastoarvon verestä voi mitata terveydenhoitaja. Vaatii 12 h paaston. Antaa viitteitä siitä, onko diabetes vai ei.
On tietysti mahdollista, että tilaasi liittyy jokin sairaus, esimerkiksi kilpisrauhahormonien osalta. Selvittely vaatii laboratoriokokeita ja niiden määräämiseen lääkäriä.
Onhan mahdollista käyttää yksityistä lääkäriä, jos ei työterveyslääkäriä ole. Yksityinen lääkäri tulee maksamaan tietysti paljon enemmän kuin julkinen ja nimenomaan laboratoriokokeiden vuoksi.