Hej! Där skriver en 15 år tjejen. Jag gillar prata svenska, men mina kompisar gillar inte :(..
Noniin nyt vaihan suomeks kun ei toi onnistu. Niin elikkäs tääl kirjottelee 15 vuotias tyttö Suomesta, joka tykkää puhua ruotsia, mutta jonka kaverit eivät ruotsista tykkää. Minä kaipaisin jotakin ihmistä juttuseuraksi. Juteltaisiin pääosaksi ruotsiksi :). Olen ruotsissa todella huono mutta haluan sitä oppia ;) :).
Jos kiinnostuit voitko laittaa tähän vaikka s-postisi tai kik nimen? :))
Olisi kiva jutella!
Kan du skriva till mig?
4
129
Vastaukset
- lycka till
Det kan vara svårt att här hitta någon kompis i din ålder,jag tror att det mest är äldre människor som besöker den här debatten,tyvärr.Alltid kan man ju hoppas att någon ser ditt inlägg.
- Täti Granista
Minä neuvon sinua ostamaan ruotsinkielisiä nuorten lehtiä, niitä lukemalla opit oman ikäistesi käytännön ruotsia ja nuorten käyttämiä termejä.
Tyttäreni opetteli siten ruotsia ja pärjää nyt melko hyvin eikä pelkää käyttää kieltä.
Kielitaitotaso mitataan nykyään skaalalla 1-6 ja tyttö osaa jotain 2-3 välillä, kiitos peruskoulun ja niiden lehtien. Niistä hän löysi jotain kirjekumppaneitakin mutta aika vähiin se jäi kun nykyisin käytetään enemmän facebookia tai muuta sosiaalista mediaa.
Osoitteiden, edes meiliosoitteiden jako tällaisten palstojen kautta on melko vaarallista kun ei voi tietää millaisen kiusaajan kanssa pääsee tekemisiin. Kielirasismi on järkyttävän yleistä ja usein nämä ruotsinkieliset, mutta vielä eneän tuo eestinkielinen, on rasistien kohteena. Tulee seurattua molempia kun osaan molempia (ruotsi ja eesti) kieliä. Älä anna yht.tietojasi täällä.- tummen upp för dig
Det är nog bäst att vara försiktig med åt vem man ger adresser och andra uppgifter.Du kunde också titta på yle femmans program..de är ofta textade till fiska om det i början är svårt att förstå.Du är modig som vågar säga att du gillar svenska,det är ju tabu i dagens samhälle.ALLA måste avsky svenska när det nu finns pakkoruotsi.Man vet aldrig vilken nytta man kan ha i framtiden av något språk.
- jessica r
Sä oot nyt 15... Luuletko että voisit ottaa jatko-opinnot ruotsinkieliseltä alueelta?
Ite tein niin ja olin 19v kun ilmoittauduin Maarianhaminaan, hotelli- ja ravintolakouluun. Samaan aikaan koulussa oli muitakin Suomesta tulleita, jotkut osas paremmin ruotsii ja jotkut ei. Mä olin sielt huonommasta päästä.
Oli myös muualta maailmasta tulleita jotka oli integrointiryhmässä mut niiden kurssi oli erilainen kun niille piti opettaa myös skandinaavikulttuuri.
Sanakirja vieressä ja google-kääntäjä auki, moni juttu meni täysin ohi mut sit piti vaan tarkistaa saadusta oppimateriaalista ett mitähän siel tunnilla puhuttiin...
Koulussa oli sillon, 2006, Suomesta tulleita 2.kielisiä opettajia ja mitä mä tiedän niin on opettamassa vieläkin. Niiden avulla pääsi eteenpäin.
Tää nyt tuli vaan mieleen, jos sulla on vielä urakin valitsematta niin kouluja löytyy täälläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262446- 1142076
- 1211732
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?451557Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91497Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161231044Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87975Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15949